W jaki sposób zwiększyć swoją szanse na dobry kredyt w banku?

Dzięki posiadaniu pozytywnej historii kredytowej będziesz miał możliwość otrzymać niewielką pożyczkę w sposób błyskawiczny i bez potrzeby donoszenia dodatkowych dokumentów. Banki w tego typu sytuacji bazują na dobrej opinii klienta oraz jego dłużniczej wiarygodności, którą mogą otrzymać od Biura Informacji Kredytowej. Dzięki dobrej historii kredytowej można również poprawić swoje większe kredyty, np. hipoteczny, dzięki czemu otrzyma się lepsze warunki oraz niższa marże. Gdy podliczy się wszystkie oszczędności, które będzie się miało przy dużych zobowiązaniach finansowych to dostrzeże się, że mogą miec one naprawdę wielkie znaczenie dla Waszego portfela.

Co zrobić, żeby polepszyć swoją szansę na kredyt?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym polepszycie swoją szanse na otrzymanie kredytu bez zbędnych formalności, między innymi są to takie rzeczy jak:

 • Stworzenie własnej historii – Żeby zbudować swoją historię trzeba zacząć od złożenia wniosku o kredy do banku, albo SKOKu. Taka instytucja, do której zaniesiecie swój wniosek zgłosi się do BIK, który wyda jej informacje na temat wszystkich Waszych zobowiązań finansowych. Jeżeli jesteście osobą, która nigdy wcześniej nie zaciągnęła kredytu, ani nie kupowała na raty, czy też nie korzystała z kart kredytowych to jest się osobą, o której BIK nic nie wie, jednak nie znaczy, że jest to coś pozytywne.Posiadanie czystej karty nie musi być Waszą dobrą stroną. Wynika to z tego, że jeżeli bank nic o Was nie wie to możecie z jednej strony być godnymi i zaufanymi osobami, zaś z drugiej strony wcale tak być nie musi i możecie się dla banku okazać najgorszymi dłużnikami na świecie. Dlatego bank musi podchodzić do takich klientów z pewną dozą rezerwy, ponieważ nie ma się on do czego odnieść, a Wy jesteście dla niego wielką tajemnicą i taka instytucja nie ma żadnej pewności co do tego jak w przyszłości będziecie regulować zadłużenie.

  Żeby poprawić sobie historię trzeba zaciągnąć trochę długów, ponieważ gdy będziecie spłacać kredyt, albo raty w terminie to będzie to już jakaś podstawowa do budowania Waszej wiarygodności. Bank będzie odnotowywał Twoje spłaty i prześle je do BIK, który zgromadzi i przechowa pozytywną historię kredytową. Według danych BIK ponad 90 procent Polaków spełnia swój dłużniczy obowiązek bardzo dobrze i opłacają wszystkie zobowiązania terminowo. Co za tym idzie można wywnioskować, że tak naprawdę trudno jest nie opłacić kredytu na czas, a to skutkuje tym, że w BIK można znaleźć głównie pozytywne informacje.

