Jak prawidłowo oddychać podczas porodu?

Poród bez wątpienia jest jednym z najtrudniejszym wyzwań, przed jakim staje kobieta w trakcie swojego życia. Wydawanie na świat nowego człowieka z pewnością nie należy do rzeczy ani łatwych, ani przyjemnych.

Jak przetrwać poród?

Najgorsze w porodzie jest to, że jest on wielką niewiadomą. Kobieta przez wiele miesięcy ciąży może planować te wyjątkowe chwile, by w finalnym momencie okazało się, że wszystko przebiega całkiem odwrotnie. Podsumowując, przebiegu porodu nie da się zaplanować. Można jednak zrobić coś, co może mieć pozytywny wpływ na jego przebieg. Mowa tutaj o prawidłowym oddechu.

Oddech w czasie porodu

W trakcie porodu ilość tlenu we krwi znacząco się zmniejsza, co ma wpływ na zwiększone odczuwanie bólu i wzrost napięcia mięśni, co może opóźnić rozwiązanie.

Prawidłowe oddychanie jest ważnie nie tylko dla rodzącej, ale i dla mającego przyjść na świat dziecka. Trzeba pamiętać, że poród również i dla niego jest ogromnym, niesamowicie obciążającym wyzwaniem. Odpowiednie oddychanie pomaga dotlenić malca, dostarczając mu siły do tak trudnej walki.

Pilnuj oddechu w czasie porodu

Aby nauczyć się prawidłowo oddychać, najlepiej zapisać się do szkoły rodzenia. To tutaj wykwalifikowany personel pokaże przyszłej mamie, jak najlepiej kontrolować swój oddech na różnych etapach porodu.

Prawidłowe oddychanie jest ważne na każdym etapie porodu, jednak jego znaczenie staje się jeszcze większe, kiedy rozwiązanie nadchodzi wielkimi krokami. W momencie, kiedy rozwarcie szyjki macicy wynosi około 7 centymetrów, ból staje się ogromny, a skurcze coraz bardziej odczuwalne.

Wtedy właśnie należy wprowadzić w życie oddychanie przeponowe – tzw. oddychanie torem brzusznym. Pomaga ono zmniejszyć napięcie mięśni, zrelaksować się między kolejnymi skurczami oraz dotlenić organizmy rodzącej i dziecka.

O oddechu może przypominać Ci partner

Czasem, kiedy ból staje się nie do wytrzymania, rodząca może zwyczajnie zapomnieć o tym, czego nauczyła się w szkole rodzenia. Wtedy nieoceniona okazuje się pomoc partnera – może on przypominać rodzącej o kontroli oddechu.

Najważniejsze, by zrobił to delikatnie i taktownie – kobieta podczas porodu targana jest przez najróżniejsze, niekoniecznie pozytywne emocje.

Podsumowując, poród nie jest najłatwiejszym przeżyciem, ale efekt finalny jest warty każdego wysiłku. Warto zrobić wszystko, by te trudne przeżycia nieco złagodzić, a kontrola oddechu z pewnością może w tym pomóc.

Top content