Jakie opony najlepiej kupić na zimę?

Zapewne każdy dobrze zdaje sobie już sprawę z tego, że za oknem raczej cieplej się nie robi, więc jest to nieodzowny znak tego, że zima się już zbliża. Jak zapewne większość dobrze z Was wie zima to również spore wydatki finansowe. Ja sam strasznie nei przepadam za tą porą roku. Szczerze mówiąc jestem zdecydowanie ciepłolubem. Zima to nie mój klimat, chociaż mimo tego, że czasem potrafi ładnie wyglądać, to mi w większości kojarzy się ona z błotem zamiast śniegu, strasznymi mrozami, wieloma problemami oraz wydatkami finansowymi. Ponadto okres jesienno zimowy to czas pogorszonego nastroju i obniżonego poziomu witaminy D.

Bardzo wiele osób dobija się wieloma problemami w zimę. Statystyki jasno pokazują, że tam gdzie jest cieplej obywatele są o wiele bardziej szczęśliwi, niż tam gdzie jest zimniej. Zdecydowanie więcej samobójców znajdzie się w krajach skandynawskich niżeli w państwach takich jak Hiszpania, Portugalia czy Włochy. Tam ludzie nawet jak mają jakieś problemy to się tym nie dobijają w żaden sposób, jednak nie o tym mowa w tym wpisie.

Duża część z Was to pewnie kierowcy, a każdy kierowca świadom jest tego, że na zimę trzeba zakupić opony zimowy. Większość kierowców posiada pewien dylemat, ponieważ nie każdego zawsze stać na to, aby mógł zakupić nowe egzemplarze opon zimowych oraz letnich. Z jednej strony może się wydawać, że zakup opon używanych jest opłacalne, ale czy jest to prawda?

Czy warto kupić nowe opony na zimę?

Każdy pewnie jest świadomy tego, że opony zimowe to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa. Gdy na dworze zaczynają pojawiać się trudne warunki atmosferyczne, niskie temperatury, opady śniegu, czy pośniegowe błoto to każdy kierowca, który ma choć trochę rozumu zda sobie sprawę, że czas najwyższy zmienić opony. Wiele osób uważa, że świetną alternatywą jest wybór opon uniwersalnych, jednak według mnie nie mogą one w żadnym stopniu dorównywać oponom zimowym. Jeżeli posiadacie jeszcze zimowe opony to pewnie część z Was zastanawia się jeszcze nad tym czy można ich użyć. Moim zdaniem najlepiej wymienić taką oponę w momencie kiedy głębokość spadnie poniżej około 3,5 milimetra, chociaż przepisy mówią, że opona nie może być niższa niżeli 1,6 milimetra to ja uważam inaczej. Tego typu „przepisowe” opony wyglądają już naprawdę fatalnie. Dlatego wydaje mi się, że nie ma większego sensu się nimi interesować.

O czym pamiętać kupując używane zimówki?

Jeżeli zdecydujecie się na zakup opon to radzę Wam pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Dużo ludzi z mojego kręgu znajomych nie jednokrotnie zjadło sobie zęby na zakupie opon używanych. Dlatego wydaje mi się, że na podstawie ich doświadczenia sam wyciągnąłem kilka wniosków i wiem już jak dobrze dobierać opony zimowe:

