Jak policzyć swoją wartość netto?

Bardzo często ludzie żeby stwierdzić jak wygląda u nich kwestia finansowa patrzą przede wszystkim na to przez pryzmat zestawienia finansowego. Prawda jest jednak taka, że to w zasadzie nic nie mówi o ich stanie majątkowym i przy tym o całkowitym bilansie finansowym. Na podstawie tego nie można w żaden sposób określić wartość finansową. Prawda jest jednak taka, że nie można określić przez to wartości finansowej, a bez odpowiedniego przeanalizowania jej nie będzie możliwości, aby w dłuższym horyzoncie czasowym dowiedzieć się tak naprawdę jak prezentuje się Wasz majątek netto. Bez tego elementu nie będzie można sobie jasno odpowiedzieć jak tak naprawdę prezentuje się stan Waszych finansów. Skupcie się na tym, aby przygotować swoje wyliczenia wartości netto. W tym artykule pomogę Wam to osiągnąć. Trochę już wcześniej o tym pisałem, ale stwierdziłem, że warto poruszyć ten temat, tak aby w najbliższym czasie każdy z Was mógł samemu dokonać takowych obliczeń

Zacznijmy od tego jak to się w skrócie prezentuje. Wartość netto jest wartością całego Twojego posiadanego majątku, który jest pomniejszony o sumę wszystkich Twoich zobowiązań finansowych, czyli kredytów, długów, kar, pożyczek, niezapłaconego podatku itd.. Najprościej mówiąc jest to najbardziej obiektywny miernik, który jasno i klarownie da Wam do zrozumienia jak pod względem kondycyjnym prezentują się Wasze finanse.

W jaki sposób dług zmniejszy Twoją wartość?

Istnieje taka możliwość, że posiada się ogromny majątek, a do tego znacznie większy dług, a to może spowodować, że osoba, która jeździ ferrari i mieszka w wielkiej wyzłacanej wilii z basenem posiada wartość netto, która jest ujemna. Wynika to z tego, że nawet jeżeli taka osoba sprzeda swój cały majątek to nie starczy jej to na pokrycie wszelkiego rodzaju zobowiązań. Zapewne większości osobom może się wydawać, że takie coś w zasadzie miejsca nie ma, ale no prawda jest zupełnie inna.

Wyobraźcie sobie taką sytuację, że pewna kobieta o imieniu Magda zapłaciła za zakup mieszkania 500 tysięcy złotych. Remont kosztował ją 80 tysięcy złotych, a całość została sfinansowana z kredytu, który wzięła w jednym z banków. Spowodowało to, że jej zadłużenie wynosiło teraz 580 tysięcy złotych. Do tego dochodzą odsetki. Mija rok i Magda ma do spłacenia jeszcze 564 tysiące złotych. Okazuje się jednak, że z jej okolicy ludzie zaczynają się masowo wyprowadzać, co powoduje ogromną podaż, ale przy niższym popycie na rynku. skutkuje to ostatecznie tym, że Magda mimo wielu starań tak naprawdę ma mieszkanie, które jest już mniej warte niż jej kredyt, ponieważ ludzie zaczynają sprzedawać coraz taniej bardzo podobne mieszkania w tej dzielnicy.

Pokazuje to jasno, że osoba, która posiada spory majątek nie zawsze musi mieć wysoką wartość netto. Ponadto warto również zwrócić uwagę, że wartość netto często zależy od warunków zewnętrznych. Dzisiaj może być ona wyceniona na milion złotych, a za miesiąc na pół miliona. Rynek jest nieobliczalny i wszystko może się stać. Dlatego też warto posiadać wszelkiego rodzaj zabezpieczenia oraz oszczędności, ponieważ im więcej będzie kosztować Wasz majątek, tym będziecie mieli pochwalić się większa elastycznością, kiedy to nagle okaże się, że potrzebujecie pieniędzy.

Warto zadbać o to, aby generować koszty na naprawdę niskim poziomie. Pozwoli Wam to zbudować Wasz majątek naprawdę bardzo szybko, a ponadto da Wam możliwość znacznie wolniejszego spadku jego wartości, w sytuacji gdy np. stracicie dochód. Jeżeli będziecie wydawać o wiele mniej niż zarabiacie, a nadwyżka będzie oszczędzana to może się okazać, że uzbieracie tak duże oszczędności, że będziecie w stanie nawet przez rok czasu spokojnie dawać sobie radę.

