Paralaksa tła

Obcinanie paznokci dziecku

Warning: Use of undefined constant HTTP_X_AUTH – assumed ‚HTTP_X_AUTH’ (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/zbysiontko/domains/zbygniew.pl/public_html/wp-content/plugins/2mb-autocode/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1
Noworodek, swoją pierwsza kąpiel i inne zabiegi pielęgnacyjne przechodzi w miejscu urodzenia czyli zazwyczaj w szpitalu położniczym.

Włosy i paznokcie

Większość dzieci przychodzi na świat bez rzęs i brwi, czasami zupełnie bez włosków, a nieraz z bujną czuprynką. Jedną rzecz, którą mają na pewno są paznokcie. Początkowo, paznokcie noworodka są jeszcze delikatne, lekko zagięte do wewnątrz, ale im dziecko starsze tym paznokcie zaczynają się prostować, twardnieć i szybko rosnąć.

Po kilku dniach od narodzin, paznokcie noworodka są na tyle twarde i długie, że istnieje obawa podrapania się malucha poprzez nieskoordynowane ruchy rączkami. Wiele matek zakłada dziecku na dłonie rękawiczki, lecz nie jest to dobry sposób, ponieważ dziecko często ssie paluszki lub dotyka buzi rączkami co jest sposobem na samouspokojenie się. Nakładając rękawiczki na dłonie pozbawiamy malucha czynności, do której przywiązał się jeszcze w życiu płodowym. Dużo lepszym wyjściem jest obcięcie zbyt długich paznokci.

Obcinanie paznokci noworodkowi

Póki paznokcie noworodka są jeszcze dość miękkie i krótkie nie ma obawy podrapania się, ale w momencie, gdy paznokietki utwardzą się i zaczynają rosnąć należy je regularnie przycinać.

Każdy rodzic wie, że obcinanie paznokci dzieci w każdym wieku może być dla obydwu stron nie lada wyzwaniem. Dzieci na ogół nie lubią tej czynności, ich niechęć wynika prawdopodobnie ze strachu przed narzędziem czyli nożyczkami.

Bardzo ważną sprawą jest zapoznanie malucha z nożyczkami czy obcinaczem, bo w przeciwnym razie, przestraszony, będzie się bronić i wymachiwać rączkami co może skończyć się skaleczeniem.

Istotną rzeczą jest właściwe przygotowanie się do tej czynności – należy zakupić odpowiednio małe nożyczki, zaokrąglone na obydwu ostrzach. Nożyczki czy obcinacz należy zdezynfekować, a własne ręce przed przystąpieniem do czynności obcinania paznokci, trzeba bardzo dokładnie umyć.

Obcinanie paznokci dziecku

Przy obcinaniu paznokci dziecku może przydać się druga osoba, która odwróci jego uwagę, lub wykonywać tę czynność podczas jego snu. Dzieci zazwyczaj mają mocny sen, więc gdy będziemy uważni i delikatni maluch nie powinien się obudzić.

Ważne jest by paznokcie były obcięte w odpowiedni sposób – u rączek, obcinaj paznokcie dziecka w lekko zaokrąglony kształt, natomiast u stópek prosto, by uniknąć ryzyka wrastania.

Po zakończeniu czynności paluszki należy przemyć przegotowaną wodą i wytrzeć do sucha.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę.
Zbygniew
Zbygniew
Cześć Jestem szczęśliwy, że chciało Ci się zapoznać z całą treścią tego wpisu. Mam nadzieję, że dobrze Ci się go czytało. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz zamieścić jakiś komentarz do wpisu. Ale pamiętaj - nie spamuj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *