Jaka kołderka dla niemowlaka? Oto najlepsze pościele dla noworodków!

Jaka kołderka dla niemowlaka? Oto najlepsze pościele dla noworodków!

Dobrze wiem, że przygotowując się na przybycie Twojego dzieciaczka na ten nasz piękny świat chcesz zadbać o to, aby na miejscu było mu jak najlepiej. I bardzo dobrze kombinujesz, w końcu każdy normalny ojciec chce dla swojego dziecka to co dobre. Warto zadbać o to od początku kupując niemowlakowi jak najlepszą kołderkę, dzięki której malec będzie mógł spokojnie i komfortowo  wypoczywać w swoim łóżeczku. Dziś właśnie chcę pochylić się nad tym tematem na moim blogu parentingowym, zachęcam do uważnej lektury i wyciągania wniosków 🙂

Zwróć uwagę na rodzaj wypełnienia kołdry dla niemowlaka

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość dziecięcej kołderki jest jej wypełnienie. Na rynku znaleźć różnego rodzaju kołderki, wśród których wyróżnić należy typy z podstawowymi rodzajami wypełnienia takimi jak: wełna, puch, wypełnienie syntetyczne, pierze czy wkład z bambusa. Każdy z modeli kołderek ma swoje plusy i minusy, jednak w przypadku niektórych z nich minusy są na tyle duże, że tego typu kołdry powinno omijać się szerokim łukiem. Za chwilę dowiesz się w tym temacie nieco więcej. Zacznę od rodzaju kołderki dla niemowląt, która czeka na mojego bobasa.

Kołdry antyalergiczne

Kołderki antyalergiczne to ,według mojej wiedzy, jeden z najpopularniejszych obecnie wyborów. A to dlatego, że coraz większa ilość dzieci zmaga się różnego rodzaju alergiami i problemami skórnymi. A to dla nich idealne rozwiązanie. Jeśli więc spodziewasz się tego, że Twoje dzieciątko może mieć tego typu problemy, to lepiej już zawczasu postaw na ten właśnie taką pościel dla niemowlaka stworzoną z myślą o alergikach.

Co ważne kołderki antyalergiczne dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku dzieci z alergiami, jak i w przypadku tych, które nie mają żadnych problemów. Są one w pełni bezpieczne, nie wywołują podrażnień, uczuleń, a dodatkowo ich właściwości sprawiają, że skóra dziecka swobodnie oddycha i przesadnie się nie poci. Dodatkowo musisz wiedzieć, że kołdry z wypełnieniem silikonowym są lekkie, odporne na odkształcanie i miękkie, dzięki czemu dzieciak czuje się pod taką kołdrą bardzo dobrze, również dlatego, że granulat silikonowy nie pozwala na to, aby osadzał się na nim kurz.

Szukając dobrej kołdry antyalergicznej dla niemowlaka powinieneś zwrócić szczególną uwagę na te produkty, które wypełnione są włóknem silikonowym typu hollow lub amball. Tutaj masz przykład takiej kołderki razem z poduszką, który śmiało można zamówić mając świadomość, że wszystko będzie z nim ok. Z produktem możesz zapoznać się też klikając w zdjęcie.

pościel dla niemowlaka

Kołderki z wkładem z bambusa

Kołderki z wypełnieniem z bambusa to kolejne dobre rozwiązanie dla rodziców, których dzieci są alergikami. Kołdry te są bardzo miękkie i wyjątkowo wytrzymałe. Latem zapewniają one dobrą wentylację, a zimą nie pozwalają na utratę ciepła, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako kołdry całoroczne. No i co najważniejsze: kołdry z bambusa to świetna ochrona antygrzybiczna i antybakteryjna.

Kołderki wypełnione wełnąDziecko pod kołderką

Chodzą słuchy, że to zdecydowanie najlepszy rodzaj kołderek dla niemowląt, aczkolwiek to ciągłe bicie piany na temat alergii sprawia, że nie każdy sięz tym zgadza. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się kołdry wypełnione wełną owiec Merynos. Ich cechą charakterystyczną jest to, że same zajmują się termoregulacją. Na czym polega to działanie? A no na tym, że w przypadku chłodniejszych dni wełniane włókna wełny z owiec Marynos kurczą się, natomiast w przypadku wyższych temperatur samoczynnie się rozkurczają.

Cecha, o której wcześniej wspomniałem sprawia, że kołderkę tę wykorzystywać można o każdej porze roku, nie ma więc problemu ze zmienianiem jej przy zmianie temperatury na zewnątrz. Inny dużym atutem wełnianych kołderek dla dzieci jest to, że charakteryzuje je wysoka higroskopijność, dla niewtajemniczonych: dobrze wchłaniają wilgoć, np. gdy dzieciak się poci.

Czy kołderka wełniana ma jakieś minusy? A i owszem. Niestety nie nadaje się ona do użytku przez niemowlaki uczulone na wyroby wełniane (nie ma problemu w przypadku uczuleń na roztocza).

