Niemowlę nie robi kupy – i co dalej?

U niemowląt bardzo ważną rolę odgrywa regularne wypróżnianie się. Gdy niemowlę nie robi kupy, może to świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak na przykład zaparcia. Podpowiadamy, robić w sytuacji, gdy dziecko przez kilka dni nie wypróżnia się i tłumaczymy, co może być tego przyczyną.

Dlaczego regularne wypróżnianie się u niemowląt jest tak ważne?

Rodzice powinni kontrolować, czy ich dzieci tuż po narodzinach regularnie wypróżniają się. Z tego właśnie powodu matki, gdy zostawiają swoje dzieci z dziadkami lub opiekunką, po powrocie do domu często zadają pytanie: „czy była kupka”. Nie chodzi tylko o konieczność zmiany brudnej pieluchy. Regularne wypróżnianie się świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka.

Niemowlaki czasem mają kilkudniową przerwę od robienia kupy i nie świadczy to o poważnych problemach zdrowotnych. Taka sytuacja, gdy się przedłuża, może być jednak oznaką zaparć.

Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko cierpi na zaparcia?

Większość rodziców, gdy chce zdiagnozować u dziecka zaparcia, zadaje sobie przede wszystkim pytanie, od ilu dni nie zrobiło kupy. Jeżeli sytuacja się przeciąga i trwa dłużej niż kilka dni, może to świadczyć o wystąpieniu problemu zaparć. Warto jednak zwracać uwagę również na inne objawy. Niepokoić się należy szczególnie w wypadku, gdy wypróżnianie się sprawia dziecku ból, w tym czasie napina się, płacze, jego brzuch jest twardy i nabrzmiały. Także twarde, zbite kupy mogą świadczyć o problemie zaparć.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Zaparcia u niemowląt mogą mieć różnorodne przyczyny, najczęściej wynikają jednak z niewłaściwej diety. Ten problem występuje znacznie częściej u dzieci, które karmione są mlekiem modyfikowanym niż u tych, które karmi się mlekiem matki. W niektórych przypadkach podawana mieszanka jest źle przyrządzana, zbyt gęsta. Warto również zwrócić uwagę na fakt, czy podajemy dziecku produkty, które mogą wywoływać zaparcia. Należą do nich przede wszystkim: ryż, białe pieczywo, mięso, marchewka w dużych ilościach, czekolada.

Niemowlę nie robi kupy – co robić?

Sposób postępowania w przypadku zaparć u dziecka będzie zależał od przyczyny problemu. Najczęściej pomaga zmiana diety – wyeliminowanie z niej tych produktów, które powodują zaparcia, zmiana sposobu przyrządzania mieszanki lub zastąpienie mleka modyfikowanego innym. Często wystarczy, że do mieszanki będziemy dodawać większą ilość wody w stosunku do ilości produktu. Warto wypróbować mleko modyfikowane różnych firm i obserwować, jak reaguje na nie dziecko.

Bardzo ważne jest, by dziecko przy zaparciach otrzymywało duże ilości napojów: przede wszystkim wody. W czasie problemów z zaparciami nie powinniśmy stosować u dziecka czopków glicerynowych (chyba, że jest to absolutnie niezbędne. Nie należy także nigdy testować na dziecku różnych porad z Internetu, takich jak „pomoc” termometru.

Jeżeli zaparcia u dziecka przedłużają się (trwają dłużej niż tydzień) powinniśmy zgłosić się do lekarza. Zleci on wykonanie USG brzucha dziecka, co umożliwi wyjaśnienie przyczyn problemu.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content