Niemowlę nie chce pić mleka – co robić?

Dla niemowlaka to właśnie mleko jest głównym elementem diety, a więc tego, co zjada każdego dnia i co pozwala mu na prawidłowy rozwój. Wydaje się, że wszystkie niemowlaki uwielbiają mleko, a jednak tak nie jest. Zdarza się, że niemowlę nie chce jeść, a w szczególności nie chce pić mleka. Co powoduje taki stan i jak sobie z nim radzić w życiu codziennym? Czy nie jest to dla dziecka szkodliwe i czy nie spowolni jego rozwoju?

Co robić gdy niemowlę nie chce pić mleka?

Oczywiście – jest to sytuacja problematyczna, gdyż razem z mlekiem maluch przyjmuje wiele substancji odżywczych w tym wapń, który potrzebny jest do tego, aby budować mocne kości, co w przypadku bardzo małych dzieci jest kluczowe. Powodów niejedzenia mleka może być kilka od przejściowych problemów do całkowitej, utrzymującej się długo niechęci. Zastanawiając się nad tym, dlaczego niemowlę nie chce jeść warto zaobserwować, czy może nie jest to spowodowane bolesnością w jamie ustnej, która jest konsekwencją ząbkowania. Jeśli dziecko sporadycznie unika jedzenia i nie zawsze odmawia tylko mleka, ale i innych pokarmów – może być po prostu syte lub cierpieć z powodu wychodzącego zęba.

Inaczej sytuacja przedstawia się, kiedy widzimy, że nasze dziecko chętnie zjada wszystko poza mlekiem. Wówczas, po konsultacji z lekarzem pediatrii, trzeba coś zmienić w diecie malucha. Można rozpocząć od zmiany mleka na inne, a więc w przypadku mleka modyfikowanego trzeba spróbować podawać mieszankę innego producenta. Oczywiste jest, że czasem mocno różnią się one między sobą smakiem i być może obecna mieszanka już się maluchowi znudziła.

Innym sposobem jest przygotowywanie kaszek, które mają już w sobie inne mleko modyfikowane niż to, które dziecko zjada na co dzień z butelki. W kaszkach również mamy szereg wartościowych substancji, które także zawierają w sobie mleko modyfikowane. Alternatywą dla mleka w tym przypadku jest bezglutenowa kaszka zbożowa, która jest wzbogacona o witaminy i wapń.

W drastycznych przypadkach, kiedy dziecko przez dłuższy już czas odmawia mleka – trzeba też pomyśleć o tym, aby przemycać mu wapń w innych posiłkach, a więc na przykład podawać twarożki czy też jogurty. W skrajnych przypadkach lekarz pediatrii może zalecić podawanie wapnia w tabletkach bądź też w syropie jeśli maluch uparcie odmawia wszelkiego rodzaju produktów mlecznych, nie tylko samego mleka. Dzięki takiemu rozwiązaniu, poprzez suplementację na odpowiednim poziomie maluch może się dalej prawidłowo rozwijać, a niechęć do smaku produktów mlecznych może mu przejść po jakimś czasie.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content