Jak długo zrasta się ciemiączko?

Jak długo zrasta się ciemiączko?

Na pewno niejedna „świeżo upieczona” mama zauważyła u swojego dziecka – które dopiero co przyszło na świat – dziwny kształt głowy. Czasami jest wydłużona, czasami nieco spłaszczona po bokach, co może budzić niepokój, lecz jest jak najbardziej normalne i naturalne.

„Ruchome” kości czaszki u noworodka

Dziecko podczas porodu musi przeciskać się przez bardzo ciasny kanał rodny, o dużo mniejszej średnicy niż jego głowa. Co prawda, jest na tyle rozciągliwy, że parcie powoduje rozstąpienie się ścianek i powolny proces narodzin, ale konsekwencją tej sytuacji może być chwilowa deformacja czaszki noworodka.

Fakt wydłużonej czy nieco zdeformowanej głowy u zdrowego dziecka jest całkowicie odwracalny – po kilku dniach lub paru tygodniach głowa wraca do właściwego, kulistego kształtu.
Możliwość tego typu regulacji kości czaszki została nam dana przez naturę – noworodek bowiem rodzi się z niezrośniętymi przestrzeniami tak zwanymi ciemiączkami. Podczas porodu, kości w okolicach ciemiączek mogą zachodzić na siebie dopasowując się do średnicy kanału rodnego, co w żaden sposób nie szkodzi maluchowi, gdyż jego mózg otoczony jest bardzo wytrzymałą i sprężystą błoną.

Jak długo zrasta się ciemiączko?

Z pewnością, każda mama widziała u swojego dziecka na czubku głowy delikatną lekko pulsującą przestrzeń, okrytą skórą – to właśnie ciemiączko przednie. Drugie ciemiączko znajduje się z tyłu główki, jest zdecydowanie mniejsze i kształtem przypomina trójkąt. Obydwa ciemiączka zrastają się w pierwszym roku życia dziecka, czasami ten proces przeciąga się do osiemnastu miesięcy. Zrastanie ciemiączka tylnego odbywa się dużo wcześniej – najpóźniej do szóstego miesiąca życia dziecka.

Możliwość badania USG przez ciemiączko

Ciemiączko usytuowane na czubku głowy jest zawsze badane przez lekarza podczas okresowych wizyt – jego wygląd określa fizyczny stan dziecka. Często, po trudnym porodzie poprzez ciemiączko wykonywane jest badanie USG w celu sprawdzenia, czy mózg dziecka nie ucierpiał w trakcie „podróży” na świat.
W pierwszym miesiącu życia dziecka należy obserwować zachowanie się ciemiączka przedniego – jeżeli znajduje się na poziomie kości czaszki – nie ma powodu do obaw, nawet jeżeli podczas płaczu dziecka napina się. Gdy wraca do normy po jego uspokojeniu – zjawisko to jest zupełnie normalne.

W sytuacji, gdy ciemiączko jest nadmiernie zapadnięte lub zbyt wypukłe bez wyraźnej przyczyny – należy natychmiast skonsultować się z lekarzem pediatrą. Niepokojący kształt ciemiączka może być przyczyną choroby, która jeszcze nie jest w pełni widoczna.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *