Paralaksa tła

Jak pielęgnować pępek noworodka?

Warning: Use of undefined constant HTTP_X_AUTH – assumed ‚HTTP_X_AUTH’ (this will throw an Error in a future version of PHP) in /usr/home/zbysiontko/domains/zbygniew.pl/public_html/wp-content/plugins/2mb-autocode/2mb-autocode.php(165) : eval()’d code on line 1
Pępek dziecka powstaje poprzez odcięcie i zawiązanie pępowiny. Niejednokrotnie młodzi rodzice mają problem z pielęgnacją pępka i nie wiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę. Tymczasem nie jest to wcale nic trudnego.

Pielęgnacja pępka dziecka

Gojenie pępka trwa około 10 do 14 dni – po tym czasie powinien sam odpaść. Na początku kolor pępka jest niebiesko-biały, by następnie schnąć, ciemnieć i twardnieć. Jeśli po upływie trzech tygodni pępek nie odpadnie, konieczne okaże się pójście z dzieckiem do lekarza. Warto też zgłosić specjaliście wszystkie niepokojące zmiany w obrębie pępka takie jak chociażby ropne wycieki. Pępek można pielęgnować między innymi poprzez przemywanie go spirytusem, który będzie jednocześnie odkażał i wysuszał pępowinę. Powinien on być rozcieńczony z wodą. Należy smarować tę część ciała za pomocą patyczków lub gazików minimum dwa razy dziennie, a najlepiej przy każdej zmianie pieluchy. Nie trzeba się także obawiać, że pielęgnacja sprawia dziecku ból – jest to bowiem tkanka martwa, a ewentualny płacz dziecka nie jest reakcją na ból, a jedynie na zimno.

Zakładanie pieluszki

Ważny jest także sposób założenia pieluszki. Nie może ona uciskać ani ocierać w żaden sposób pępowiny dziecka. Warto upewnić się, że pielucha jest wygodna, dzięki czemu pępek u noworodka będzie goił się bez niepotrzebnego wydłużenia tego czasu. Jeśli panują upały, warto zakładać dziecku luźniejsze ubranka, by z żadnej strony nie było ucisku.

Kąpiel noworodka

Przy opiece nad dzieckiem ważna jest także kąpiel. Jeśli pępek noworodka jeszcze nie odpadł, należy unikać zmoczenia go, co przyspieszy gojenie się pępka i odpadnięcie kikuta. Jeśli jednak podczas kąpieli pępek zostanie zmoczony, trzeba go wysuszyć i zdezynfekować. Nie należy jednak niczym zasłaniać pępka ani go zaklejać, gdyż brak powietrza powoduje infekcje i wydłuża czas gojenia. Moment, gdy kikut odpadnie, nie oznacza też, że należy zaniechać przemywania tej części ciała. Warto dezynfekować pępek spirytusem jeszcze jakiś czas, by ułatwić mu prawidłowe gojenie się.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę.
Zbygniew
Zbygniew
Cześć Jestem szczęśliwy, że chciało Ci się zapoznać z całą treścią tego wpisu. Mam nadzieję, że dobrze Ci się go czytało. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcesz zamieścić jakiś komentarz do wpisu. Ale pamiętaj - nie spamuj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *