Świerzbiączka: co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Nazywana „astmą skóry”, jest uciążliwym schorzeniem skóry. Świerzbiączka może sprawić wiele problemów, a infekcje bakteryjne są dość częstą przypadłością w gronie pacjentów zmagających się z takim problemem. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości?

Czym jest świerzbiączka?

Chorobę tę można spotkać pod różnymi nazwami. Często pojawia się ona pod nazwą „atopowe zapalenie skóry”, nie brak i takich, dla których najbardziej odpowiednim określeniem staje się nazwa „astma skóry”. Porównanie do astmy jest skutkiem tego, iż świerzbiączka bardzo często pojawia się z takimi dolegliwościami, jak alergiczny nieżyt nosa oraz astma. Wszystkie te choroby zaliczają się zresztą do tej samej grupy schorzeń atopowych, które dla współczesnej medycyny stają się coraz większym wyzwaniem. Choroba ta wiąże się z powstawaniem wyprysków na twarzy oraz w zgięciach kolan i łokci. W poważniejszych przypadkach może obejmować niemal całe ciało, a silny swąd sprawia, że problemy związane z chorobą znacznie się nasilają. Wiele osób drapie swędzące wypryski, wskutek czego powstają ranki, często stające się przyczyną zakażenia bakteryjnego.
Z jakich możliwości leczenia mogą skorzystać osoby dotknięte tym problemem? Wiele zależy od wieku pacjenta oraz od tego, jaką postać przybierze w danym przypadku choroba.

Świerzbiączka i jej postacie

Ta choroba skóry może przybierać różne postacie, a o jej przebiegu decyduje m. in. wiek pacjenta. Na dolegliwości związane ze skórą narażone są już niemowlęta, w przypadku choroba ta nazywana jest wypryskiem atopowym. Charakterystycznymi symptomami tej choroby są zmiany grudkowo-pęcherzykowate, łuszczenie się skóry i tworzenie się strupów. Zmiany takie atakują zazwyczaj główkę dziecka, bardzo często wypryski takie pojawiają się również na czole oraz na policzkach. W przypadku nieco starszych dzieci pojawiać może się skaza wysiękowa. W wielu sytuacjach objawy te zanikają w okresie dojrzewania, jednak i wśród dorosłych nie brak osób, którym świerzbiączka w znacznym stopniu utrudnia życie. Co robić, by grudki i pęcherzyki nie dokuczały nam tak bardzo?

Jak można chronić się przed świerzbiączką?

Zapobieganie tej chorobie jest zadaniem trudnym, gdyż skłonność do niej jest dziedziczna. Nie oznacza to jednak, że osoby narażone na ten problem pozostają całkowicie bezradne wobec choroby. Na zmiany skórne istotny wpływ na przecież i środowisko, i sposób, w jaki pielęgnowana jest skóra. Wiadomo, że dolegliwości związane ze świerzbiączką bardzo często powiązane są z dietą. Lista produktów, które mogą prowadzić do nasilenia się objawów tej choroby, jest dość długa. Znajdują się na niej m. in. tak popularne produkty spożywcze, jak kiszona kapusta, ser czy surowa kapusta. Zmiany skórne mogą się też pojawiać w chwili, gdy osoba narażona na taką chorobę sięgnie po wino lub piwo. Unikanie takich produktów staje się zatem jednym z najważniejszych punktów w programie walki o zdrowie skóry. Świerzbiączce sprzyjają też takie czynniki, jak zbyt suche lub zbyt gorące pomieszczenia, niebezpieczne mogą się też okazać ubrania z wełny oraz sztuczna biżuteria. By zapewnić skórze maksymalną ochronę, warto postawić na przewiewne ubrania oraz takie kosmetyki, które zapewnią skórze najlepszym w takim przypadku pielęgnację. Nieperfumowane płyny oraz emulsje do mycia ciała to podstawa, podobnie jak maść z dodatkiem wazeliny, dzięki której możliwe stanie się intensywne nawilżenie skóry. Warto też sięgać po te kosmetyki, które powstają w nowoczesnych laboratoriach dermatologicznych i które dostępne są tylko w aptekach. Są one najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą pokonać uciążliwe zmiany skórne i zapewnić swej skórze maksymalną ochronę.

Świerzbiączka, bez względu na to, jakim pojęciem będziemy operować, jest chorobą uciążliwą i wymagającą odpowiedniego leczenia. Dolegliwości związane z tą choroba mogą przecież w znacznym stopniu utrudniać nam życie i wpływać na jego jakość. Warto zatem korzystać z tych metod leczenia, które oferują nam lekarze i specjaliści z zakresu dermatologii, warto też stosować się do tych porad, dzięki którym będziemy mogli skuteczniej chronić swą skórę przez świerzbiączką.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content