Kołdry wypełnione puchem

Kolejnym typem kołderek, o którym chcę wspomnieć są kołderki wypełnione puchem. Ich największymi atutami jest: niska masa, dzieciakowi się pod nimi lekko śpi, dodatkowo są stosunkowo tanie, mają bardzo dobre właściwości grzewcze. Niestety one również nie nadają się dla niemowlaków mających problemy z uczuleniami lub dla tych, które mają bardzo wrażliwą skórę podatną na łatwe podrażnienia.

Kołdry z pierzem

Kołdry z pierzem często porównywane są do tych wypełnianych puchem. Mają podobne zalety, jednak kołderki wypełnione pierzem nie mają tak dobrych właściwości termoizolacyjnych. Dodatkowo podobnie jak i kołdry puchowe nie są one polecane dzieciom mającym problemy z alergią. Ich dużą wadą jest również to, że często bywają one siedliskiem drobnoustrojów, na które dzieci o wrażliwej skórze reagują bardzo źle.

A może kołderka niemowlakowi wcale nie jest potrzebna?

Tak, tak. Okazuje się, że wielu rodziców nie decyduje się na zakup żadnej kołderki. Stawiają oni na zupełnie inne rozwiązanie, które zyskało ostatnio niebywałą popularność. Sam się nad tym zastanawiałem, ale usłyszałem o nim zbyt późno i stwierdziłem, że nie będę kupował śpiworka, kiedy Andrzej jest już dość duży. No właśnie, bo o śpiworku (otulaczu) tu mowa. Ponoć dzieci czują się w nim rewelacyjnie, śpi się im dobrze, wygodnie i bezstresowo. Warto się zastanowić, jeśli chcesz poczytać o tym więcej, to zajrzyj tutaj lub kliknij w fotkę takiego śpiworka.

Otulacz - śpiworek zamiast kołdry?

Pamiętaj też o pokryciu kołderki i przeszywaniu

Najpierw może wspomnę o przeszywaniu. Kupując kołderkę miej świadomość, że dziecko może się pod nią mniej lub bardziej wiercić. Jeśli kołderka nie będzie przeszywana, to jej wypełnienie może się przemieszczać, co wkurzać będzie nie tylko Ciebie, ale też dzieciaka. Druga kwestia to pokrycie kołderki. Pokrycie nie jest odpowiedzialne, tak jak wypełnienie, za to czy dziecku będzie ciepło, ale głównym jego zadaniem jest to, aby zapewnić kołdrze dużą żywotność. Dlatego nie warto tu oszczędzać i wybrać wypada pokrycie wytrzymałe i trwałe. Najbardziej polecane są odporne i antyalergiczne pokrycia teflonowe. Są one nieco droższe np. od obszytych fizeliną, ale uwierz – warto dopłacić. Dobrze jest tu również wybrać pokrycie bawełniano-poliestrowe, bawełniane, datynowe lub jedwabne. Tutaj masz do wyboru całą masę fajnych pościeli.

Wybierz odpowiedni rozmiar kołdry

Jeśli właśnie zastanawiasz się nad tym jaką kupić kołdrę dla pierwszego dziecka, to pewnie nie wiesz też na jaki zdecydować się jej rozmiar. Tutaj przede wszystkim pod uwagę wziąć musisz dwie rzeczy: rozmiar swojego dziecka i rozmiar łóżeczka. Analizując te dane z pewnością szybko stwierdzi, którą kołderkę można wybrać. Jeśli szukasz jednak standardowych rozwiązań, to kołderka dla noworodka powinna mieć rozmiar 75x75cm, dla nieco większego dzieciaczka 90x120cm, a dla starszego dziecka 100x135cm. Zasadniczo najbezpieczniej chyba będzie wybrać środkowe rozwiązanie, wystarczy na dłużej, o ile kupisz kołderkę dobrej jakości.

Ile kosztuje dobra kołdra dla niemowlaka?

Dziecku może być dobrze bez kołderki
Dziecku może być dobrze bez kołderki

Wiesz jak to jest, jak ktoś oszczędza, to zwykle robi to dwa razy. Jeśli więc szukasz taniej kołderki dla dziecka to z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdziesz coś do 50zł, jednak musisz mieć świadomość, że nie zawsze będzie to najlepszy wybór dla dzieciaka. Antyalergiczne kołdry z wypełnieniem silikonowym spokojnie dasz radę kupić za około 80zł, natomiast wysokiej jakości kołdry wełniane to już koszt rzędu 170zł, jednak jak poszukasz, to może uda Ci się znaleźć jakąś lepszą okazję.

Na koniec chcę zachęcić do przemyślanego zakupu dobrej kołdry, nie ma co narażać dzieciaka na jakieś niebezpieczeństwa, uczulenia czy choroby skórne. Uwierz, nie jest to warte tych kilku dyszek, pościel dla noworodka trzeba kupić jak najlepszą!

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę. A jeśli to zrobisz, to poczujesz same korzyści: zawsze dowiesz się o nowym poście, na FB zobaczysz więcej zabawnych historyjek z naszego życia, no i będziesz mógł obserwować fotki, które wrzucam na Instagram, są tak fantastyczne, że klękajcie narody.

