Pozycjonowanie long tail – czym jest pozycjonowanie na długi ogon?

Wielu właścicieli e-biznesów myśląc o pozycjonowaniu strony internetowej nastawionych jest na to, aby reklamować stronę na najprostsze słowa kluczowe, które kojarzą im się z ich branżą. Działanie takie w części przypadków jest racjonalne, zdarza się jednak, że o wiele lepiej jest poszukać innego rozwiązania, jakim jest pozycjonowanie long tail, czyli pozycjonowanie na długi ogon. I to o nim chciałem Ci dziś kilka słów powiedzieć.

Czym jest pozycjonowanie long tail?

Długi ogon w pozycjonowaniu to zestaw słów kluczowych, które są mniej popularne, ale bardziej szczegółowe. To właśnie dzięki swojej szczegółowości są one bardziej skuteczne od ogólnych słów kluczowych. Przykładem słowa kluczowego z długiego ogona może być fraza: „tania kwiaciarnia w Warszawie”. Frazę taką w wyszukiwarce Google wpisuje zdecydowanie mniej ludzi, niż samo „kwiaciarnia”. Celując jednak w takich internautów wiemy, że trafiamy do osób bardziej zdecydowanych i zainteresowanych precyzyjną usługą czy ofertą. Przedstawiając im atrakcyjną ofertę związaną z ich zapytaniem o wiele łatwiej sprawić, aby ich odwiedziny na stronie przyniosły konwersję.

Pozycjonowanie long tail - czym jest pozycjonowanie na długi ogon?

Pozycjonowanie na long tail ma sens wówczas, gdy osoba reklamująca stronę przeprowadzi dokładną analizę słów kluczowych i uzbiera ich bardzo dużo. Sekretem pozycjonowania na długi ogon jest bowiem to, że reklamodawca promuje stronę na dużą ilość słów kluczowych o teoretycznej niskiej popularności.

Zalety pozycjonowania na długi ogon

O zalecie najważniejszej już wspomniałem (trafienie do internauty zainteresowanego konkretnym produktem), chcę jednak przedstawić Ci również inne zalety tego typu pozycjonowania. Pozycjonowanie long tail daje gwarancję tego, że reklamowana strona jest o wiele bardziej widoczna w sieci, pojawia się bowiem w wynikach wyszukiwań na sporą ilość fraz. Kolejną zaletą pozycjonowania na długi ogon jest to, że jest ono stosunkowo łatwe. Prościej jest bowiem zareklamować się na słowa pomijane często przez konkurencję, która zwyczajnie ich nie docenia. W przypadku pozycjonowania na długi ogon można umówić się z obsługującą Cię agencją na rozliczenie abonamentowe, co wygodne jest dla obu stron – pozwala na pewny zarobek agencji SEO, a Klientowi daje pewność, że jego strona pozycjonowana jest na dużą i zróżnicowaną ilość słów kluczowych.

Jakie strony pozycjonować na długi ogon?

Pozycjonowanie long tail najbardziej wygodne jest w przypadku sklepów internetowych mających w swojej ofercie różnorodne produkty, spośród których praktycznie do każdego dobrać można po kilka słów kluczowych. Nie oznacza to jednak, że pozycjonowania long tail nie można wykorzystać w przypadku regionalnych firm czy producentów, którzy również dla swoich stron dobrać mogą bardziej precyzyjne słowa kluczowe. W dzisiejszych czasach internauci są coraz bardziej świadomi, przez co coraz częściej samoczynnie w wyszukiwarce Google wpisują słowa z długiego ogona.

Jak dobrać słowa kluczowe do kampanii na long tail?

Tutaj niezwykle istotne będzie połączenie czterech metod:

1. Dokładna analiza branży i konkurencji w celu odkrycia słów kluczowych, na które warto się reklamować

2. Współpraca ze specjalistą z branży, który w przypadku konkretnej strony i konkretnego produktu doskonale wie jak można go zareklamować, aby dotrzeć do osób, które go szukają

3. Analiza historii odwiedzin strony na podstawie danych z Google Analytics czy GSC

4. Wykorzystanie informacji udostępnianych przez wyszukiwarkę Google i skorzystanie z narzędzia Keyword Planner, o którym więcej pisałem w tekście o tym jak pozycjonować sklep internetowy.

Jeśli nie masz pomysłu na określenie słów kluczowych do pozycjonowania na długi ogon, to śmiało powierzyć możesz to wybranej agencji SEO. W razie czego jestem chętny do współpracy.

Pozycjonowanie z HEFE z Tarnowskich Gór

Top content