Twórcze zabawy w piaskownicy

Piaskownica jest miejscem, gdzie najmłodsi spędzają długie godziny. Formowanie babek, budowanie zamków, kopanie dziur — to najpopularniejsze rozrywki maluchów. Warto zadbać, aby dzieci używały piasku w sposób kreatywny. Pomysłowi rodzice doskonale wiedzą, które zabawy sprawią podopiecznym najwięcej frajdy, a przy okazji wspomogą rozwój potomka. Zobacz, jak bawić się z dzieckiem w piaskownicy.

Rozpoznawanie kształtów

Do zabawy w piaskownicy potrzebne będą kamyki, patyczki, muszelki lub inne małe przedmioty. Zadaniem malucha będzie ułożenie na piasku kształtów takich jak koło, kwadrat albo trójkąt. Najmłodsze maluchy chętnie skorzystają z pomocy rodziców. Będzie to dla nich wspaniała nauka rozpoznawania figur geometrycznych. Dużo frajdy sprawi poszukiwanie drobnych kamieni, listków lub innych materiałów potrzebnych do ułożenia kształtów. Starsze dzieci poradzą sobie z nieco trudniejszym zadaniem. Można poprosić je o ułożenie bardziej skomplikowanych obrazków, na przykład gwiazdki, serduszka lub słoneczka.

Dopasowywanie foremek

Ta kreatywna zabawa wymaga kilku akcesoriów oraz wilgotnego piasku, który nie będzie przesypywał się przez palce. Zadaniem rodziców będzie odbicie na powierzchni piaskownicy różnych wzorów. Najlepiej zrobić to za pomocą różnorodnych foremek. Im więcej kształtów uda się stworzyć, tym trudniejsze zadanie spotka malucha. Kiedy opiekunowie wykonają swoją część, do zabawy wkraczają dzieci. Foremki należy ułożyć w jednym miejscu, a rolą malucha będzie dopasowanie ich do odbitych na piasku kształtów. Zadanie można urozmaicać poprzez dokładanie nowych wzorów. To kreatywne zajęcie doskonale rozwija pamięć dziecka i uczy go pozostawania skupionym przez dłuższy czas.

Rodzinna piekarnia

Piasek to plastyczna masa, która pod względem konsystencji i możliwości formowania nieco przypomina ciasto. Warto wykorzystać ten fakt i zaprosić malucha do rodzinnej piekarni. Rodzice wraz ze swoimi podopiecznymi mogą rozpocząć wspólną produkcję bułek — tę rolę będą odgrywać okrągłe, piaskowe kulki. Starsze dzieci chętnie spróbują swoich sił w lepieniu chleba. To wcale nie jest takie łatwe i wymaga od najmłodszych sporej kreatywności. Zabawy w piaskownicy można urozmaicić poprzez wprowadzenie akcesoriów. Warto zaopatrzyć się w foremki, które swoim kształtem przypominają rogaliki, precle lub babeczki. Wspólne tworzenie wypieków to doskonała okazja do nauki kolorów. Formy do piasku mają różne barwy, dlatego w trakcie zabawy warto zaznajomić malucha z konkretnymi odcieniami. Następnie można utrwalać jego wiedzę poprzez proszenie go o podanie foremki — na przykład żółtej lub zielonej.

Domek dla zabawki

Dziecko może zabrać do piaskownicy zabawki, które szczególnie lubi. Takie przedmioty to na przykład figurka w kształcie zwierzątka, samochodzik lub lalka. Zadaniem podopiecznego będzie stworzenie schronienia dla przyniesionej zabawki. Warto wytłumaczyć najmłodszemu, że zwierzęta zazwyczaj mieszkają w norkach lub gniazdach ludzie w domach, a samochody są parkowane w garażu. Kreatywność maluchów nie zna granic i z pewnością postarają się one stworzyć jak najpiękniejsze schronienie. Mniejsze dzieci chętnie wykopią niewielką dziurę w ziemi, która może pełnić funkcję norki dla małej myszki, a starsze pociechy spróbują swoich sił w tworzeniu prawdziwego domku z wejściem i oknami. Zabawy dla dzieci w piaskownicy rozwijają ich twórczą stronę i udowadniają, że pomysłowość podopiecznych jest bardzo duża.

Tor wyścigowy

Zabawę rozpoczyna budowa piaskowej góry. Im będzie większa, tym lepiej. Maluch może to zrobić sam lub z pomocą dorosłego, aż wspólnie uznają, że górka jest wystarczająco wysoka. Następnie należy uformować na niej tor w kształcie spirali. Droga będzie zaczynała się na czubku wzgórza i łagodnie opadała do podnóża. To zadanie wymaga precyzji i cierpliwości. Tor powinien być dość głęboki, a jego powierzchnia możliwie jak najgładsza. Powstała konstrukcja będzie służyła za zjeżdżalnię dla piłeczek. Postawiona na szczycie kulka zacznie zjeżdżać na sam dół. Drogę można urozmaicać poprzez formowanie przeszkód, tuneli lub dziur. Jeśli dróżka jest wystarczająco szeroka, można urządzić wyścigi toczących się przedmiotów. Do takiej zabawy nada się każda rzecz o kształcie zbliżonym do kuli — rodzice i dzieci chętnie sprawdzą, jak szybko zjeżdżają konkretne kauczuki lub piłeczki.

Poszukiwania skarbu

Nic nie ekscytuje maluchów bardziej, niż przeżycie prawdziwej przygody, którą zapewniają twórcze zabawy w piaskownicy. Zadaniem rodzica będzie zakopanie w piasku skarbu, którym może być charakterystyczny kamyk, szyszka lub zabawka. Opiekun ustala, czy dziecko szuka jednej, czy kilku ukrytych rzeczy. Rolą dziecka jest odnalezienie zakopanych w piaskownicy przedmiotów. Następnie można zamienić się rolami i to maluch będzie odpowiedzialny za schowanie skarbów. Zabawę warto urozmaicić i utrudnić poprzez przygotowanie graficznej wskazówki. Ukryte kosztowności będą zaznaczone krzyżykiem na kartce w kształcie piaskownicy. Takie ćwiczenie pomoże najmłodszym zrozumieć, czym jest mapa oraz jak ją odczytywać. Na początku rozszyfrowanie podpowiedzi może się okazać sporym wyzwaniem, jednak znalezienie zakodowanego w ten sposób skarbu będzie wielkim sukcesem, który przyniesie mnóstwo radości.

Top content