Pielęgnacja pupy u noworodka i niemowlaka

Dbanie o pupę niemowlaka stanowi bardzo ważny element pielęgnacji noworodka – szczególnie w pierwszym okresie życia – kiedy dziecko narażone jest na różnego rodzaju alergie skórne i pokarmowe. Kwestia ta jest równie istotna jak pielęgnacja oczu noworodka.

Pielęgnowanie pupy noworodka nie powinno ograniczać się tylko i wyłącznie do regularnej zmiany pieluchy. Aby nasz maluszek czuł się komfortowo w każdych warunkach oprócz tej oczywistej czynności jaką jest dbanie o higienę, należy zwrócić uwagę jakie ubrania nosi nasze dziecko, w jakiej wodzie jest kąpane oraz jakie kosmetyki są używane do  jego pielęgnacji.

Kosmetyki, których używasz do pielęgnacji pupy dziecka powinny być pozbawione jakichkolwiek sztucznych substancji (konserwantów, zapachów, barwników), a dodatkowo w przypadku reakcji alergicznych używanie ich powinno być skonsultowane z lekarzem dermatologiem. W przypadku zdrowego dziecka najlepiej sprawdzają się głęboko nawilżające emolienty. Chociaż prawdę mówiąc my z żoną nie używamy żadnych kosmetyków, bo dziecko kąpiemy w samej wodzie, ewentualnie w wodzie z mąką.

Z doświadczenia wielu znajomych wiem, że w codziennej kąpieli najlepiej sprawdzają się olejki na bazie roślinnej, które są bogate w kwasy tłuszczowe. Do niedawna w celu uniknięcia odparzeń pupy, używane były różnego rodzaju zasypki. Obecnie coraz częściej są one zastępowane specjalnymi kremami, które są przeznaczone specjalnie do pielęgnacji pupy noworodka. Jeżeli zaopatrzymy się w taki krem należy pamiętać, aby nie stosować go do nawilżenia całego ciała dziecka, a w szczególności jego twarzy. Do pielęgnacji podrażnionej pupy konieczny jest krem wzbogacony o substancje zwalczające objawy odparzeń, np. cynk, tworzący barierę ochronną, i pantenol – o działaniu łagodząco-gojącym.

Ubranka dziecka powinny być wykonane z naturalnych tkanin (najlepiej sprawdza się 100% bawełna lub bawełna ekologiczna) i dopasowane rozmiarowo do potrzeb malucha. Ubierając dziecko w śpioszki należy zwrócić uwagę na fakt, że podkurczone nóżki dziecka (częsta pozycja u niemowlaków) mogą wprowadzić rodziców w błąd – dziecko z wyprostowanymi nogami może nie mieścić się w z pozoru dobre ubranko (niemowlaki rosną bardzo szybko).

Jeżeli chodzi o pieluchy to oczywiście zalecane jest używanie tylko i wyłącznie jednorazowych, najlepiej pozbawionych dodatkowych substancji nawilżających – nie wiemy jak zareaguje na nie skóra naszego dziecka. Jeżeli nasz maluszek będzie często drapał się w okolicach pupy lub zapięć rzepów, może to oznaczać, konieczność zmiany rozmiaru pieluch na większy. Pamiętajmy również, że z pozoru prosta operacja zakładania pieluchy niemowlakowi wcale nie jest taka łatwa, przy aktywnych ruchach dziecka. Wykonujmy ją powoli i ze skupieniem dopasowując wszystkie elementy pieluchy (zapięcia, wewnętrzne zakładki) do ciała naszego dziecka.

Przyczyny i objawy odparzeń

Odparzenia u noworodków i niemowlaków spowodowane są najczęściej poprzez powstanie w mokrej pieluszce bakteryjnego środowiska, które oddziałuje bezpośrednio na naskórek pupy dziecka, który w tych miejscach jest bardzo wrażliwy i delikatny. Odparzenia pupy niemowlaka mogą być również spowodowane zbyt ciasną lub źle założoną pieluchą oraz poprzez wydalany przez dziecko stolec, zawierający florę bakteryjną. Aby zapobiec odparzeniom pupy niemowlaka wystarczy stosować się do naszych porad, o których pisaliśmy w pierwszej części naszego artykułu. W przypadku pojawiania się ich należy stosować standardowe elementy higieny, pamiętając jednak, że wycierając pupę dziecka nie powinniśmy wykonywać ruchów w poziomie lub pionie, tylko dociskać delikatnie ręcznik do odparzonych miejsc.

Na odparzone miejsca nie powinniśmy stosować żadnych środków kosmetycznych oprócz specjalistycznych kremów przeciodparzeniowych. W celu szybszego zagojenia się otarć, możemy zostawić malucha na kilkanaście minut bez żadnego okryć o pozwolić pooddychać podrażnionej skórze. Jeżeli objawy związane z odparzeniem pieluszkowym będą utrzymywać się przez kilka-kilkanaście dni z rzędu, należy wybrać się do lekarza.

Top content