Kiedy zacząć czytać dziecku?

O tym, że czytanie książek ma pozytywny wpływ na rozwój, kształtuje wyobraźnię, wyposaża w wiedzę o świecie i uczy emocjonalności, ale także stwarza możliwość wspaniałej rozrywki i zatopienia się w alternatywnym świecie, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Podobnie sprawa wygląda, kiedy mamy na myśli czytanie dziecku. To proces obowiązkowy, który wpływa na prawidłowy rozwój osobowości, psychiki i emocjonalności. Kiedy jednak zacząć? Czy czytać można przed porodem? Czy dopiero czytać powinno się od urodzenia? Sprawdźmy.

Kiedy zacząć czytać?

Kwestia czytania bajek dzieciom nie budzi żadnych wątpliwości. Psychologowie i lekarze zgodnie potwierdzają, że czynność ta ma jedynie pozytywny wpływa na rozwój dziecka. Nie budzi wątpliwości także moment, w którym powinno rozpocząć się ten proces. Niemal wszyscy psychologowie i lekarze podpowiadają, że czytać można przed porodem. Okres ciąży to czas, w którym kształtują się już pierwsze emocje dziecka. Czytanie w przed porodem wpływa na fakt, że dziecku udziela się pozytywny nastrój mamy. Następnie, czytać powinno się od urodzenia. Większość rodziców czeka z rozpoczęciem czytania do momentu, kiedy dziecko będzie już bardziej świadome przekazywanych treści. Jeszcze inni odkładają to aż do momentu niemalże rozpoczęcia szkoły. To duży błąd, który powoduje straty w prawidłowym rozwoju malucha. Czytać powinno się już od urodzenia. W zależności od wieku, proces ten kształtuje inne umiejętności czy cechy.

Czytanie w wieku 0-3 lata

Czytać powinno się od urodzenia. Proces ten ma istotny wpływ na rozwój niemowlaka. Najważniejszym plusem, który wynika z czytania zaraz po urodzeniu, to budowanie więzi emocjonalnej między maluchem, a rodzicami. Niemowlak zyskuje poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości. Jeżeli czytanie ma charakter wspólny, a rodzic pokazuje dziecku obrazki podczas czytania, niemowlę uzyskuje pierwsze ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo-słuchową. Jest to możliwe dzięki dużemu napływowi właśnie tych bodźców. Dziecko otrzymuje także sygnały dotyczące intonacji. W dużym stopniu przygotowuje to do nauki mowy.

Czytanie w wieku 3-6 lata

Czytanie w wieku powyżej trzech lat ma już znacznie także semantyczne. Dziecko już wiele rozumie, a dzięki słowu czytanemu zdobywa wiedzę o otaczającej go rzeczywistości. Czytanie w tym wieku rozwija zdolności poznawcze, uczy nazywania przedmiotów i określania niektórych zjawisk. Czytanie pobudza intelekt, uczy myślenia, mowy i ćwiczy zapamiętywanie. Literatura przedstawia także wzory osobowe, oswaja nieznane dotąd tematy i trudności. To także rozwój i poszerzenie wyobraźni, kształtowanie kreatywności i nauka rozwiązywania problemów.

Czytanie w wieku 6-10 lat

Czytanie w wieku powyżej lat to przede wszystkim dalszy rozwój związany z poszerzaniem zasobów słownictwa, wiedzy o otaczającym świecie i swoim w nim miejscu. To także przygotowanie dziecka to funkcjonowania w nowym otoczeniu i nadchodzącej szkole. To także nauka współpracy z innymi i działania w grupie. W tym wieku, czytanie ułatwia także swobodne wypowiadanie się, uczy ubierania myśli w słowa.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content