Kiedy noworodek staje się niemowlęciem?

Wiele osób zamiennie używa określeń noworodek lub niemowlę w określeniu małych dzieci, zwykle poniżej 1 roku życia. Jest to potoczne słownictwo, które jednak nie jest w pełni fachowym nazewnictwem. Między noworodkiem a niemowlakiem są bowiem znaczące różnice – choćby z tego powodu warto wiedzieć, kiedy noworodek staje się niemowlęciem i w jaki sposób powinno się prawidłowo określać małe dzieci.

Kiedy dziecko jest noworodkiem?

Noworodek to bezbronny maluszek, który został przygotowany przez naturę do życia już poza ciałem matki. Kiedyś za noworodka uznawano dziecko do 6 tygodnia życia, jednak ta zasada się nieco zmieniła. Obecnie noworodkiem określane jest dziecko do 28 dnia życia, czyli o noworodku mówimy do ukończenia przez dziecko pierwszego miesiąca życia, kiedy staje się niemowlęciem. Noworodek posiada odruchy, które będą zanikały po ukończeniu kolejnych miesięcy życia, komunikuje się ze światem za pomocą płaczu, śpiąc i jedząc na przemian. Jest to czas, w którym dziecko dopiero przyzwyczaja się do nowych warunków, odgłosów i widoków. Nadal intensywnie rozwijają się narządy i funkcje organizmu, który musi przystosować się do całkiem innych warunków, niż w życiu płodowym.

Okres niemowlęcy

Po ukończeniu przez malucha 28 dni określa się go już jako noworodka. Ten stan rzeczy trwa do końca pierwszego roku życia, zwykle do momentu, gdy dziecko jest w stanie utrzymać pionową postawę. Oczywiście warto pamiętać o tym, że okres niemowlęcy jest terminem umownym – w dużej mierze zależy od tempa rozwoju dziecka oraz od jego predyspozycji genetycznych, dlatego rodzice nie powinni się niepokoić, jeśli ich dziecko po ukończeniu roku jeszcze nie stoi – może to nadgonić nawet w przeciągu kilku tygodni. Każdego miesiąca rodzice mogą obserwować zmiany, które mają miejsce w organizmie i zachowaniu dziecka, które w tym okresie zaczyna się wyjątkowo intensywnie rozwijać. Okres niemowlęcy wbrew pozorom mija szybko i zanim się obejrzymy, maluch biega, mówi i staje się coraz bardziej samodzielny.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content