Pielęgnacja oczu noworodka i niemowlaka

Każdy z nas mając małe dziecko robi wszystko co w jego mocy, aby w przyszłości było mu jak najlepiej. A jak wiemy dorosły człowiek mający problemy z oczami nie jest raczej typem szczęśliwca. Dlatego też dziś chcę przedstawić Ci zestaw najlepszych moim zdaniem wskazówek odnośnie tego jak pielęgnować oczy niemowlaka. Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tą wiedzą na moim bogu parentingowym dobrze zrozumiesz, że pielęgnacja oczu noworodka jest nie tylko niezbędna, ale też bardzo prosta. Zanim przejdę do praktyki chciałbym jednak poświęcić chwilę teorii.

Dlaczego oczy niemowlaka są takie wrażliwe?

Mam takie wrażenie, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z kilku faktów, które sprawiają, że oczy niemowlaczka to organy bardzo wrażliwe i narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Przynajmniej ja tak miałem kompletnie nie zdając sobie sprawy z tego, że przy ich pielęgnacji warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów ;P

Po pierwsze musisz wiedzieć, że dzieciaczek w brzuszku mamy nie korzysta ze wzroku. Z oczu korzystać zaczyna dopiero w dniu porodu. Z uwagi na to zaraz po porodzie maluch widzi ponad 30 razy mniej ostro niż dorosły i zdrowy człowiek. Dodatkowo musisz mieć świadomość, że poród dla niemowlaka nie jest bułką z masłem. Dziecko rodzi się obolałe, oczy ma zaczerwienione i bardzo mocno opuchnięte, dlatego należy zadbać o nie już w pierwszym dniu po porodzie. Dodatkowo mówi się, że oczy noworodka aż do 6 tygodnia jego życia nie wytwarzają łez, przez co niezwykle łatwo dojść może do wysuszenia śluzówki, której objawem jest występowanie żółtej wydzieliny. Z tą kwestią nie mogę się jednak do końca zgodzić, bowiem u mojego synka łzy pojawiały się (w czasie płaczu) o wiele wcześniej.

Na koniec dodam, że oczka niemowlaka charakteryzuje też nadprodukcja śluzu, który stanowi idalną pożywkę dla wirusów i bakterii, którymi jednak nie musisz się przejmowąć stosując się do znajdujących się poniżej rad w zakresie pielęgnacji oczu niemowlaka!

Korzystaj z kropli – jednoprocentowy roztwór azotanu srebra

Zaraz po porodzie powinieneś zacząć zakraplać swojemu dziecku do oka jednoprocentowy roztwór azotanu srebra, który dostaniesz w każdej aptece. Robiąc to zadbasz o to, aby dziecko nie było narażone na zakażenie drobnoustrojami, do którego mogło dojść w czasie porodu.

Przemywaj oczy solą fizjologiczną

Tak jak wspomniałem, podobno 😀 do 6 tygodnia życia dziecięce oczy nie wytwarzają łez. Aby je nawilżać należy nawilżonymi solą fizjologiczną wacikami przemywać jego oczka. W przeciwnym wypadku dzieciak np. po drzemce może mieć problem z rozklejeniem powiek.

Pielęgnacja oczu noworodka i niemowlaka

Korzystaj z dobrodziejstwa rumianku

Przy łagodnych infekcjach oczu noworodka często stosuje się metodę pielęgnacji oczu polegającą na przemywaniu ich wacikami nasączanymi naparem z rumianku lub świetlika. Jeśli jednak infekcja wygląda niebezpiecznie, to nie ma co zwlekać i warto udać się do lekarza, który może przepisać specjalne krople.

Pielęgnacja oczu noworodka i niemowlaka

Gaziki i waciki do czyszczenia oczu

Wyczytałem gdzieś kiedyś, że  pielęgnując oczy noworodka korzystać powinno się tylko ze specjalnych gazików, najlepiej jałowych, które pozbawione są wszelkiego rodzaju zarazków. Autor tamtej wypowiedzi twierdził, że wacikami kosmetycznymi można zrobić dziecku krzywdę. Szczerze powiem, że nie poważam tej opinii. Po konsultacjach na szkole rodzenia dzieciakowi oczy czyszczę normalnymi płatkami kosmetycznymi używając do jednego oczka jednego płatka. I jest ok.

Czyść oczy w odpowiedniej pozycji

Czyszcząc oczy dziecka musisz zadbać nie tylko o to, aby robić to w jak najczystszych warunkach. Musisz też robić to w odpowiedniej pozycji, pozycji noworodka rzecz jasna. W trakcie pielęgnacji oczu dziecko powinno leżesz na plecach, a Ty powinieneś mieć możliwość obracania jego głowką na boki, aby wygodnie zapewnić sobie dostęp do czyszczonego oka.

Czyść oczy od zewnątrz do wewnątrz

Zabierając się za czyszczenie oczu noworodka pamiętaj, aby gazik nasączony na przykład solą fizjologiczną przeciągać wzdłuż oka dziecka od jego zewnętrznej do wewnętrznej strony. W tej sposób unikach rozprowadzania ewentualnych złogów bakterii z kącików oczu po ich całej długości.

Nie drażnij oczu dziecka

To bardziej profilaktyka, ale oczywiście powinieneś unikać sytuacji, w których oczy dziecka narażone będą na niebezpieczeństwo. Głównie chodzi tu o dym papierosów, z kotła, pieca, ogniska czy innego źródła dymu. Nie dopuszczaj również do tego, aby dziecko spało w zakurzonych pomieszczeniach.

Bądź systematyczny

To bardzo ważne, aby o oczy dziecka dbać regularnie i systematycznie. Jeśli przemyjesz je raz na tydzień, to niestety, ale może okazać się, że robiłeś to zbyt rzadko. Oczy noworodka powinny być pielęgnowane praktycznie przy każdej kąpieli. Dlatego uzbrój się w cierpliwość, w odpowiednie produkty i dbaj o to, aby Twojemu dziecku było jak najlpiej, również w oczach 😉

Top content