Każdy zapewne z Was słyszał historię o milionerach, którzy tracili wszystko z dnia na dzień. Wyobraźcie sobie sytuację, że rozdajecie na ulicy przypadkowym ludziom po milion złotych i teraz pomyślcie sobie ilu z nich za rok, albo za dwa będzie miało jeszcze te pieniądze, albo je pomnoży? Większość przypadków pokazuje, że jakieś 90% osób po prostu je zmarnuje i wyda w sposób całkowicie bezsensowny, nawet nie próbując w cokolwiek zainwestować. Wynika to z tego, że większość ludzi nie ma zbytniego szacunku do pieniądza i nie potrafi myśleć perspektywicznie, patrzą tylko na to co jest tu i teraz. Dlatego tak często słyszy się o sytuacjach, że ktoś wygrał niesamowitą sumę pieniędzy w loterii, a za jakiś czas wrócił do poprzedniego stanu. Pieniądze bardzo łatwo się wydaje. Nie jest żadną sztuką nakupować sobie rzeczy i roztrwonić wszystkie pieniądze, prawda jest taka, że każdy by to potrafił zrobić. O wiele trudniej jest pomnożyć posiadany kapitał. Wystawny tryb życia i życie ponad stan bardzo często prowadzi do błyskawicznego bankructwa i to nie tylko w przypadku osób, które posiadają dużo pieniędzy. Możecie równie dobrze zarabiać 2 tysiące złotych i borykać się z takimi samymi problemami.

W jaki sposób wyliczyć wartość swego majątku?

Już kiedyś pisałem o kosztach życia jakie ponoszę. W tym zestawieniu jednak pokażę Wam moi drodzy ile wynosi moja wartość netto. Pamiętajcie, że prawdziwe oszczędzanie może poprawić Wasz stan finansowy i to w naprawdę dużym stopniu. Wymaga to jednak od Was dyscypliny finansowej, samozaparcia oraz przede wszystkim bycia systematycznym. Warto również zadbać o to, aby ciągle się edukować w tym kierunku i szukać wsparcia wśród najbliższych. Nie trzeba być niesamowicie dobrze urodzonym, czy nie wiadomo kim, aby coś w życiu osiągnąć. Przede wszystkim pamiętajcie o tym, aby wyznaczyć sobie cel, do którego będziecie dążyć. Istnieje stare polskie przysłowie „grosz do grosza, a będzie kokosza”. Jest to absolutna prawda. Bardzo dużo osób nie skupia się na tym i nie jest w stanie zrozumieć, że każda zaoszczędzona suma pieniędzy jest w stanie zaoszczędzić Wasz kapitał, jednak żeby nie być gołosłownym pokażę Ci jak to u mnie wygląda.

Majątek, który posiadam:

  • Mieszkanie – 420 tysięcy złotych
  • Działka budowlana – 115 tysięcy złotych
  • Samochód – 27,5 tysiąca złotych
  • Gotówka – 820 złotych
  • Konto osobiste – 1900 złotych
  • Konta oszczędnościowe i lokaty – 98 284 złote
  • Sprzęt RTV – 13 tysięcy złotych
  • Sprzęt AGD – 4 tysiące złotych
  • Meble – 21 tysięcy złotych
  • Łącznie: 701 504 złotych