13 komentarzy do “Jaka kołderka dla niemowlaka? Oto najlepsze pościele dla noworodków!”

  1. Moim zdaniem najlepszym wyborem spośród kołderek dla dzieci są kołdry antyalergiczne. Wiadomo, że część informacji podawanych przy kołdrach dla niemowlaków jest „wyssana z palca” i dlatego przy wyborze takiej kołderki warto skupić się na rekomendacjach innych użytkowników, którzy jakiś czas temu dokonali wyboru, są bardziej lub mniej zadowoleni z wybranej kołderki, ale są w stanie zaprezentować swoje uwagi po jakimś czasie użytkowania danego produktu. Wielu naszych Klientów poleca właśnie kołderki dla niemowlaków firmy AMW, która to firma jest znana i ceniona od wielu już lat na polskim rynku. Warto podkreślić, że wśród wyrobów tej firmy dla najmłodszych są kołderki posiadające certyfikaty jakości, co dodatkowo podkreśla i podnosi ich wartość użytkową. Z pewnością warto poświęcić trochę czasu na dokonanie właściwego wyboru kołderki dla naszych dzieci – pomoże nam to uniknąć wielu niepotrzebnych problemów.

  2. Drogi Młody Tato.
    Jako przyszła mama chciałabym tylko dodać ze wszelkie rządowe i pozarządowe organizacje podejmujące temat śmierci łóżeczkowej w Brytanii kategorycznie odradzają używania kołderki. Polecają natomiast kocyki z dziurami ( nie mam pojęcia jak nazywają sie po polsku) i śpiworki.

    1. No proszę, tyle się napisałem, a może okazać się, że najlepsza kołderka, to brak kołderki. Dzięki za informację. Pozdrawiam 🙂

      1. Opinie na temat używania kołderek i śpiworków są bardzo podzielone. Część rodziców decyduje się na użycie kołderki dopiero kiedy dziecko ma kilka miesięcy a wcześniej używa jedynie rożków lub śpiworków, które mają wycięcia na rączki i główkę – a nóżki są szczelnie otulone zasuwanym na zameczek śpiworkiem – takie rozwiązanie sprawia, że dziecko się nie rozkopuje a jest mu ciepło. Dodatkowo w takim śpiworku maluszka można zostawić także w ciągu dnia – odpowiednio wyprofilowany dół śpiworka nie krępuje ruchów. Nie zmienia to faktu, że jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze kołderki powinno być sprawdzenie materiałów z jakich jest wykonana – przede wszystkim czy są atestowane i bezpieczne dla najmniejszych dzieci.

  3. Kołderka zalecana jest po ukończeniu 1 roku życia, gdyż noworodek wykonuje niekontrolowane ruchy rączkami i może ową kołderkę naciągnąć sobie na twarz i w ten sposób udusić się.. Tyle w teorii. W praktyce jednak już po 6 miesiącu moje dziecko dostało swoją pierwszą kołderkę. Co prawda wstawałam do niej kilka razy w nocy, by sprawdzić czy się nie rozkopała z okrycia. Śpiworek zaś był praktyczny, do 4-5 miesiąca życia dziecka.- potem ograniczał ruchy maleństwu (przekręcanie się na boczki, brzuszek, co w moim mniemaniu po prostu hamowało naturalny rozwój umiejętności ruchowych dziecka). Tak więc artykuł jak najbardziej przydatny. My na pewno skorzystamy z Twojej wiedzy. 🙂

  4. Przy całych tych rozważaniach na temat wypełnienia kołderek należy zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią: mianowicie taki mały brzdąc do pewnego wieku ma różne „wypadki”, które zdarzają się dość często. Mam na myśli różniste wydzieliny, którymi takie dzieci potrafią zapaskudzić łóżko. Dlatego należy wybrać taką pościel, którą można bez problemu wyprać, najlepiej w co najmniej 60C.

    1. jakie wypadki? moje dziecko skończy 10 miesięcy i nic jeszcze nie pobrudziło kupką czy innymi wydzielinami!
      jednorazowe pampersy często zmieniane, przewijanie na przewijaku a nie w łóżku…

  5. Zgodnie z prośbą zostawiam komentarz 😀 A tak na poważnie, artykuł jak najbardziej przydatny, rozjaśnił mi kilka spraw, bo właśnie mam zamiar kupić mojej jeszcze w brzuszku córeczce kołderkę i do tej pory nie wiedziałam jaką…

  6. Zgadzam się, że kołderka nie jest potrzebna niemowlakowi od pierwszych dni 🙂 taki maluch zazwyczaj śpi otulony w rożku, albo śpiworku (wiele dzieci bardzo lubi takie szczelne opatulenie) . Dopiero po kilku miesiącach przydaje się pościel (o ile dziecko nie jest małym terrorystą i nie śpi z rodzicami – tak jak ma to miejsce u nas 🙂 ) . Ważne jednak by przy wyborze kołderki – sprawdzić wszystkie certyfikaty – zwłaszcza czy wypełnienie jest antyalergiczne a poszycie nie jest łatwopalne – bezpieczeństwo dziecka przede wszystkim!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry