Karmienie piersią dawniej – historie, które Cię zaskoczą

Karmienie piersią jest z nami od początku dziejów. Poznaj ciekawostki związane z naturalnym karmieniem w dawnych czasach.

Karmienie piersią w starożytności

Naukowcy odkryli, że najdłużej karmiono piersią w epoce kamienia – aż do 6. roku życia dziecka. Tak długie karmienie piersią wynikało z ubogiej diety naszych przodków. Dopiero, gdy ludzie zaczęli polować na zwierzęta, zmienił się ich sposób żywienia, dzieci, które zaczęły jeść mięso, miały mniejszą potrzebę picia mleka mamy. Natomiast najstarsze źródła pisane na temat naturalnego karmienia pochodzą z Bliskiego Wschodu z 3000 lat p. n.e. i zalecają karmienie piersią do 2-3. roku życia dziecka. W starożytności to mężczyźni ustalali zasady karmienia piersią, debatowaniem na ten temat zajmowali się filozofowie i lekarze. Ich zdaniem matka powinna karmić piersią swoje dzieci. Hipokrates uważał, że mleko matki jest naturalne i najlepsze dla małych dzieci. Ciekawostką jest to, że cesarz Antoniusz Pius płacił matkom za karmienie piersią! W starożytnej Sparcie kobiety miały oficjalny obowiązek karmienia piersią – tak zalecał dekret królewski. Starożytny Rzym zaczął odchodzić od zasady „każda matka karmi swoje dziecko”, wprowadzając mamki dla dzieci z rodów królewskich, to właśnie mamka karmiła piersią.

Mamka

Rzymianie uznali, że mleko matki po porodzie traci swoje wartości odżywcze, dlatego po narodzinach i w kolejnych dwudziestu dniach noworodek powinien być karmiony mlekiem mamki. Współcześnie, na podstawie licznych badań udowodniono, że siara, czyli pierwsze mleko, jakie pojawia się po porodzie, jest najlepszym pokarmem dla noworodka. Mamka musiała być wieloródką w wieku 20-40 lat, mieć zdrowy wygląd i piękny biust (duży, gładki i jędrny), posiadać łagodne usposobienie, być czystą i opanowaną, a z pochodzenia najlepiej Greczynką, gdyż wierzono, że dziecko „wyssie” podstawy języka greckiego! Na czas karmienia piersią obcego dziecka, mamka musiała zachować wstrzemięźliwość seksualną, ponieważ istniało przekonanie, że współżycie psuje mleko. Mamce płacono za karmienie piersią. W tamtych czasach pojawiło się przekonanie, iż w czasie miesiączki pokarm mamki jest zły dla dziecka.

Karmienie piersią według Koranu

Koran zaleca karmienie piersią przez pełne dwa lata. Matka, nie mamka, powinna karmić swoje dziecko. Popierano karmienie piersią na pierwszym etapie, czyli siarą. Dla wyznawców islamu dzień odstawienia dziecka od piersi to ważne święto rodzinne, dla dwulatka zaczynał się wtedy okres wieku dziecięcego.

Karmienie piersią w średniowieczu

W wiekach średnich znów powrócono do instytucji mamki. Awicenna, lekarz i filozof opowiadał się za tym, aby przystawiać dziecko 2-3 razy dziennie do piersi i karmić krótko, a jeśli to nie wystarczało, opowiadał się za karmieniem na żądanie. Po odstawieniu od piersi, dziecko przechodziło na normalny pokarm, zjadało chleb przerzuty przez matkę, czasem chleb namoczony w wodzie lub mleku, popularne były papki z kaszy gotowane na wodzie z masłem lub na mleku.

Karmienie piersią w czasach nowożytnych

W XVIII wieku narodził się mit Matki Polki – kobiety bardzo cierpliwej, skłonnej do wielkich poświęceń i kochającej swoje dzieci najbardziej na świecie. Krytykowano kobiety, które w karmieniu piersią wyręczały się mamkami. W XIX wieku karmienie piersią nadal było podstawowym sposobem żywienia małych dzieci, jednak coraz częściej rozszerzano dietę malucha już w 4. miesiącu życia. Podawano białe bułki namoczone w mleku i zawinięte w lniany gałganek, który dziecko ssało jak smoczek. Zdecydowanie zbyt wcześnie podawano mięso np. w postaci wędzonej kiełbasy, uważano, że mięso jest rozdrobnione i nadaje się dla 9. miesięcznych dzieci. Uważano, że do 6. miesiąca życia niemowlę nie potrzebuje dodatkowego pokarmu poza mlekiem matki. Dietę rozszerzano delikatnym, nieprzyprawianym rosołem. Pokarm z piersi zastępowano rozcieńczonym mlekiem krowim, które podawano przez butelkę ze smoczkiem.

Pod koniec XIX wieku pojawiło się mleko w proszku. W Polsce produkcja mleka w modyfikowanego ruszyła w 1935 roku. W XX wieku wypierano karmienie piersią i wmawiano kobietom, że sztuczne mleko jest bardziej wartościowe dla dzieci. Ciekawe jak w historii karmienia piersią zapisze się XXI wiek?

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content