Jesienne zabawy z dzieckiem

Jesień to idealny czas na spędzanie czasu z dzieckiem w każdym wieku na zabawach, które nie tylko wypełnią czas i będą ważnym elementem budowania relacji, ale także wpłyną pozytywnie na rozwój jego wyobraźni i kreatywności. Pomysły na jesienne zabawy z dzieckiem można czerpać z różnych opracowań, ale także z własnej głowy i sięgając pamięcią do własnego dzieciństwa. Dzieci na całym świecie niezmiennie intrygują rzeczy nowe, zajęcia, które pozwalają im korzystać z własnej pomysłowości i wykazać się umiejętnościami, które z dnia na dzień są coraz większe.

Gry planszowe i zręcznościowe

Gry planszowe wpływają bardzo pozytywnie na rozwój dziecka, które uczy się osiągać mierzalne cele, łącząc to zabawą. Do wszelkiej rywalizacji na tym etapie dobrze jest podchodzić z dużym dystansem, a jednocześnie wpleść w zabawę wątek o tym, że w każdej grze są wygrani i przegrani. Gry planszowe to doskonały pomysł na jesienne zabawy z dzieckiem w domu. W sklepach dostępne są gry dla każdego przedziału wiekowego i nawet dla najmłodszych znajdzie się coś, co wypełni jesienne popołudnia i stanie się ulubionym sposobem spędzania czasu. Można sięgnąć po tradycyjne gry, w których za pomocą kolorowych pionków i kostki rozgrywa się mini wyścig do celu. Dzięki pomysłowości producentów gier to nie musi być tradycyjny i znany wszystkim Chińczyk, ale także gry oparte na zasadzie wyścigu z bardziej rozbudowaną fabułą. Gry planszowe typu Grzybobranie czy inne tego typu zwykle zaprojektowane są w taki sposób, że ich kolorystyka i wygląd dają wrażenie trójwymiarowej przestrzeni do zabawy. Małe dzieci równie chętnie spędzą czas przy różnego rodzaju grach zręcznościowych. Gry i zabawy polegające na łapaniu różnych przedmiotów, wyszukiwaniu ich czy łączeniu to dobry sposób na jesienne zabawy z dzieckiem w domu, które jednocześnie mają bardzo dobry wpływ na jego rozwój. Warto też zawsze sięgnąć po znaną od lat, ale wydawaną wciąż w nowych wersjach grę Memory – polegającą na zapamiętywaniu ułożenia obrazków i dobierania ich w pary. Ta bardzo prosta gra wymaga tylko i wyłącznie skupienia i dobrego nastroju.

Klocki drewniane i plastikowe

Kreowanie i budowanie nowych światów i przestrzeni to jedno z ulubionych zabaw małych dzieci w różnym wieku. Natura obdarzyła dzieci nieograniczoną wyobraźnią i warto z tego skorzystać, by samemu móc na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków. Klocki różnego typu – plastikowe czy drewniane – są jedną z ulubionych zabawek każdego dziecka. Zastanawiając się nad tym, w co bawić się z dziećmi jesienią warto wziąć pod uwagę tę niby zwyczajną, a jednak niesamowicie kreatywną formę zabawy. Budowanie na podstawie instrukcji daje mnóstwo możliwości wspólnego ustalania szczegółów, opracowania razem z dzieckiem planu działania i podziału zadań. Nauka umiejętności czytania instrukcji to jeden z ważnych elementów tej zabawy. Osiągnięcie założonego celu w postaci gotowej budowli to gwarancja niesamowitej satysfakcji i zwykłej radości. Budowanie konstrukcji według własnego pomysłu to często zajęcie jeszcze bardziej angażujące. Bawiąc się z dzieckiem można ustalić, że każdy buduje coś według własnego projektu lub projekt będzie wspólny. Zabawa klockami pochłania i zajmuje czas – czasami całe popołudnia można spędzić kreując i budując wciąż nowe budowle czy konstrukcje. W tej zabawie nie ma żadnych ograniczeń ani czasowych, ani tych związanych z pomysłowością. I nigdy się nie nudzi.

Zabawy twórcze

Rysowanie lub malowanie jako pomysł na zabawy z dziećmi na pochmurne dni to także forma zabawy, która jest przez dzieci szczególnie lubiana. Podobnie, jak w zabawie klockami – nieograniczona wyobraźnia i potencjał twórczy każdego dziecka pozwalają na to, żeby całkowicie dać się ponieść fantazji. Rysowanie obrazków pod wymyślony temat to forma nauki poprzez zabawę. Jednak jeszcze lepiej jest pozwolić dziecku samemu wymyślać i kreować, wówczas efekty mogą być naprawdę nieoczekiwana, a zabawa ma przecież głównie przynosić radość. Odkładając na bok wszelkie zamierzenia edukacyjne, warto po prostu pozwolić dziecku by posługiwało się kredkami lub farbami w taki sposób, w jaki lubi. Rozwijanie twórczego myślenia i zachęcanie do wszelkiej ekspresji to ważny element na drodze rozwoju dziecka. Innym doskonałym pomysłem na jesienne zabawy z dzieckiem w domu jest zabawa plasteliną lub modeliną. Nie ważne są przy tym umiejętności – lepienie prostych form z plasteliny to idealny sposób na rozwój motoryczny dziecka. Warto też przy okazji wszelkich zabaw związanych z twórczymi zajęciami okazać pełne zaufanie co do drogi, jaką dziecko chce podążać. Większość zabaw nie musi mieć z góry narzuconych reguł. To dobry sposób na to, żeby dziecko już od najmłodszych lat miało możliwość odkrywać swoje pasje.

Jesienne liście i kasztany

Jesień to pora roku, która sprzyja kreatywności i wymyślaniu różnych zajęć w domu. Z jednej strony pogoda pozwala często na długie spacery, a krajobraz zmienia się na pełen barw. Z drugiej strony chłodne lub deszczowe popołudnia to dobry czas na wymyślanie ciekawych zajęć w domu. Jesienne zabawy z dzieckiem mogą nawiązywać do tej wyjątkowej pory roku. Zbierania kasztanów, żołędzi i barwnych liści to jedno z ulubionych zajęć dzieci w każdym wieku, nie wymagające szczególnej pomysłowości i zaangażowania dorosłych. Poza tym, żeby byli blisko i uczestniczyli w tym zajęciu. Pole do popisu zaczyna się w momencie, kiedy chce się z kasztanów i żołędzi wykreować świat stworzeń, stworków, ludzików i zwierzątek. Do tej zabawy wystarczą niewielkie drewniane patyczki – mogą być takie, jakie używa się do szaszłyków – i niezbędna pomoc dorosłego przy mocowaniu ich tak, aby wykreowane figurki mogły ozdobić półkę lub parapet. Zielone ludziki z żołędzi – w małych czapeczkach – czy brązowe ludziki z kasztanów to jeden z symboli jesieni i udanego dzieciństwa. Z kolorowych jesiennych liści, przyniesionych ze spaceru, można tworzyć z dzieckiem bukiety lub obrazki – naklejając je na kartkę lub odrysowując ich kształty. Dzięki tego typu zabawom pochmurne dni zamienią się w pełne radości i kolorów, a jesień szybko okaże się ulubioną porą roku dziecka.

Top content