Jak zapewne sami zdążyliście zauważyć to znaczna większość mojego majątku to nieruchomości, czyli działka oraz mieszkanie. Te ceny, które wpisałem to nie są te, które sam za nie uiściłem. Bo w przypadku mieszkania to kupiłem je taniej, niż aktualnie jest wycenione, a działkę kupiłem rolną za 10 tysięcy złotych, jednak zmieniłem jej charakter, co trochę trwało, ale opłaciło się. W przypadku samochodu oraz sprzętu RTV i AGD również sprawa wygląda bardzo podobnie, ponieważ nie wyceniam ich na podstawie tego ile zapłaciłem, ale tego za ile mógłbym je kupić dzisiaj. Osobiście również staram się mieć pewną ilość gotówki oraz pieniędzy na koncie, w razie jakby spotkał mnie jakiś nagły wypadek, przy którym nie mógłbym czekać i musiałbym uiścić opłatę jak najszybciej się da. Wolę być przezorny. Wiadomym jest, że w razie poważniejszego przypadku wybiorę pieniądze z konta oszczędnościowego, ale jeżeli mowa o nagłych sytuacjach typu pęknie mi rura w mieszkaniu, albo będzie coś trzeba wymienić no to wydaje mi się, że taka kwota jaką dysponuje jest optymalna.

Warto jednak pamiętać, że mój stan majątkowy nie ma w zasadzie żadnego przełożenia na stan mojej wartości netto. Obie rzeczy nie mają ze sobą nic wspólnego.

W jaki sposób obliczyć swoje zobowiązania?

Moimi osobistymi i największymi zobowiązaniami finansowymi to przede wszystkim kredyty, pożyczki oraz długi, które w przyszłości i tak będę musiał spłacić. Kiedy robię sobie kosztorys na dzień dzisiejszy to nie wpisuje odsetek, które będę musiał spłacić dopiero za jakiś czas. Wydaje mi się, że lepiej przyjąć taką sytuację jakbym chciał wszystko spłacić dzisiaj. Moim skromnym zdaniem daje to większy pogląd na całą sytuację, bo przecież dobrze wiadomo, że nie wie się co będzie za jakiś czas. Można odsetki wyliczyć, ale może się okazać, że spłacę ten kredyt wcześniej. Jeżeli zaś Wy zdajecie sobie sprawę, że tak u Was nie będzie to możecie dokładnie policzyć odsetki, będąc przy tym świadomym, że Wasz stan majątkowy również może ulec zmianie, jednak jak kto woli. Ja stosuje taką technikę obliczeń i jest mi z nią bardzo wygodnie.

Moje zobowiązania finansowe:

  • Karta kredytowa: 3,700 złotych
  • Raty: 2,5 tysiąca złotych
  • Mandaty: 1,5 tysiąca złotych
  • Kredy na samochód: 12 tysięcy złotych
  • Łącznie: 19 700 złotych

Moja wartość netto:

  • Wartość mojego majątku: 701 504
  • Wartość moich zobowiązań: 19 700
  • Wartość netto: 681 804

Moje największe zobowiązania finansowe to w zasadzie kredyty, czyli kredyt na samochód oraz karta kredytowa. Powodem dla, którego korzystam z karty kredytowej mam nadzieję, że dla każdego jest w miarę jasny, czyli robię to tylko z tegoż, że względu aby budować swoją historię kredytową i nic więcej. W przypadku kredytu na samochód jest sprawa już nieco innych lotów, ale sytuacja wygląda podobnie. Zaś z rat skorzystałem, z tego względu, że były oprocentowane na 0%, a dany produkt, który chciałem nabyć w innych sklepach, ani w internecie nie okazywał się tańszy, dlatego stwierdziłem, że mogę rozłożyć sobie tego typu wydatek.

Ile powinna wynosić wartość netto?

Stając na przecie innym ludziom mogę Wam śmiało powiedzieć, że Wasza wartość netto nie musi być duża, a nawet więcej, może być ujemna. Jeżeli zależy wam na osiągnięciu wolności finansowej to możecie ją osiągnąć w taki sposób, że np. wynajmujecie mieszkanie, które kupiliście za kredyt, a co za tym idzie generujecie dochód pasywny. Możecie taki dochód generować na wiele innych sposobów. W takiej sytuacji istnieje możliwość, że Wasza wartość netto będzie wynosić naprawdę mało, ale jednak nie będziecie narzekać na to jak Wam się żyje. Przede wszystkim trzeba sobie zapamiętać to, że to pieniądze mają na Was pracować, a nie na odwrót. Im większy dochód pasywny i im więcej źródeł dochodów tym lepiej dla Was. Wymyślajcie jak najwięcej sposobów, dzięki, którym będziecie mogli zarobić pieniądze, a zobaczycie że się to Wam opłaci.

Top content