Przepis na zdrową pizzę dla dzieci

Robienie pizzy z dziećmi jest świetną okazją do spędzenia czasu ze swoimi pociechami. Uwielbiają one próbować nowych rzeczy i być w centrum uwagi. Robienie pizzy w domowym zaciszu jest nie tylko dobrą zabawą, ale też sposobem na rozwój wielorakich umiejętności. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego też warto zadbać to, aby dobrze się odżywiało. To właśnie od nas zależy to, jakie wyrobimy nawyki żywieniowe u swoich pociech. Zamiast pójścia na skróty i serwowania im gotowych dań typu fast food, warto się trochę wysilić i stworzyć w kuchni coś znacznie zdrowszego.

Dlaczego warto wspólnie gotować ze swoimi dziećmi?

Nie jest prawdą, że musimy wszystko robić samodzielnie w kuchni. Jak najbardziej można zaangażować dziecko we wspólne gotowanie. Z całą pewnością będzie zadowolone. Coraz mniej mamy okazji do spędzania czasu razem, na czym cierpią nasze relacje z dzieckiem. Czas najwyższy to zmienić. Jest to też sposób na oderwanie malca od ekranu telewizora i od gier komputerowych. Edukacja kulinarna przyda się również dziecku w przyszłości. Wiele z nich kojarzy pizzę jako coś co znajduje się w kartoniku przywiezionym przez kuriera z lokalu jak na przykład Bistro Knedelek, a można przecież sporządzić taką potrawę samodzielnie i to z ulubionych składników. Takie rozwiązanie wyjdzie na korzyść obu stronom. Wartość odżywcza odmrażanych pizz potrafi przyprawić o zawrót głowy. Nie do końca jest wiadomo, jakiej jakości użyto do ich przygotowania. Własnoręcznie przygotowana pizza będzie znacznie zdrowsza, smaczniejsza i aromatyczna.

Zdrowa pizza dla dzieci z mąki orkiszowej i z serem mozzarella

Potrzebne składniki na ciasto: cztery szklanki mąki orkiszowej, 20 g świeżych drożdży, trzy szklanki zimnej wody i dwie łyżeczki soli. Składniki na sos pomidorowy: pół litra pasty pomidorowej, pięć łyżek oliwy z oliwek, dwa roztarte ząbki czosnku, ksylitol, łyżka ziół prowansalskich, pieprz i sól do smaku.

Jako dodatki na spód pizzy posłużą nam niecałe 400 g mozzarelli, trzy pomidory, garść rukoli, świeże listki bazylii, suszone oregano.

Wykonanie: mąkę mieszamy z drożdżami rozkruszonymi w czterech łyżkach wody i z solą, po czym dolewamy tyle wody, aż do uzyskania miękkiego i kleistego ciasta. Gotowe ciasto przykrywamy ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce na dwie godziny. W międzyczasie przygotowujemy nasz sos pomidorowy. Do rozgrzanej oliwy wrzucamy czosnek i podsmażamy lekko, po czym dodajemy pastę pomidorową i zioła. Całość mieszamy i gotujemy na średnim ogniu przez pięć minut, po czym dodajemy do niego sól, pieprz i ksylitol.

Po wyrośnięciu ciasta przechodzimy do formowania z niego spodów. Ciasto dzielimy na trzy części, a każdą z nich spłaszczamy i posypujemy mąką, po czym rozwałkowujemy na grubość do 3 mm i przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Umieszczamy ja w piekarniku ustawionym na maksymalną temperaturę z termoobiegiem i pieczemy aż do przypieczenia się góry spodów. Ich powierzchnia powinna zacząć pokrywać się lekko brązowymi plamkami, co będzie świadczyło o ich gotowości.

Dalszym etapem jest wyjęcie gotowych spodów do zdrowej pizzy dla dzieci, posmarowanie ich sosem pomidorowym. Na to nakładamy plastry pomidorów i porwaną mozzarellę oraz posypujemy ziołami. Tak przyozdobione spody wędrują ponownie do piekarnika na trzy minuty, aż do przyrumienienia. Na gotową pizzę nakładamy rukolę i świeże listki bazylii oraz poruszamy solą i pieprzem.

Puszysta pizza na urodziny dziecka w wersji zwijanych bułeczek

Składniki na ciasto: 1 ¼ szklanki mąki, ¾ szklanki ciepłej wody, 20 g świeżych droższy, łyżeczka soli, pól łyżeczki erytrol/ksylitolu/cukru kokosowego, niecała łyżka oliwy.

Wykonanie pizzy na urodziny dziecka: drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie, dodajemy cukier i trzy łyżki mąki, po czym mieszamy i odstawiamy na dziesięć minut w cieple miejsce. Potem mieszamy przesianą mąkę z solą, wlewamy wcześniej zrobiony rozczyn drożdżowy, dodajemy oliwę i resztę ciepłej wody. Wszystkie składniki delikatnie mieszamy, do ich połączenia się. Następnie przechodzimy do wyrabiania ciasta przez kilka minut, aż stanie się jednolitą i elastyczną masą. Gotowe ciasto przekładamy do dużej miski, przykrywamy ścierką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia.

Z wyrośniętego i powygniatanego ciasta formujemy kulę, rozwałkowujemy ją na kształt dużego prostokąta, po czym smarujemy sosem pomidorowym, układamy pokrojone salami/szynkę. Wierzch posypujemy startym serem i ulubionymi ziołami. Tak przygotowane ciasto zwijamy w rulon i kroimy na czternaście plastrów, po czym układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawiamy na pół godziny do wyrośnięcia, po czym pieczemy przez kwadrans w piekarniku rozgrzanym do temperatury 220 st. C.

Top content