Recepta online – jak działa i jak ją dostać?

E receptę na leki możemy obecnie uzyskać w każdej przychodni – zarówno tej państwowej, jak i prywatnej. Dodatkowo także dokument ten możemy zrealizować w dowolnej aptece, co sprawia że jest on znacznie bardziej poręczny, niż tradycyjna papierowa wersja. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób preferuje korzystanie z tego typu rozwiązania ponad klasyczne dokumenty, jakie do tej pory wystawiali nam lekarze. Czym dokładnie jest e recepta i jak ją zdobyć? Na co zwrócić uwagę podczas realizacji recepty elektronicznej w aptece?

Recepta online – co to jest?

Konsultacja z lekarzem często kończy się różnymi zaleceniami oraz wypisaniem leków, które pomogą nam walczyć z gorszym stanem zdrowia lub mają działać zapobiegawczo. Obecnie receptę możemy otrzymać nie tylko w tradycyjnej wersji, podczas spotkania z lekarzem w jego gabinecie, ale także w formie elektronicznej, przy okazji konsultacji online. E recepta online jest dokumentem, który ma taką samą wartość, jak wariant papierowy i jednocześnie nie wymaga wydruku ani przechowywania w fizycznej formie. Z tego powodu jest dużo wygodniejsza, szczególnie gdy z jakiegoś powodu nie możemy zobaczyć się z naszym lekarzem osobiście.

Czy recepty online różnią się od tradycyjnych?

Receptę online możemy otrzymać podobnie, jak tę tradycyjną – podczas rozmowy z lekarzem lub zamawiając ją w przychodni. Dodatkowo też jesteśmy w stanie uzyskać dokument na konsultacji przez internet lub telefonicznej, co jest bardzo wygodne w sytuacji, gdy nie możemy fizycznie stawić się w gabinecie lub gdy po prostu nie ma takiej potrzeby. Recepta przez internet to również wygodny sposób dla osób kontynuujących przewlekłą terapię, którą można uzyskać niższym kosztem w przypadku konsultacji prywatnych. Zazwyczaj recepty online mają formę maila lub wiadomości SMS, w związku z czym łatwiej jest je przechować i istnieje mniejsza szansa, że je przypadkiem zgubimy czy zniszczymy.

Recepty online a Internetowe Konto Pacjenta

Bardzo dużą zaletą e recepty NFZ jest fakt, że możemy ją podejrzeć przy pomocy naszego Internetowego Konta Pacjenta. Jest to użyteczne szczególnie w przypadku osób leczących się przewlekle a także dla rodziców małych dzieci, które często chorują. Dostępne na IKP dane stanowią naszą osobistą historię przyjmowanych leków i są wygodnym narzędziem zarówno dla nas, jak i dla naszych lekarzy, którzy mogą z łatwością sprawdzić, jak przebiegało do tej pory nasze leczenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając receptę elektroniczną?

Jeżeli stosujemy regularnie przepisane leki, wykorzystanie e recepty może znacząco ułatwić nasze codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu, że nie musimy już udawać się osobiście do lekarza, jesteśmy w stanie zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Dodatkowo także nie musimy się martwić, że dokument się zagubi lub też ulegnie przypadkowemu zniszczeniu.

Elektroniczna recepta wymaga od nas jednak trochę więcej w momencie, gdy chcemy ją zrealizować. W momencie, gdy poinformujemy o tym farmaceutę, zostaniemy poproszeni o podanie kodu recepty oraz naszego numeru PESEL. W przypadku wersji papierowej informacje te są wypisane na samym dokumencie, jednak wersja cyfrowa wymaga od nas potwierdzenia naszych danych. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy nie pamiętamy własnego PESELu i musimy posiłkować się dokumentem go zawierającym.

Top content