Zaczynasz dorosłe samodzielne życie i nie umiesz dysponować pieniędzmi? Zobacz nasz poradnik

Po wakacjach zaczynasz studia w innym mieście? A może wręcz przeciwnie – jesteś już absolwentem uniwersytetu i rozglądasz się za swoją pierwszą pracą? Wejście w dorosłe życie, choć fascynujące i otwierające nowe perspektywy, może być trudne z finansowego punktu widzenia. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, dzięki którym nauczysz się podstawowych zasad dysponowania pieniędzmi w taki sposób, aby wystarczyło Ci na niezbędne wydatki i zostało jeszcze coś na drobne przyjemności.

Porównuj ceny w najbliższych sklepach

Zazwyczaj, z racji wygody i braku czasu, młodzi ludzie robią zakupy w bezpośredniej okolicy miejsca swojego zamieszkania. Jednak musisz pamiętać, że ceny w osiedlowych sklepikach i delikatesach potrafią być znacznie wyższe niż koszty zakupu tych samych produktów w nieco bardziej odległych supermarketach i dyskontach. Jeżeli nie masz samochodu, możesz rozważyć opcję zakupów spożywczych online z dostawą do domu lub cotygodniowych wypraw na duże zakupy taksówką. Może się okazać, że większe zakupy, na przykład ze współlokatorem, będą bardziej opłacalne niż drobne, choć regularne wizyty w pobliskich sklepikach.

Uważaj na karty kredytowe i kredyty konsumpcyjne

Wszechobecne reklamy zachęcają Cię do coraz większej konsumpcji, jednak pomijają zasadniczą kwestię – mianowicie to, skąd powinieneś wziąć na to wszystko pieniądze. Z „pomocą” przychodzą banki i firmy pożyczkowe, które chętnie udzielą Ci gotówki, oczywiście w zamian za opłaty manipulacyjne i odsetki od długu. Pamiętaj, że prędzej czy później każdą pożyczkę będziesz musiał spłacić. Co zrobisz, gdy nagle stracisz pracę i płynność finansową? Dlatego jeżeli już musisz wziąć kredyt konsumpcyjny, na przykład na zakup materaca, pralki czy zmywarki do nowego mieszkania, skorzystaj z pożyczki bez odsetek https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-za-0-zl-pierwsza-pozyczka-bez-odsetek/. Zanim się na nią zdecydujesz, uważnie zapoznaj się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji.

Wyznacz sobie comiesięczny budżet na rozrywkę, którego nie będziesz przekraczać

Studenckie życie i wyprowadzka do innego miasta, ale też pierwsze kroki stawiane we własnym mieszkaniu potrafią kusić licznymi atrakcjami i rodzić duże potrzeby zakupowo-imprezowe. Nowe bary, restauracje czy kina zachęcają do spotkań ze znajomymi. Oczywiście możesz z nich korzystać, jednak rób to z głową. Na początku każdego miesiąca ustal sobie comiesięczną kwotę, którą będziesz mógł przeznaczyć na rozrywkę i imprezy na mieście – wówczas nigdy nie doprowadzisz do sytuacji, w której zabraknie Ci funduszu do końca miesiąca na niezbędne opłaty i wydatki nie mogące czekać.

Top content