Jak uspokoić niemowlaka?

Niemowlęta płaczą często, co uwarunkowane jest ewolucyjnie, gdyż od wieków płacz gwarantował maluchom przetrwanie. Również w dzisiejszych czasach dorośli, słysząc swoją pociechę, ruszają jej na pomoc. Czasem jednak dziecko płacze długo, z całych sił i trudno je uspokoić.

Poczucie bezpieczeństwa

Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, które zapewnia mu bliskość mamy. Wbrew pozorom odczuwa także emocje swoich rodziców bardzo wyraźnie. Twój spokój pomoże w uspokojeniu dziecka – warto o tym pamiętać. Głód, chłód czy mokra pieluszka są w tym momencie sprawami drugorzędnymi. Najlepszym rozwiązaniem jest spokój i wzięcie małego dziecka na ręce. Możesz go utulić, przejść z nim po pokoju czy przystawić na chwilę do piersi. Tętno dziecko spada bowiem, gdy zostanie wzięte na ręce, a poziom jego stresu znacząco się obniży.

Przyczyny płaczu

Niemowlak wie więcej o świecie, im jest starszy. Płacze nie tylko, gdy jest głodny, ale także, gdy coś go wystraszy czy gdy jest mu niewygodnie. Płacz to sposób komunikowania się ze światem. Z czasem nauczysz się rozpoznawać płacz dziecka i wnioskować po nim, czego trzeba maluchowi. Jeśli jednak nie masz pewności co do jego przyczyn i nie wiesz jak uspokoić niemowlaka, możesz między innymi upewnić się, że dziecko ma sucho, sprawdzić, czy jest głodne, a także czy nie ma gorączki. Przyczyną płaczu może być także kolka albo alergie pokarmowe.

Jak uspokoić niemowlaka?

Oprócz wzięcia dziecka na ręce istnieje jeszcze wiele sposobów na uspokojenie niemowlaka. Możesz na przykład ponosić dziecko, pokazując mu różne przedmioty znajdujące się w domu takie jak chociażby lustro. Dobrym sposobem jest także śpiewanie czy opowiadanie czegoś, jak również jednostajne dźwięki – uruchomienie wentylatora, odkurzacza czy suszarki. Zawsze pamiętaj jednak, by zachować cierpliwość i spokój.

Preferencje dziecka

Warto też poznać preferencje swojego dziecka. Zmiany nastroju mogą być zbieżne ze zmianami środowiska, porami dnia albo rutyną związaną ze snem i jedzeniem. Niekiedy dziecko źle reaguje także na zbyt dużą dawkę bodźców. Dzięki bezbłędnemu rozpoznawaniu potrzeb dziecka łatwiej będzie Ci je uspokoić. Pamiętaj jednak, że minie trochę czasu, nim nabierzesz tej umiejętności.

Płacz bez powodu

Często może Ci się wydawać, że dziecko płacze bez powodu. W takim wypadku sprawdza się metoda, o której mówił doktor Harvey Karp. Dziecko należy zawinąć w kocyk, żeby czuło się otulone i bezpieczne, a następnie przytrzymać na rękach, żeby leżało na boczku albo brzuszku. Można też wygenerować jednostajne dźwięki – tak zwany „biały szum” na YouTube czy uruchomić odkurzacz albo suszarkę do włosów.

Jak reagować?

Kiedy dziecko płacze, nie możesz tego ignorować. Reaguj szybko, by do pierwotnej przyczyny płaczu nie doszło jeszcze poczucie odrzucenia, które sprawi, że dziecko trudniej będzie potem uspokoić. Musisz też pozwolić na płacz, co dla wielu rodziców jest zadaniem trudnym. Dziecko powinno jednak mieć poczucie, że może płakać tak długo, jak tego potrzebuje przy jednoczesnej świadomości, że ktoś jest przy nim i go wspiera.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content