  • Nie zwracaj uwagi na opony starsze niż 5 lat.
    Niektóre osoby twierdza, ze można kupować używane opony nawet do 10 lat, ja osobiście jestem całkowicie innego zdania i tak stare opony moim zdaniem nie powinny już w ogóle istnieć. Wynika to z tego, że guma przy takich oponach po prostu się kruszy, a jak można polegać na czymś co samo w sobie nie jest trwałe. Przez to, że ulega ona takiemu rozpadowi traci swoje właściwości. Większość opon, które są sprzedawane przez internet, czy też w przeróżnych zakładach związanych z wulkanizacją są dosyć leciwe.
  • Nie decyduj się na zakup przez internet
    Prawda jest taka, że kupując opony przez internet nie masz żadnej gwarancji, że dostaniesz taki produkt o jakim mogłeś przeczytać w opisie. Osoba, która chce coś sprzedać będzie skłonna posunąć się do wszelkiego rodzaju kłamstw. Zapewne każdy z Was orientuje się jak wygląda rynek używanych samochodów w Polsce. Bardzo dużo bitych aut, które w najmniej spodziewanym momencie odmawiają posłuszeństwa i są sprzedawane jako prawie w ogóle nie używane. Z oponami jest tak samo. Sprzedawca potrafi wcisnąć oponę 10 letnią i pisać, że w sumie to on jeździł tylko 2 tygodnie do kościoła i z powrotem.
  • Kup opony tam gdzie Ci je zamontują
    Jeżeli zgodzisz się na zakup opon poza zakładem wulkanizacyjnym to naprawdę narazisz się na wielkie problemy. Jeżeli masz szczęście to nic się nie stanie, ale rzadko kto ma takie szczęście. Nie decydujcie się na zakup opon w jednym miejscu i założenie ich gdzie indziej, ponieważ nie będziecie mieli wtedy żadnej gwarancji. Jeżeli okaże się, że opony są wybrzuszone i niesprawne to sprzedawca stwierdzi, że to nie jego wina, a pracownicy zakładu stwierdzą, że takie były, gdy je montowali. Niestety, ale nikt nie będzie chciał ponieść odpowiedzialności. Jeżeli kupicie w zakładzie gdzie Wam zamontują od razu opony wiadomym będzie od razu kto jest ewentualnym winowajcą.

Na jakich oponach więcej się zaoszczędzi?

Zapewne większość czytelników może pomyśleć, że najlepsza inwestycją w tym przypadku będzie zakup opon, które posiadają już trochę lat, jednak prawda nie jest, aż taka oczywista. Wynika to przede wszystkim z tego, że nowe opony starczą nam na zdecydowanie dłużej niż opony używane. Co za tym idzie może okazać się, że w perspektywie czasu zaoszczędzi się na takich oponach. Z drugiej strony osoby, które nie wiążą zbyt daleko idących planów mogą stwierdzić, że po co im opony na dłuższy okres jak i tak potrzebują tylko opon na jakiś czas. W takim przypadku stajecie po drugiej stronie, czyli po stronie sprzedawcy i sprzedanie opon używanych będzie dla Was bardziej opłacalne.

Aby nie być jednak gołosłownym warto zastanowić się nad tym ile mniej więcej kosztować będzie komplet opon używanych i komplet opon nowych. Sprawdzając kilka serwisów i posiłkując się wyszukiwarkami cenowymi można znaleźć komplet nowych opon za niecałe 760 złotych, jednak kiedy posprawdza się ceny opon używanych w miarę dobrym stanie to można zobaczyć, że taki komplet będzie kosztował około 400 złotych. W takiej sytuacji pamiętajcie o tym, że może i wydawać się, iż nowe są prawie dwa razy droższe, jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zwróćcie uwagę na to, że opony „nówki” będą w stanie Wam wytrzymać przy dobrych wiatrach nawet 5 sezonów, jednak 4 sezony można uznać już za coś pewnego. Jeżeli zaś chodzi o używane opony to więcej niż dwa sezony sobie nie poradzą. Każdy kto potrafi liczyć zapewne zauważyć, że w najlepszym przypadku opłacalność nowych opon wyniesie tylko 40 złotych więcej, jednak gdyby okazało się, że nowe wytrzymają o jeden sezon więcej to oszczędności, które zostaną Wam w kieszeni mogą wynieść nawet do 240 złotych.

Kiedy kupić opony zimowe, a kiedy letnie?

Oczywistym jest, że najbardziej opłacalnym momentem na zakup opon zimowych nie będzie zima, a lato. Wszelkiego rodzaju zakupy przeznaczone na okres letni/zimowy zawsze jest lepiej kupować nie w sezonie. O wiele bardziej opłacalnym będzie zakup butów zimowych na wiosnę, niż na początku zimy. Aktualnie zbliża się zima, więc trzeba liczyć się z kosztami. Osoby, które nie zakupiły jeszcze swoich opon zimowych będą mogły mieć niemały problem. Oczywiście zawsze można wynieść z tego wszystkiego nauczkę na przyszłość i od kolejnego sezonu zacząć w taki sposób oszczędzać pieniądze. Osoby, które mają jeszcze w miarę funkcjonalne opony zimowe powinny to przemyśleć, już na początku przyszłego roku.

Top content