Prywatna Emerytura – jak wystartować i o nią zadbać

Emerytura to temat bardzo ciężki. Szczerze powiem Wam, że dla mnie jest to naprawdę problematyczna kwestia. Odkąd pamiętam zawsze musiałem użerać się z ZUS’em o emeryturę, przez pewien czas widziałem mały promyk nadziei w OFE, jednak później mniej otrzeźwiło i zrozumiałem, ze to również nie ma sensu. Kiedy wszyscy ludzie wykłócali się nad tym co jest lepsze ZUS, czy OFE to ja sobie myślałem, ze jest to równie dobra dyskusja co kłótnia na temat na co lepiej umrzeć na malarię czy na tyfus. Męczył mnie ten temat i nadal mi z ciężkim bólem opłacać ZUS, ale no niestety nic na to nie poradzę. Staram się do tego przyzwyczajać i nie myśleć o tym. Na początku ból jest największy, ale z czasem kiedy zarobki się poprawiają to jakoś to mniej boli, chociaż i tak to do przyjemnych doznań nie należy, zwłaszcza gdy podnoszą stawki. Wtedy wszystkie złe wspomnienia wracają, a ja się bardzo irytuje na samą myśl o tej instytucji. Żeby jednak na starość nie pozostać bez grosza to postanowiłem, że postaram się zadbać o swoją prywatną emeryturę.

Czym jest prywatna emerytura?

W zasadzie trudno jasno określić czym takim jest prywatna emerytura. Można by powiedzieć, ze w zasadzie nic to nie jest, ponieważ nie ma to żadnej określonej nazwy i nie jest to żadna określona forma oszczędzania. Nie ma jednej drogi na prywatną emeryturę. Prywatną emeryturą można nazwać równie dobrze wkładanie pieniędzy do skarpety, jak i inwestowanie w lokaty, albo skorzystanie z jakichś produktów w towarzystwach finansowych. No wyborów jest dużo i to od Was tylko i wyłącznie zależy ile naprawdę będziecie w stanie zaoszczędzić pieniędzy. Kluczową kwestią w tym wszystkim jest to, żeby postarać się uniezależnić od powszechnego systemu emerytalnego, czyli ZUSu i OFE, a w przypadku rolników KRUSu, ale Ci w porównaniu z ZUSowcami to mają raj na ziemi.

Skąd można wziąć prywatną emeryturę?

Pierwszym punktem, z którego można skorzystać będzie tutaj przede wszystkim skorzystanie z tego co oferuje nam państwo, ponieważ państwo obok I i II filaru, czyli ZUS i OFE oferuje również dobrowolne IKE/IKZE/PPE. Oczywistym jest tutaj, że to również państwo określa na jakich zasadach odkłada się w nich pieniądze oraz w jakim momencie można z nich skorzystać. Ze wszystkich trzech filarów to właśnie IKE/IKZE/PPE należą do tych najbardziej elastycznych. Jest to rozwiązanie, które w potocznym sensie jest najbliższe pojmowaniu prywatnej emerytury, jednak ta forma oszczędzania na emeryturę ma swojego rodzaju ograniczenia, ponieważ to państwo określa limit wpłat na konkretny rok, jeżeli chce się skorzystać z przywilejów podatkowych.

Oczywiście istnieją inne metody, które nie są związane z państwem i tutaj w zasadzie jest kilka możliwości. Jeżeli IKE i IKZE to bardziej dodatek do samej emerytury niżeli normalna emerytura to jednak na rynku można znaleźć ciekawe oferty. Zwłaszcza, że przez kontakt z ZUSem pojęcie państwa i wszystkiego co z nim związane zbrzydło niestety szerokiemu gronu osób. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej poszukać czegoś co z państwem związane nie jest, ale co?

Tutaj można powiedzieć, że ma się dwie możliwości. Pierwsza z nich polega na wypracowaniu własnego modelu oszczędzania i inwestowania, zaś druga polega na zdaniu się na pomoc doradców finansowych. Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze staram się być jak najbardziej samowystarczalny, dlatego też uważam, że oszczędzanie samodzielne jest o wiele bardziej efektywne. Pomyślcie sobie kto tak naprawdę będzie znał Was lepiej niż Wy sami? No może Wasze matki, ale poza tym to nikt. Macie tutaj ogromny wybór możliwości, a to właśnie właściwy dobór instrumentów jest w stanie Wam pokazać w jaki szybki sposób można zrealizować zamierzone przez siebie cele.

Za nim jednak zaczniesz gromadzić środki na swoją prywatne emeryturę to przede wszystkim zdaj sobie sprawę, że istotą tego wszystkiego jest fakt posiadanej przez Ciebie wiedzy dotyczącej finansów. Dlatego od tego trzeba zacząć.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Uważam, że warto sobie ten punkt podzielić na trzy podpunkty:

  • Lokowanie kapitału – Pamiętajcie, że muszą być to jak najbardziej bezpieczne sposoby. Jeżeli chcecie ryzykować to nie tutaj. Emerytura nie jest po to, aby bawić się pieniędzmi, które się na nią zbiera. Skupcie się w głównej mierze na umieszczaniu swoich pieniędzy na lokatach bankowych oraz rachunkach oszczędnościowych. Należą one do najbardziej popularnych form lokowania pieniędzy. Zresztą większość zapewne z Was wie, że sam jestem zwolennikiem takiego gromadzenia pieniędzy. Ponadto musicie pamiętać o jednej kwestii, a mianowicie o tym, żeby nie mieszać swoich oszczędności na np. tzw „czarną godzinę”, z oszczędnościami, które są przeznaczone na emeryturę. Ogólnie możecie nieco rozszerzyć ten profil i nie tylko zamykać się na lokatach i na rachunkach bankowych, ale pomyśleć o obligacjach skarbowych, lokatach strukturyzowanych czy funduszach pieniężnych i polisolokatach, chociaż one nie posiadając gwarancji BFG to i tak czasem warto się nimi zainwestować. Jeżeli chcecie zgromadzić jak najwięcej pieniędzy ot musicie starać się dywersyfikować swoje konta i starać się wykorzystywać każde do granic możliwości, czyli jak możesz ulokować od tysiąca do 10 tysięcy na 5% to wrzuć maksymalną kwotę. Zwłaszcza, że w większości dobre lokaty są jednorazowe.
  • Inwestycje standardowe – Są one o wiele mniej bezpieczne niżeli lokaty, ale mimo wszystko bardzo często są nadal stosowane, jednak ja ich osobiście nie preferuję. Zapewne są osoby, które lubią się w tym bawić, ale ja do nich należę. Wolę nie inwestować swoich pieniędzy gdzieś gdzie mogę stracić, zwłaszcza że nie jestem inwestorem. W tej grupie można znaleźć fundusze inwestycyjne, fundusze ETF, akcje, obligacje korporacyjny, ubezpieczenia z funduszem kapitałowy, certyfikaty inwestycyjne, czy też plany systematycznego oszczędzania.
  • Alternatywne sposoby na oszczędzanie – Jest to lokowanie kapitału, które nie jest związane z rynkiem kapitałowym. W zasadzie alternatywne sposoby są najbardziej obszerną kategorią, możecie do tego zapisać mnóstwo rzeczy, chociażby posiadanie dochodu pasywnego z wynajmu mieszkania, inwestycje w kruszce, kupowanie trunków, domen internetowych, jakichś cennych przedmiotów. W zasadzie może to być wszystko co w jakimś czasie nabierze swoją wartość, albo posiada określoną wartość i można to jakoś pomnażać i sprzedawać.

Top content