Nigdy nie mów dziecku, że nie da rady czegoś zrobić

Nigdy nie mów dziecku, że nie da rady czegoś zrobić

Doskonale pamiętam pierwszy raz, kiedy to moje może nieco ponad roczne dziecko podeszło do stołu w dużym pokoju i postanowiło go przesunąć. Andrzej wie, że stół ten przesuwam prawie każdego dnia, po złożeniu łóżka. Chciał mi pomóc. W pierwszej chwili miałem zamiar zniechęcić go i powiedzieć, że ten stół jest dla niego za ciężki i że nie da rady go przesunąć. Na całe szczęście ugryzłem się w język. Od tego czasu bardzo często stół przenosimy razem. Dlatego, że chciało tego moje dziecko. Chciało, a ja w swoim rodzicielstwie postanowiłem mieć jedną, bardzo ważną zasadę: nie chciałbym kiedykolwiek powiedzieć mojemu dziecku, że nie potrafi czegoś zrobić. Nie chciałbym i postaram się tego nigdy nie robić.

I Ciebie też chciałbym zachęcić do tego, abyś nigdy nie przekonywał swojego dziecka, że nie jest w stanie czegoś ogarnąć. Taka postawa to nie tylko zniechęcanie malucha, ale też budowanie w nim braku wiary we własne umiejętności i możliwości. A kto wie czy nie jest to czymś jeszcze gorszym, a mianowicie odebraniem dziecku sensu życia.

Nigdy nie mów dziecku, że nie da rady czegoś zrobić

Jakiś czas temu pisałem tutaj o filmie „Najlepszy„. Pewnie o nim słyszałeś. To opowieść o facecie, który pomimo przeciwności losu osiągnął swój cel. Wcześniej chlał, ćpał, a w ziemi zakopywał swoich kolegów narkomanów. Ja, oglądając ten film jako ojciec, poczułem, że we wszystkie te problemy wpakował go jego tata, który nie wierzył w talent syna i za młodu nie pozwolił realizować mu jego pasji, jaką był sport. Gdyby tak nie postąpił, to jego życie mogłoby być o wiele lepsze. Chociaż  teraz pewnie i tak nie narzeka, zwłaszcza, że kręcą o nim filmy. Ale swoją traumę przeżył, bez wątpienia.

Ja doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie można głaskać dziecka po głowie i mówić mu, że spokojnie jutro pójdzie na księżyc, skoro tylko tego chce. Zostańmy na ziemi ;-).

Dziecko musi wierzyć w siebie, a tej wiary musi nauczyć się od swojego rodzica. Dziecko powinno być pewne siebie i pewne tego, że uda mu się osiągnąć każdy założony cel. Wtedy życie takiego dziecka będzie o wiele łatwiejsze. Wiesz jak się mówi – jeśli Ty nie wierzysz w siebie, to dlaczego inni mieliby wierzyć?

Nie mów więc nigdy swojemu dziecku, że do czegoś się nie nadaje i że czegoś nie da rady zrobić. Jeśli widzisz, że z czymś sobie nie radzi, to motywuj je i pomagaj mu zmienić tę sytuację. Wierz w nie i wiarę tę buduj w nim samym. Jeśli nie jest to dla Ciebie oczywiste i naturalne, to pamiętaj, że to dziecko może kiedyś nie dać rady pomóc Ci, kiedy będziesz tego potrzebował.

Może z braku umiejętności, może z braku wiary w siebie, może z przepicia, a może z niechęci do rodzica, który w niego nie wierzył.

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę. A jeśli to zrobisz, to poczujesz same korzyści: zawsze dowiesz się o nowym poście, na FB zobaczysz więcej zabawnych historyjek z naszego życia, no i będziesz mógł obserwować fotki, które wrzucam na Instagram, są tak fantastyczne, że klękajcie narody.

2 komentarze do “Nigdy nie mów dziecku, że nie da rady czegoś zrobić”

  1. Wychowanie dzieci należy do najtrudniejszej rzeczy w życiu, super że są takie blogi które w tym pomagają poprzez takie fajne artykuły jak ten. „jeśli Ty nie wierzysz w siebie, to dlaczego inni mieliby wierzyć?” – fajny tekst. Pamiętajmy wiara czyni cuda.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry