Leczenie hemoroidów po porodzie

Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy po porodzie to często występująca dolegliwość. Przebieg schorzenia bywa bardzo zróżnicowany – od bardzo łagodnego po mocno zaawansowany. Jednak bez względu na stopień zaawansowania należy podjąć odpowiednie leczenie, które nie tylko złagodzi dolegliwości, ale także pomoże w pozbyciu się wstydliwego problemu. Hemoroidy po ciąży mogą być leczone sposobami domowymi, środkami farmakologicznymi, specjalistycznymi zabiegami oraz operacjami. Wybór konkretnej metody zależy od stopnia rozwoju choroby.

Początkowy przebieg choroby

W początkowym etapie rozwoju hemoroidów po porodzie guzki są na tyle małe, iż nie wystają poza odbyt. Jednak wywołują spory dyskomfort w postaci krwawienia, świądu i bólu. Na tym etapie choroby kobieta może zastosować domowe sposoby lub środki dostępne w aptece. Wśród domowych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z hemoroidami po ciąży najbardziej popularne są nasiadówki, okłady, przemywania i ciepłe kąpiele. Do zabiegów tego typu wykorzystuje się wyciągi i napary z ziół, herbatę, olejki, lód, nadmanganian potasu i sok z ugotowanej cebuli. Wymienione wyżej sposoby można uzupełnić leczeniem farmakologicznym – zwłaszcza w przypadku nasilonych dolegliwości. Tutaj można sięgnąć po tabletki, maści, żele i czopki, które w swoim składzie zawierają przede wszystkim naturalne składniki wykazujące działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie środków z antybiotykiem. Większość z nich jest bardzo skuteczna, ale wymaga systematycznego stosowania.

Zaawansowany przebieg choroby

Hemoroidy po ciąży będące w zaawansowanej fazie rozwoju wymagają interwencji lekarza, który decyduje o zastosowaniu odpowiedniej metody. W tym przypadku można wykonać gumkowanie, krioterapię, skleroterapię, koagulację lub laser. Sposoby przeprowadzania poszczególnych zabiegów są bardzo różne, ale ostateczne efekty zawsze prowadzą do obumarcia i odpadnięcia guzków. W bardzo zaawansowanych hemoroidach (wywołujących wiele bolesnych dolegliwości) lekarz może wykonać operację, podczas której hemoroidy zostają usunięte metodą chirurgiczną. Operacja jest bardzo skuteczna – nie tylko usuwa hemoroidy, ale także zapobiega ich nawrotom.

Hemoroidy po porodzie to niezwykle częsta dolegliwość, która dotyka sporo kobiet. Na szczęście istnieją skuteczne metody ich leczenia i łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości.

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę. A jeśli to zrobisz, to poczujesz same korzyści: zawsze dowiesz się o nowym poście, na FB zobaczysz więcej zabawnych historyjek z naszego życia, no i będziesz mógł obserwować fotki, które wrzucam na Instagram, są tak fantastyczne, że klękajcie narody.

1 komentarz do “Leczenie hemoroidów po porodzie”

  1. Bardzo ciekawy artykuł! Rzeczywiście hemoroidy po porodzie to straszny czas.. Z własnej przeszłości mogę jedynie polecić lek, który sama stosowałam po porodzie i okazał się dosyć skuteczny. Ten lek to Hemorend i moim koleżankom też pomagał, więc chyba warto 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry