Czy warto puszczać dziecku muzykę?

Jakie zabawki dla rocznego dziecka?

Dziecko słyszy dźwięki już w łonie matki, choć oczywiście docierają do niego wygłuszone. Już w ciąży zaleca się przyszłym mamom, by słuchały muzyki. Wiele mówi się też o wpływie muzyki na rozwój niemowląt – ma ona nie tylko uspokajać, ale nawet kształtować przyszłe muzyczne preferencje.

Mity związane z muzyką

Od lat powtarzanych jest wiele mitów, z którymi związana jest muzyka dla dziecka. Zaleca się między innymi, by maluchy słuchały muzyki poważnej. Niektórzy polecają także spokojne, jednostajne dźwięki, przede wszystkim specjalne kompozycje, a niektóre sklepy sprzedają swoim klientom melodyjną muzykę specjalnie dla niemowląt.

Co daje dzieciom muzyka?

Noworodek musi poradzić sobie z wieloma czynnikami takimi jak wyraźne barwy, zapachy i dźwięki. Ważne jest więc, by mama i tata nie tylko przytulali dziecko, ale i mówili do niego jak najwięcej troskliwym tonem. Dzięki temu dziecko będzie czuć się w świecie bezpieczniej. Tak samo jest z innymi dźwiękami – warto zapoznawać dziecko z takimi, które zna już z życia płodowego. Jeżeli więc przyszła mama w ciąży słuchała konkretnego rodzaju muzyki, warto zacząć właśnie od niego. Lepiej jednak zrezygnować z mocnych dźwięków i pamiętać, że muzyka dla niemowląt powinna działać kojąco i uspokajać.

Muzyka Mozarta

Wiele mówi się o tym, że młode mamy powinny puszczać swojemu dziecku muzykę Mozarta. Badania naukowców potwierdzają, że kompozycje klasyka to rzeczywiście muzyka dobra dla dzieci, mająca wpływ na rozwój niemowlaka. Uspokaja ona i poprawia koncentrację, a nawet polepsza działanie serca i mózgu, pozwalając harmonizować ich rytm. Podobnie działa muzyka Vivaldiego czy Beethovena, jednak to właśnie kompozycje Mozarta niosą najwięcej korzyści. Zapewne dlatego, że są zazwyczaj radosne i melodyjne.

O czym pamiętać?

Stawiając na muzyczną edukację dziecka, trzeba pamiętać jeszcze o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim nie powinno się puszczać maluchom muzyki dłużej niż przez godzinę dziennie. Kompozycje powinny być ponadto ciche i kojące – lepiej więc unikać utworów o mocniejszych brzmieniach. Nie można też zakładać niemowlętom słuchawek. Mogą one uszkodzić słuch dziecka, poza tym muzyka za ich pośrednictwem będzie zbyt intensywna.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *