Ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu

Skoro wzięło mnie już na poruszanie tu tematyki związanej z prawem, czego efektem było przygotowanie tekstu o tym jak podnieść alimenty na dziecko, to jadę z tym koksem dalej i kolejny raz poruszam bardzo nieprzyjemny temat. Tym razem tyczy się on nieszczęśliwych rodzin, w których doszło do sytuacji, w jakiej matka dziecka zastanawia się nad ograniczeniem władzy rodzicielskiej ojcu. Napisać chcę tu o tym kiedy można ograniczyć władzę rodzicielską ojcu, jak należy to zrobić i jakie muszą być ku temu powody czy przesłanki. Niestety, ale na blogu parentingowym poruszać muszę i takie tematy.




UWAGA!

POTRZEBUJESZ PORADY W ZAKRESIE OGRANICZENIA WŁADZY RODZICIELSKIEJ OJCA? ZAPRASZAM NA ZAPRZYJAŹNIONY SERWIS OFERUJĄCY PORADY PRAWNE ONLINE.

KLIKNIJ TUTAJ: POPROŚ O WYCENĘ PORADY PRAWNEJ W SPRAWIE OGRANICZENIA WŁADZY RODZICIELSKIEJ OJCU!

Na jakiej podstawie można ograniczyć władzę rodzicielską?

Zanim podpowiem Ci gdzie powinnaś udać się w przypadku chęci rozpoczęcia działań prowadzących do ograniczenia władzy rodzicielskiej ojca chcę wytłumaczyć Ci w jakich sytuacjach możesz takie kroki podjąć. Podstawowymi trzema przesłankami i powodami, dla których sąd może zastanowić się nad tym, aby ograniczyć prawa rodzicielskie ojca są sprawy takie jak: posiadanie przez niego władzy rodzicielskiej, bo jeśli jej nie ma, to trudno ją ograniczyć, po drugie rodzice muszą żyć w stałej rozłące, a po trzecie kontakty ojca z dzieckiem muszą być dla niego szkodliwe.

Jeśli więc chcesz uszczuplić prawa i obowiązki ojca wobec jego dziecka musisz mieć dowody potwierdzające to, że z ojcem dziecka nie żyjesz w związku małżeńskim i nie prowadzisz z nim gospodarstwa domowego. Drugim powodem do ograniczenia władzy rodzicielskiej jest to, że kontakty ojca z dzieckiem nie służą jego dobru. Tutaj więc musi dochodzić do sytuacji, w których postawa ojca wyraźnie szkodzi dziecku. Niewątpliwie w grę wchodzą tu przypadki takie jak ojciec alkoholik, hazardzista, narkoman czy jeszcze taki, który nad dzieckiem się znęca. Krótko mówiąc idiota i kandydat do powieszenia za jaja.




Chcę tutaj jasno i wyraźnie zaznaczyć, że ograniczanie władzy rodzicielskiej ojcu, który dba o dziecko i stara się mu pomagać nawet pomimo życia w rozłące z jego matką, jest skrajnym  debilizmem, znęcaniem się nad ojcem i bezczelną próbą ograniczania przysługujących mu praw. Mało tego, jest to robieniem krzywdy dziecku, które zasługuje na to, aby mieć kontakty ze swoim tatą, który jest dla niego dobry. Mam więc ogromną nadzieję, że nie jesteś tego typu furiatką, która chce jednym ruchem skrzywdzić dwie osoby. Jeśli jesteś, to odejdź. Proszę. Bo tekst ten przygotowałem dla mam, które mają problem ze złym człowiekiem, a nie z dobrym.

Wracając do tematu, warto zauważyć, iż sąd za pretekst do ograniczenia władzy rodzicielskiej uznać może również sytuację, w której ojciec ma obojętne nastawienie do dziecka, nie utrzymuje z nim kontaktu i nie wyraża zainteresowania jego losem. W takim przypadku też jest to dziad i cham, któremu można ograniczyć władzę rodzicielską. Według mnie powinno się go dodatkowo powiesić za jaja.

Jak starać się o ograniczenie władzy rodzicielskiej?

W Polsce jedynym organem, który zadecydować może o ograniczeniu władzy rodzicielskiej ojcu jest sąd. Jeśli więc chcesz starać się o takie ograniczenie, to niezwłocznie ze sprawą tą powinnaś zgłosić się do sądu, który po dokładnej analizie sprawy i Waszej sytuacji wydać powinien stosowny wyrok. W swoim orzeczeniu sąd dokładnie zaznaczy jakie prawa i obowiązki ogranicza ojcu, bowiem przy ich ograniczeniu nie może zabrać mu całości praw.

Jeśli chodzi o informacje, które zawrate powinny być we wniosku o ograniczenie praw rodzicielskich, to pamiętaj o podaniu: daty i miejscowości, oznaczenia i adresu Sądu, do którego kierowany jest wniosek, swojego imienia i nazwiska, imion i nazwisk uczestników postępowania (czyli ojca i dzieci), informacji o żądaniu ograniczenia władzy rodzicielskiej i o uzasadnieniu wniosku. Dodatkowo załączyć musisz akt urodzenia dziecka, jeśli jesteście małżeństwem, to akt małżeństwa. Dobrze by było, gdybyś mogła też powołać świadków lub przedstawić inne dowody poświadczające twierdzenia zawarte w uzasadnieniu wniosku.

Tak przygotowany wniosek skierować musisz do właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny). Za złożenie wniosku będziesz musiała uiścić opłatę sądową w wysokości 40zł.

Złożenie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej podlega opłacie sądowej 40 zł, w przypadku zmiany wyroku rozwodowego w części dotyczącej władzy rodzicielskiej  opłata wynosi 100 zł. W uniknięciu tych opłat nie pomogą żadne darmowe porady prawne.

Aha, chciałem na koniec zaapelować, abyś nie zwlekała z decyzją o złożeniu wniosku o ograniczenie praw rodzicielskich. Jeśli ojciec Twojego dziecka jest skończonym dziadem i od lat nie sprawdza się w swojej roli, to uwierz mi, on się nie zmieni. Nie ma co wierzyć w cuda, trzeba działać i ograniczać jego zły wpływ na dziecko. A chyba wolisz złożyć taki wniosek samodzielnie, niż czekać na jakieś nieszczęście lub to, aż wniosek taki złoży pedagog szkolny?

Top content