Niemowlę nie chce spać – co robić?

Jedne niemowlęta już od okresu noworodkowego dobrze śpią, inne dopiero po jakimś czasie zaczynają na raz przesypiać większą ilość godzin. Tak czy inaczej, w wielu przypadkach rodzic może być zaniepokojony tym, że jego niemowlak nie chce spać. Powodów takiej sytuacji może być wiele i mogą one mieć swoje konsekwencje u dziecka, ale i u dorosłego, gdyż chroniczny brak snu i przemęczenie nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Dlatego też, jeśli niemowlę ma problemy ze snem – warto wziąć to pod lupę i zastanowić się, co może być przyczyną tych problemów.

Co robić gdy niemowlę nie chce spać?

Oczywiście najprościej zacząć od tak podstawowych kwestii jak czysta pieluszka. Należy jednak zmienić ją delikatnie, aby malca całkowicie nie wybudzić. Być może dobrym rozwiązaniem będzie zmiana pieluszek na bardziej chłonne lub zmiana obecnych na takie same, ale rozmiar większe. Warto też sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno lub za ciepło, bo nawet tak błahy powód może powodować płacz.

W przypadku większego niemowlaka może on płakać także dlatego, że boi się ciemności, wówczas najlepiej w pomieszczeniu umieścić malutką lampkę ledową w takim miejscu, aby malec mógł widzieć swoich rodziców jeśli się przebudzi. Strach przed ciemnością nie jest niczym dziwnym i pojawia się także i u starszych dzieci.

Z kolei zarówno mniejsze jak i większe niemowlęta często w ogóle nie chcą spać same, budzą się i płaczą dlatego, że chcą zostać przytulone lub po prostu chcą się poczuć bezpiecznie. Ostatnim oczywistym powodem płaczu i rwanego snu u dziecka może być głód. Być może maluch potrzebuje dodatkowej porcji mleka lub też nie dojadł w ciągu dnia, a teraz chce to sobie odbić w nocy. Możemy spróbować przygotować mu niewielką porcję mleka i sprawdzić, czy to pomoże. Jeśli maluch już przesypiał noce, a teraz na nowo budzi się do jedzenia – być może trzeba pomyśleć nad zmianą jego diety w ciągu dnia, albo też można wprowadzić bardziej energetyczną kolację zastępując mleko kaszką.

Warto mieć jednak na uwadze taki scenariusz, że malucha może po prostu coś boleć. W pierwszych miesiącach jego życia często pojawiają się kolki, które zazwyczaj dokuczają niemowlętom późnym popołudniem i w nocy. Wówczas trzeba pomyśleć o zmianie mleka lub o zmianie własnej diety, ewentualnie można maluchowi masować brzuszek w ciągu dnia lub też podać ziołowy czopek, który jednocześnie ma działanie uspakajające i pomaga zasnąć. Po okresie około 4-5 miesięcy życia, kiedy większość kolek ustaje, drugim powodem nocnych bólów może być ząbkowanie. Czasem maluch ma problemy ze snem przez dłuższy czas, a zębów nie widać, co nie znaczy, że to nie jest powodem jego płaczu. Zdarza się, że potrzeba sporo czasu, aby ząb przebił się przez dziąsło i był widoczny, co oczywiście dla malucha może być bardzo bolesne. Dlatego też zawsze podczas problemów malucha ze snem koniecznie sprawdź czy nic mu nie dolega.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content