Jak obniżyć gorączkę u dziecka?

Kiedy dziecko mówi mama i tata?

Gorączka i u dzieci i u dorosłych jest objawem toczącego się organizmie stanu chorobowego.

Stan podgorączkowy czy gorączka?

Podwyższona temperatura ciała sprawia, że paradoksalnie odczuwamy zimno, mamy dreszcze, nierzadko występują zawroty głowy, a także ogólny niepokój.

U małych dzieci gorączka pojawia się nagle i szybko rośnie, a może być objawem zupełnie niegroźnego ząbkowania, infekcji dróg oddechowych albo bardzo groźnej choroby. Jeżeli osiąga wysokość 38 stopni Celsjusza i rośnie, należy zasięgnąć porady lekarza i jak najszybciej podjąć działanie w celu jej obniżenia.

Na początek mogą to być sposoby domowe.

Oto kilka z nich:

– przy niskiej, ale podwyższonej temperaturze ciała, można dziecko rozebrać do pieluszki i położyć na sobie, na nagiej skórze – temperatura ciała niższa niż temperatura ciała dziecka powinna zadziałać jak chłodny okład i nieco gorączkę obniżyć,

– przy wyższej temperaturze u dziecka można zastosować, chłodne okłady na łydkach w zgięciach nóg i rąk oraz z tyłu szyi – pamiętajmy, by okład był tylko trochę chłodniejszy niż normalna temperatura ciała, inaczej dziecko może dostać szoku termicznego,

– przy wysokiej gorączce, oprócz zapisanych przez lekarza leków można poddać dziecko chłodnej kąpieli – kąpiel w letniej (nie zimnej) wodzie i obserwacja zmian jest ze wszech miar zalecana.

Odnosi się to do gorączki w wysokości 38,5 stopnia Celsjusza. Wyższa temperatura jest znakiem do natychmiastowego wezwania pomocy lekarskiej i obniżenia gorączki odpowiednio silnymi lekami.

Zdarza się, że dziecko ma gorączkę, ale tego nie zgłasza, ani jego zachowanie nie wzbudza podejrzeń o chorobę. Wskazaniem do zmierzenia temperatury ciała są:

– płacz lub wyraźny niepokój dziecka,
– lepka i spocona skóra przy dotyku,
– rumiane policzki,
– wyraźnie ciepłe czoło,
– nadmierne pragnienie,

Małe dziecko nie potrafi zgłosić, że coś mu dolega, ale swoim nietypowym zachowaniem może wzbudzić zainteresowanie rodzica, dlatego, gdy zauważymy jakąś anomalię w zachowaniu, a gorączka jest wysoka, należy natychmiast wezwać lekarza pediatrę. Dziecko starsze, mówiące, potrafi nazwać swoje dolegliwości, a także pokazać co je boli, dlatego dopóki nie ma gorączki lub jest niewielka, można przez jakiś czas obserwować czy stan się nie pogarsza.

Jeżeli gorączka nie będzie rosła, a inne objawy chorobowe nie wystąpią, można uznać, że ten stan gorączkowy był krótkotrwałą infekcją.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *