Zabawy sensoryczne dla dzieci

Zabawy sensoryczne dla dzieci mają dostarczać maluchom wielu bodźców, czyli stymulować zmysły. Chodzi więc o różne kolory, faktury, tekstury, ale też dźwięki, zapachy czy nawet smaki. Zabawy sensoryczne z dzieckiem pomagają wspierać jego prawidłowy rozwój. Są ważne zarówno w przypadku zdrowych maluchów, jak i w przypadku dzieci autystycznych. Jakie zabawy sensoryczne warto zaproponować swojemu dziecku?

Zabawy sensoryczne z dzieckiem autystycznym

Jakie zabawy sensoryczne sprawdzają się w przypadku dziecka autystycznego? Warto pamiętać, że takie maluchy nie lubią zmian, nowych zasad, ani tradycyjnych zabawek typu lalki czy misie. Przyciągają je za to przedmioty bardziej  „mechaniczne”, na przykład sortery czy innego typu układanki. Największą przyjemność dzieciom z autyzmem sprawia obcowanie z materiałami takimi jak woda, piasek czy plastelina. Jedną z najciekawszych zabaw dla dziecka autystycznego będzie więc sensoryczny tor przeszkód, stworzony z twardej podłogi, baseniku z wodą czy miękkiego kocyka i innych faktur, ułożonych naprzemiennie.

Zabawy sensoryczne dla niemowląt

Już niemowlętom warto proponować różnego typu bezpieczne zabawy sensoryczne. Jedną z nich jest basenik wypełniony rozmaitymi produktami, jak ścinki materiałów, suche makarony czy piłeczki. Zabawę trzeba oczywiście stale kontrolować, pilnując, aby malec niczego nie połknął, a jedynie badał różne kształty i tekstury rączkami. Inna forma zabawy może zaktywizować zmysł węchu niemowlaka. Wystarczy podstawiać pod jego nosek słoiczki z przyprawami czy innego typu aromatyczne produkty, najlepiej naturalne (nie perfumy czy kosmetyki). Niemowlakowi można przygotować także sensoryczne gniotki. Wystarczy balon lub woreczek wypełnić kaszą, ryżem, piaskiem i innymi sypkimi produktami. Podczas ich ugniatania, dziecko będzie mogło badać różne kształty i generować ciekawe dźwięki.

Zabawy sensoryczne z rocznym dzieckiem

Roczne dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, dlatego to właśnie w tym wieku warto proponować maluchowi najbardziej skomplikowane zabawy sensoryczne. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie tak zwanego kosza sensorycznego, czyli pojemnika z różnego typu przedmiotami o odmiennej strukturze. Mogą to być piłki z wypustkami, kawałki materiałów, szczotki, gąbki i wszelkie inne – bezpieczne – przedmioty, jakie przyjdą rodzicowi do głowy. Im więcej kolorów i faktur pojawi się w koszu, tym lepiej. Inny pomysł na zabawę z roczniakiem to mieszanie kolorów i malowanie piasku. Wystarczy przygotować szczelnie zamykany woreczek, wypełnić go piaskiem i w różnych miejscach zrobić na nim kleksy z farby. Dziecko, ściskając woreczek w różnych miejscach, będzie rozprowadzać farbę na ziarenkach piasku i mieszać kolory.

Zabawy sensoryczne dla starszaków

Im większe dziecko, tym ciekawsze zabawy sensoryczne można mu zaproponować. W wieku 2 – 3 lat malec będzie już gotowy na wiele rozwijających zabaw plastycznych. Bezpieczna stanie się chociażby zabawa piaskiem kinetycznym czy ciastoliną. Jeśli rodzic chce zaproponować taką formę aktywności mniejszemu dziecku, powinien przygotować materiały plastyczne samodzielnie z produktów spożywczych. Przykładowo, bazą do stworzenia domowego piasku kinetycznego jest mąka kukurydziana wymieszana z olejem. Do zabaw przyda się też masa solna czy zwykłe surowe ciasto, nawet na pierogi.

Oto kilka różnego typu zabaw sensorycznych dla nieco starszych maluszków:

Zabawy z suchym makaronem

Suchy makaron to świetny materiał do zabaw sensorycznych. Można przesypywać go z pojemników, wkładać w niego rączki, mieszać różne kształty, a później segregować je i umieszczać w osobnych słoiczkach. Makaron da się nawlekać na sznurek, wykorzystywać jako grzechotkę, malować farbami lub odciskać w cieście.

Zabawy z farbami

Malowanie farbami pobudza zmysł wzorku, ale też dotyku, jeśli rezygnujemy z pędzli na rzecz paluszków, stópek czy stempelków. Stempelki można stworzyć tradycyjnie z ziemniaków, ale też z baloników – lekko napompowanych lub wypełnionych wodą. Oczywiście, taką zabawę najkorzystniej jest zorganizować na świeżym powietrzu, aby uniknąć dużego bałaganu.

Zabawy z wodą

Woda to jedna z tych „zabawek”, które uwielbiają dzieci w każdym wieku. Jej przelewanie, rozchlapywanie, moczenie rączek – to czynności, które zajmują maluchy na długo. Do takiej podstawowej zabawy można dodać jednak więcej atrakcyjnych elementów. Wystarczy wrzucić do miseczki kostki lodu i dodać barwniki spożywcze. Pozwoli to dziecku dotykać ciepłego i zimnego, obserwować kolory i proces topnienia lodu.

Zabawy z zapachami

W ramach zabaw sensorycznych nie wolno zaniedbywać też zmysłu węchu. Wystarczy wykorzystać różne aromatyczne przyprawy i pozwolić dziecku wąchać je, rozpoznawać i nazywać, a także segregować na te przyjemne i mniej przyjemne dla małego noska. Z takiej zabawy można stworzyć też grę w dopasowywanie takich samych aromatów.

Do zabaw sensorycznych z dzieckiem nie potrzebujemy wymyślnych produktów. W swojej kuchni i łazience każdy rodzic znajdzie mnóstwo pomysłów na zabawę, która pobudzi zmysły malucha i zajmie go na dłużej niż grające, świecące i ruszające się zabawki.

Top content