Karmienie noworodka – na żądanie czy zgodnie z zaleceniami?

Karmienie dziecka to tylko teoretycznie bardzo proste zagadnienie – ponieważ maluch do 6. miesiąca życia przyjmować powinien jedynie mleko. W praktyce matki często mają z tym problemy. Trudno jest bowiem karmić dziecko zgodnie z zaleceniami lekarskimi w odpowiednich ilościach, gdy ono po prostu stale jest głodne, lub po kilku ruchach ssania zasypia nie najadłszy się. To, ile je noworodek zależy głównie od pojemności jego żołądka.

Jak dużo je noworodek

Pojemność żołądka noworodka zaraz po urodzeniu to zaledwie łyżeczka do herbaty, dlatego kilka kropli siary powinno mu w zupełności wystarczyć – na krótki czas. Z czasem żołądek poszerza się. Noworodek może przyjmować więcej pokarmu i robić dłuższe przerwy pomiędzy karmieniami. W podręcznikach mówi się, że wielkość porcji mleka można dość łatwo wyliczyć. Mnoży się liczbę 10 przez liczbę dni życia dziecka i odejmuje 10. Sześciodniowy noworodek powinien zatem wypijać 50 ml mleka. Jak jednak obliczyć ubytek mleka z piersi? Nie ma takiej potrzeby. Dzieci karmione piersią jedzą po prostu tak długo, aż się najedzą i same zakończą karmienie. Pod warunkiem oczywiście, że mają wykształcony prawidłowy odruch ssania – to sprawdzają położne jeszcze podczas pobytu w szpitalu.

Jak często je noworodek

Zaleca się, by noworodki karmić na żądanie – czyli tak często, jak tylko zapłaczą, ponieważ jedzenie i sen są w tym momencie ich podstawowymi potrzebami fizjologicznymi. Karmienie daje dziecku poczucie bliskości z matką, więc będzie się go domagało jak najczęściej. Zaleca się, by karmić noworodka około 8 razy w ciągu doby – na przykład 5 razy w dzień i 3 razy w nocy. W nocy przerwy pomiędzy karmieniami powinny być nieco dłuższe, jednak nie należy ich przedłużać na siłę. Gdy dziecko płacze – należy je po prostu nakarmić i przewinąć. Z czasem ten system jedzenia unormuje się i maluch będzie przesypiał większą część nocy. Do badania prawidłowego przyrostu masy ciała dziecka służą siatki centylowe. Są one miarodajnym wskaźnikiem tego, czy noworodek je prawidłowo.

Top content