Kiedy zacząć czytać dziecku?

Kiedy zacząć czytać dziecku?

O tym, że czytanie książek ma pozytywny wpływ na rozwój, kształtuje wyobraźnię, wyposaża w wiedzę o świecie i uczy emocjonalności, ale także stwarza możliwość wspaniałej rozrywki i zatopienia się w alternatywnym świecie, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Podobnie sprawa wygląda, kiedy mamy na myśli czytanie dziecku. To proces obowiązkowy, który wpływa na prawidłowy rozwój osobowości, psychiki i emocjonalności. Kiedy jednak zacząć? Czy czytać można przed porodem? Czy dopiero czytać powinno się od urodzenia? Sprawdźmy.

Kiedy zacząć czytać?

Kwestia czytania bajek dzieciom nie budzi żadnych wątpliwości. Psychologowie i lekarze zgodnie potwierdzają, że czynność ta ma jedynie pozytywny wpływa na rozwój dziecka. Nie budzi wątpliwości także moment, w którym powinno rozpocząć się ten proces. Niemal wszyscy psychologowie i lekarze podpowiadają, że czytać można przed porodem. Okres ciąży to czas, w którym kształtują się już pierwsze emocje dziecka. Czytanie w przed porodem wpływa na fakt, że dziecku udziela się pozytywny nastrój mamy. Następnie, czytać powinno się od urodzenia. Większość rodziców czeka z rozpoczęciem czytania do momentu, kiedy dziecko będzie już bardziej świadome przekazywanych treści. Jeszcze inni odkładają to aż do momentu niemalże rozpoczęcia szkoły. To duży błąd, który powoduje straty w prawidłowym rozwoju malucha. Czytać powinno się już od urodzenia. W zależności od wieku, proces ten kształtuje inne umiejętności czy cechy.

Czytanie w wieku 0-3 lata

Czytać powinno się od urodzenia. Proces ten ma istotny wpływ na rozwój niemowlaka. Najważniejszym plusem, który wynika z czytania zaraz po urodzeniu, to budowanie więzi emocjonalnej między maluchem, a rodzicami. Niemowlak zyskuje poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości. Jeżeli czytanie ma charakter wspólny, a rodzic pokazuje dziecku obrazki podczas czytania, niemowlę uzyskuje pierwsze ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo-słuchową. Jest to możliwe dzięki dużemu napływowi właśnie tych bodźców. Dziecko otrzymuje także sygnały dotyczące intonacji. W dużym stopniu przygotowuje to do nauki mowy.

Czytanie w wieku 3-6 lata

Czytanie w wieku powyżej trzech lat ma już znacznie także semantyczne. Dziecko już wiele rozumie, a dzięki słowu czytanemu zdobywa wiedzę o otaczającej go rzeczywistości. Czytanie w tym wieku rozwija zdolności poznawcze, uczy nazywania przedmiotów i określania niektórych zjawisk. Czytanie pobudza intelekt, uczy myślenia, mowy i ćwiczy zapamiętywanie. Literatura przedstawia także wzory osobowe, oswaja nieznane dotąd tematy i trudności. To także rozwój i poszerzenie wyobraźni, kształtowanie kreatywności i nauka rozwiązywania problemów.

Czytanie w wieku 6-10 lat

Czytanie w wieku powyżej lat to przede wszystkim dalszy rozwój związany z poszerzaniem zasobów słownictwa, wiedzy o otaczającym świecie i swoim w nim miejscu. To także przygotowanie dziecka to funkcjonowania w nowym otoczeniu i nadchodzącej szkole. To także nauka współpracy z innymi i działania w grupie. W tym wieku, czytanie ułatwia także swobodne wypowiadanie się, uczy ubierania myśli w słowa.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *