Jak zrobić przelew na konto zagraniczne bez rachunku walutowego?

Jak zrobić przelew na konto zagraniczne bez rachunku walutowego?

Rozliczenia w obcych walutach często generują dodatkowe koszty, związane zarówno z kursami walut w bankach, jak też z opłatami za samo wykonanie przelewu zagranicznego. Niektórzy w takiej sytuacji decydują się na założenie konta walutowego. Jednak takie rozwiązanie opłaca się przede wszystkim tym, którzy w miarę regularnie posługują się wybraną obcą walutą. Jak zatem możemy przesłać pieniądze na konto zagraniczne bez konta walutowego?

Przelewy międzynarodowe SEPA i SWIFT

Przelew zagraniczny można wykonać ze zwykłego rachunku bankowego, prowadzonego w polskiej walucie. Chcąc przesłać środki w euro, mamy do dyspozycji przelew SEPA (Single Euro Payments Area), który obowiązuje tylko na terenie Unii Europejskiej oraz kilku krajów spoza niej (np. Norwegia) i dotyczy tylko waluty euro. Wykonanie takiej transakcji kosztuje średnio ok. 5-10 zł, w zależności od banku, zaś czas realizacji to zazwyczaj 2 dni robocze. Środki w dolarach, funtach lub jakichkolwiek innych walutach możemy wysyłać korzystając z przelewu SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). W tym przypadku koszt jest wyższy: ok. 30-50 zł za standardową wersję Spot lub kwota wyliczona procentowo od przesyłanej sumy. Za dodatkową opłatą można przyspieszyć czas realizacji przelewu SWIFT, wybierając wersję Tomnext (następnego dnia roboczego) lub Overnight (tego samego dnia pod warunkiem zlecenia przelewu do określonej godziny). Możemy również wybrać, kto pokryje koszt wykonania przelewu: nadawca, odbiorca lub koszt podzielony pomiędzy obie strony. Warto pamiętać, że na całkowity koszt przelewu zagranicznego ma wpływ również kurs waluty obowiązujący w danym banku. Niestety, bankowe kursy nie są zbyt atrakcyjne dla klientów, zatem wiele osób poszukuje bardziej opłacalnych form wymiany waluty.

Internetowy kantor zamiast banku?

Chcąc bezpiecznie i wygodnie wymienić walutę poza bankiem, najlepiej skorzystać z internetowego kantoru. Kursy walut są tam znacznie korzystniejsze, ponieważ e-kantory nie narzucają tak wysokiej marży za wymianę waluty, jak banki. Już przy jednorazowej transakcji w kantorze online możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych (lub nawet kilkaset czy powyżej tysiąca, w przypadku wymiany większych kwot). Do przeprowadzenia wymiany w kantorze internetowym potrzebne jest jednak konto walutowe, które umożliwia rozliczanie się bezpośrednio w obcej walucie, bez dodatkowych opłat za przewalutowanie ze strony banku.

Przelew zagraniczny w e-kantorze

Jako że nie wszystkim klientom opłaca się zakładanie konta walutowego (bo nie posługują się obcą walutą aż tak często), niektóre internetowe kantory wśród swoich usług oferują także przelewy zagraniczne, np. https://internetowykantor.pl/land/przelewy/. W trakcie 1 transakcji dokonywana jest wówczas wymiana waluty w e-kantorze oraz przelew międzynarodowy na konto zagraniczne. Sama operacja wygląda podobnie jak przelewy walutowe w banku: klient po prostu wysyła ze swojego rachunku złotówkowego odpowiednią kwotę, z tym że środki trafiają najpierw do kantoru online, który dokonuje wymiany np. na euro czy dolary, a następnie przesyła je na konto zagraniczne wskazane przez klienta. Gdzie zatem dopatrywać się różnicy? Oczywiście w kursie – dzięki bardziej atrakcyjnym cenom walut w internetowym kantorze, ostateczny koszt zagranicznego przelewu jest znacznie niższy.

Top content