Niemowlę nie robi kupy – i co dalej?

Kiedy polskie dziecko nie mówi po polsku...i dlaczego powinno!

U niemowląt bardzo ważną rolę odgrywa regularne wypróżnianie się. Gdy niemowlę nie robi kupy, może to świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak na przykład zaparcia. Podpowiadamy, robić w sytuacji, gdy dziecko przez kilka dni nie wypróżnia się i tłumaczymy, co może być tego przyczyną.

Dlaczego regularne wypróżnianie się u niemowląt jest tak ważne?

Rodzice powinni kontrolować, czy ich dzieci tuż po narodzinach regularnie wypróżniają się. Z tego właśnie powodu matki, gdy zostawiają swoje dzieci z dziadkami lub opiekunką, po powrocie do domu często zadają pytanie: „czy była kupka”. Nie chodzi tylko o konieczność zmiany brudnej pieluchy. Regularne wypróżnianie się świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka.

Niemowlaki czasem mają kilkudniową przerwę od robienia kupy i nie świadczy to o poważnych problemach zdrowotnych. Taka sytuacja, gdy się przedłuża, może być jednak oznaką zaparć.

Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko cierpi na zaparcia?

Większość rodziców, gdy chce zdiagnozować u dziecka zaparcia, zadaje sobie przede wszystkim pytanie, od ilu dni nie zrobiło kupy. Jeżeli sytuacja się przeciąga i trwa dłużej niż kilka dni, może to świadczyć o wystąpieniu problemu zaparć. Warto jednak zwracać uwagę również na inne objawy. Niepokoić się należy szczególnie w wypadku, gdy wypróżnianie się sprawia dziecku ból, w tym czasie napina się, płacze, jego brzuch jest twardy i nabrzmiały. Także twarde, zbite kupy mogą świadczyć o problemie zaparć.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Zaparcia u niemowląt mogą mieć różnorodne przyczyny, najczęściej wynikają jednak z niewłaściwej diety. Ten problem występuje znacznie częściej u dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym niż u tych, które karmi się mlekiem matki. W niektórych przypadkach podawana mieszanka jest źle przyrządzana, zbyt gęsta. Warto również zwrócić uwagę na fakt, czy podajemy dziecku produkty, które mogą wywoływać zaparcia. Należą do nich przede wszystkim: ryż, białe pieczywo, mięso, marchewka w dużych ilościach, czekolada.

Niemowlę nie robi kupy – co robić?

Sposób postępowania w przypadku zaparć u dziecka będzie zależał od przyczyny problemu. Najczęściej pomaga zmiana diety – wyeliminowanie z niej tych produktów, które powodują zaparcia, zmiana sposobu przyrządzania mieszanki lub zastąpienie mleka modyfikowanego innym. Często wystarczy, że do mieszanki będziemy dodawać większą ilość wody w stosunku do ilości produktu. Warto wypróbować mleko modyfikowane różnych firm i obserwować, jak reaguje na nie dziecko.

Bardzo ważne jest, by dziecko przy zaparciach otrzymywało duże ilości napojów: przede wszystkim wody. W czasie problemów z zaparciami nie powinniśmy stosować u dziecka czopków glicerynowych (chyba, że jest to absolutnie niezbędne. Nie należy także nigdy testować na dziecku różnych porad z Internetu, takich jak „pomoc” termometru.

Jeżeli zaparcia u dziecka przedłużają się (trwają dłużej niż tydzień) powinniśmy zgłosić się do lekarza. Zleci on wykonanie USG brzucha dziecka, co umożliwi wyjaśnienie przyczyn problemu.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *