Zabawy z dzieckiem autystycznym

Zabawy z dzieckiem autystycznym pozwalają rozwijać umiejętności i umysł malucha. Takie dziecko inaczej patrzy na otaczający nas świat i ma inne potrzeby. Jako rodzicom zależy nam na tym, aby dać dziecku wszystko to, czego potrzebuje. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jakie formy zabawy są najlepszym rozwiązaniem dla pociechy. Jakie zabawy z dzieckiem autystycznym w domu warto wypróbować? O czym trzeba wiedzieć? Jak zaangażować dziecko do zabawy?

Zabawy z dzieckiem autystycznym – co jest ważne?

Zazwyczaj dzieci autystyczne spędzają czas we własnym świecie, wykonując wymyślone przez siebie czynności. Maluchy stawiają na układanie wieży z klocków, zabawę kręcącymi się bączkami, rysowanie, wprawianie w ruch samochodzików i wiele innych zabaw. Zabawy z dzieckiem autystycznym pozwalają skupić się na określonym schemacie, który kojarzy się dziecku z bezpieczeństwem. To metoda na radzenie sobie z trudną rzeczywistością i unikanie konfrontacji. Dobranie przedmiotów do zabawy często bywa nielogiczne, a nawet dziwne. Z pewnością zabawa takiego malucha nie jest taka sama, jak w przypadku innych dzieci. Autystyczne dzieci raczej nie korzystają z lalek i pluszowych misiów – wybierają mechaniczne obiekty. Co ciekawe, używają przy tym rzeczy niezgodnie z ich przeznaczeniem. Przykładowo postukują łopatką w meble.

Przykładowe zabawy z dzieckiem autystycznym – jeżyk

Nie istnieje jeden rodzaj zabawy dla każdego autystycznego dziecka. Autyzm to szerokie spektrum zaburzeń, które mogą mieć różne nasilenie. Praca rodziców z takim dzieckiem musi być konsultowana ze specjalistami. Terapeuta ustali, jaka aktywność jest najlepsza dla dziecka. Istotne jest to, że dzieci autystyczne często mają osłabiony układ nerwowy i szybko się zniechęcają. Przykładowe zabawy z dzieckiem autystycznym powinny uwzględniać przerwy, aby dziecko nabrało sił na dalsze aktywności. Każda podjęta aktywność może być dla pociechy sporym wyzwaniem i wyjściem ze swojej strefy komfortu. Najczęściej dzieci autystyczne czerpią przyjemność podczas zabawy z wodą, piaskiem i materiałami o różnych fakturach. Jedną z najbardziej cenionych zabaw jest jeżyk. To tor przeszkód, gdzie korzystamy z różnych materiałów – od twardej podłogi, po miękki piasek i mokry basenik z wodą.

Zabawy sensoryczne z dzieckiem autystycznym

Ogromne znaczenie w codziennej aktywności mają zabawy sensoryczne z dzieckiem autystycznym. Opiekunowie dzieci powinny zwracać uwagę na to, jakie zabawy będą najlepsze dla pociech. Na uznanie zasługują następujące propozycje:

  • Sensoryczne układanki – układanki są doskonałym wyborem dla nieco starszych dzieci, które dobrze radzą sobie z pokonywaniem kłopotów z koncentracją. Maluchy lubią układać klocki, dopasowywać je do siebie i tworzyć rozmaite budowle. Za pomocą takiej zabawy dziecko doskonali umiejętności kojarzenia, a układanka daje wiele radości.
  • Kredki – praktycznie każde dziecko lubi rysować i kolorować. Unikalne kredki pozwolą maluchowi stworzyć własne rysunki, a specjalne kształty nauczą malucha tego, jak odpowiednio je trzymać. Prosta forma może wpłynąć na poprawę motoryki. Postawmy na naturalne i bezpieczne materiały, które pozwolą kolorować nawet duże powierzchnie.
  • Klocki różnego rodzaju – zabawy sensoryczne z dzieckiem autystycznym często opierają się wielu wymiennych elementach. Można je ze sobą łączyć, kształtować, rozłączać i formować na wiele sposobów. Maluch może nawet nimi kręcić, aby się wyciszyć. Kreatywne klocki wspomagają nauczanie dziecka, połączone z bodźcowaniem.
  • Zestaw gier planszowych – to kolejna opcja dla starszych pociech. Gra planszowa to okazja to pobudzenia kreatywności, uważności i myślenia logicznego. Dzieci z zaburzeniami neurologicznymi każdego dnia powinny korzystać z takich zabaw. Istnieje wiele zestawów gier, które dopasujemy do potrzeb dziecka.
  • Piłki sensoryczne – producenci zabawek często oferują miękkie zabawki sensoryczne, które są przeznaczone do ćwiczeń integracji sensorycznej. Każda piłeczka może stawiać na inne rozmiary i faktury, dzięki czemu dziecko korzysta z wielu wrażeń czuciowych. Ciekawe kolory angażują wzrok, a kształty i faktury pozwalają chwyta piłeczki w dowolny sposób. Podczas zabawy, dziecka może rzucać do celu, turlać piłeczki lub je obracać. To ćwiczenie skupiające uwagę na konkretnej czynności.

Zabawy z dzieckiem autystycznym w domu można stworzyć samodzielnie. Wystarczy odrobina kreatywności i chęci, a można wyczarować ciekawe aktywności.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci autystyczne dzięki zabawie mogą nauczyć się wielu nowych rzeczy. Gdy nie mamy wielu zabawek w domu, postawmy na samodzielnie przygotowanie miejsca do zabawy. Sensoryczne aktywności mogą obejmować malowanie farbkami na dużej kartce, przesypywanie piasku do miseczek, przelewanie wody do wiaderka, formowanie kształtów z piasku i wiele innych. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Poprośmy o wsparcie terapeutę dziecka, który wskaże nam, jakie zabawy z dzieckiem autystycznym są doskonałym rozwiązaniem. Dzieci mogą korzystać z przedmiotów domowego użytku i ze specjalnych zabawek.

Top content