 • Zachowaj spokój i nie bierz zbyt dużo na siebie – Pamiętaj o tym, że historię kredytową buduje się nawet wtedy, gdy zaciąga się kredyty na drobne rzeczy, już w takim momencie przestajecie być dla banku anonimowi. Regularne spłacanie karty kredytowej również spowoduje, że będziecie mieli lepszą historię w BIK, ponieważ to też zwiększa Waszą wiarygodność. Zadbajcie również o to, żeby po spłaconym kredycie zawsze została po Was pozytywna informacja. Większość osób, gdy znajdzie się ze swoim kredytem w BIK będzie chciało spłacić jak najszybciej swój kredyt, tak zęby informacja o nich stamtąd zniknęła, jednak o wiele lepsza sytuacja byłaby wtedy, gdyby jakiś ślad pozostał po Was. Dlatego w tego typu sytuacji po prostu wyraźcie zgodę na przetwarzanie swoich danych związanych ze spłaconym kredytem.Najważniejszą informacją dla każdego banku jest oczywiście to czy spłacałeś raty w terminie, jednak podstawową rzeczą, której powinieneś unikać to branie zbyt wielu pożyczek na raz, w takiej sytuacji uchronisz się od ryzyka finansowego, które będzie mogło doprowadzić Cię do takiej sytuacji, że ostatecznie będziesz zmuszony skonsolidować swoje wszystkie zobowiązania finansowe.
 • Zadbaj o wysoką ocenę punktową BIK – BIK daje możliwość bezproblemowego sprawdzenia historii kredytowej oraz oceny punktowej. Im wyższą będziecie posiadali ocenę tym większe prawdopodobieństwo, że uzyskacie taki kredyt jakiego oczekujecie. Ocena daje bankowi przesłankę do teog, że jesteście zaufanymi osobami i spłacanie swoje zobowiązania finansowe w terminie. Do oceniania służy tzw. scoring, czyli metoda polegająca na ocenie ryzyka kredytowego. Ocena, którą wystawia BIK przyjmuje wartość od 192, aż do 631 punktów, a ponadto można się spotkać z uproszczoną wersją, czyli w postaci gwiazdek, od 1 do 5. Im wyższa ocena tym większe możliwości, jest to Wasza swoista wizytówka, którą instytucje finansowe mogą zobaczyć i ocenić czy jesteście dobrymi klientami.Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że największy wpływ na ocenę jaką otrzymacie ma jakość kredytów, czyli to jak spłacanie swoje raty. Aż 76% oceny ogólnej zależy od tego czy robicie to w terminie, czy też nie. Chociaż w teorii BIK uwzględnia trzy przedziały czasowe, czyli od 0-30, 31-90, albo 91-180 dni to i tak może zaważyć tutaj każdy dzień opóźnienia. Drugą kategorią, którą bierze się w tego typu ocenie pod uwagę jest aktywność kredytowa, jest to jednak jedynie 11% oceny ogólnej. Aktywność kredytowa polega na tym, że im więcej macie kredytów tym każdy następny będzie trudniejszy do wzięcia. Wykorzystanie limitów kredytów oraz ilość składanych wniosków również wpływają na ostateczny scoring i to kolejno w 8% i 5%.

  Powinno się zadać o swoją dobrą historię kredytową, ponieważ może to rzutować na Waszej przyszłość. Przede wszystkim trzeba ją znać oraz w regularnie monitorować, a dzięki uzyskanym informacjom będzie można mieć wpływ na jej kształtowanie.

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę. A jeśli to zrobisz, to poczujesz same korzyści: zawsze dowiesz się o nowym poście, na FB zobaczysz więcej zabawnych historyjek z naszego życia, no i będziesz mógł obserwować fotki, które wrzucam na Instagram, są tak fantastyczne, że klękajcie narody.

6 komentarzy do “W jaki sposób zwiększyć swoją szanse na dobry kredyt w banku?”

 1. Witam,
  Artykuł ok, a byłby jeszcze lepszy gdyby była w nim informacja co to jest BIK ;).
  No i jeszcze mała uwaga, nie wszystkie „podmioty”, w których uzyskujemy kredyt (np zakupy na raty) uzupełnia informacje w BIK o naszych spłatach zaciągniętego zobowiązania, obecnie robią tak tylko banki oraz SKOK.
  Miałem taką sytuację że chcąc zbudować sobie historię kredytową dokonałem zakupu na naszym „rodzimym” portalu aukcyjnym i skorzystałem z zakupu na raty (rzekomo za pośrednictwem Alior Bank (tak myślałem) – a wg umowy z podmiotem zależnym od banku), którego spłata nie była odnotowywana w BIK. Także jak ktoś myśli o zbudowaniu historii kredytowej w BIK to warto jeszcze się na ten temat dokształcić 😉

  1. Hej 🙂 Dzięki za komentarz. Co do BIKa będę jeszcze o tym kiedyś pisał. Niestety, ale na to co wyprawia Alior nic nie poradzimy 😉

 2. Ja akurat zacząłem budować swoją historię kredytową od kiedy zacząłem pracować. Pamiętam że kiedy tylko został na stałe zatrudniony (w 1998 roku) pierwszą rzeczą która mi się marzyła był zakup komputera PC. Do tej pory za dzieciaka miałem styczność z Commodore 64, Amigą.. a teraz w końcu swój pierwszy komputer klasy PC. Oczywiście komputer kupiłem na raty bo wtedy był to wydatek prawie 4000 zł (!) ale ta droga była dobra bo teraz to moje główne narzędzie pracy. No ale nie miałoby być o komputerach.. Od tamtego czasu nie raz zaciągałem kredyty, nawet raz zahaczyłem o pożyczkę w Providencie ale raczej wszystko spłacałem terminowo.

 3. Wiadomo, bank patrzy przychylniej na tych, którzy brali już kredyt i spłacili go w terminie. Wzięcie kredytu staje się koszmarem jeśli wcześniej nie spłacaliśmy kredytu w terminie i mamy o tym info w BIK.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry