Jak czyścić nosek dziecku?

Pierwsze dni noworodka w domu

Czyszczenie noska u niemowlaka jest bardzo ważną kwestią. Powinniśmy dbać o nie regularnie, nie tylko w sytuacji, gdy dziecko ma katar. Często jednak rodzice obawiają się czyścić noski swoich małych dzieci, gdyż nie mają pewności, jak powinni to robić i nie chcą wyrządzić im krzywdy. Podpowiadamy, jak bezpiecznie wykonywać czyszczenie noska niemowlakowi.

Czyszczenie noska dziecku – dlaczego jest tak ważne?

Niemowlę, w przeciwieństwie do dorosłego człowieka, nie sięgnie samo po chusteczkę, gdy zbiera mu się na katar. Nos wykonuje bardzo ważne zadanie w organizmie człowieka – filtruje wdychane powietrze z zarazków, alergenów i kurzu, pozwala oddychać, rozpoznawać zapachy. U niemowlaka oczyszczanie noska przebiega częściowo w sposób naturalny, dzięki błonie śluzowej, która pochłania zanieczyszczenia. Ten proces należy jednak wspomagać, gdyż w niektórych sytuacjach (zmiana powietrza, temperatury, dym z papierosów) łatwo zostaje zachwiany.

Jak wspomagać naturalne czyszczenie noska u noworodka?

Nosek dziecka możemy czyścić na kilka sposobów, na przykład przy pomocy gruszki kauczukowej, gruszki aspiratora z wymiennymi końcówkami, gruszki elektronicznej lub elektronicznego odciągacza wydzieliny. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Tradycyjna kauczukowa gruszka wykorzystuje podciśnienie. Jest tania i łatwo dostępna, ale duża siła oczyszczania może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej nosa. Dobrą alternatywą może być gruszka aspirator z wymiennymi końcówkami. Tego rodzaju gruszki wykonane są z delikatniejszych materiałów, jak silikon. Mniejsza siła sprawia, że nie podrażniają błony śluzowej nosa, ale i są nieco mniej skuteczne.

Gruszki elektryczne i elektryczne odciągacze wydzieliny mają wiele zalet: pozwalają regulować siłę ssania, dzięki czemu zabieg jest skuteczny i w pełni bezpieczny. Niektóre z modeli odtwarzają również przyjemne melodyjki, co pozwala odwrócić uwagę dziecka. Niestety, wadą podobnych urządzeń jest stosunkowo wysoka cena, wynosząca około 100-150 zł.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *