Jak podgrzać odciągnięte mleko matki?

Haaaa! Andrzej dokładnie dziś skończył 6 tygodni. A ja dokładnie dziś po raz pierwszy miałem okazję wczuć się w rolę matki podając swojemu synkowi mleko matki. Zanim to się jednak stało musiałem ogarnąć kwestię związaną z jego podgrzaniem i to między innymi o tym chciałbym dziś Tobie opowiedzieć.

Zacznę może od tego, o czym wspomniałem w tytule tego wpisu, czyli od informacji o tym jak podgrzać mleko matki, aby zachowało ono swoje właściwości. Ja korzystałem z metody najprostszej, którą opiszę w pierwszej kolejności. Wiem jednak, że wśród moich czytelników mogą być i tacy, którzy karmią dzieciaka z butli częściej niż raz na kwartał. Dla nich mam poradę, która proces ten znacząco usprawnia 😉

Podgrzewanie mleka matki bez podgrzewacza?

Oj tak, to jest możliwe i wcale nie jest trudne. Zacznijmy może od tego, że mleko matki podawane dziecku powinno mieć temperaturę ciała, czyli około 37 stopni celcjusza. Aby podgrzać je do tego stopnia wystarczy wyjąć je z lodówki, w której znajduje się np. w buteleczce, a następnie włożyć je do jakiegoś garnuszka, w którym znajduje się ciepła woda. Woda powinna mieć temperaturę około 40 stopni. Po włożeniu do niej buteleczki z mlekiem matki należy wykazać się cierpliwością, bo niestety nagrzewanie mleka chwilę trwa. W międzyczasie można wymienić wodę na cieplejszą. Odważni i czujni mogą pozwolić sobie tu jeszcze na podgrzanie starej wody na palniku, należy zrobić to jednak bardzo szybko i bardzo uważnie, bo zbyt wysoka temperatura sprawi, że mleko straci wszelkie swoje właściwości.

Ja stosowałem ten sposób. Mleczko udało mi się podgrzać, jego temperaturę sprawdziłem oczywiście na nadgarstku. Młody jadł je z wielkim zadowoleniem. I z dużym zapałem.

Podgrzewacz i wszystko staje się prostsze

Podejrzewam, że osoby, które regularnie odciągają mleko i często karmią dzieciaka butlą mogą nie mieć cierpliwości, aby co 3 godziny stać nad garnkiem z ciepłą wodą patrząc na to jak podrzewa się mleko matki. Ale i dla nich mam bardzo dobre rozwiązanie, jakim jest elektroniczny i automatyczny podgrzewacz mleka. Na allegro czy na olxie znajdziesz masę tego typu cudów, które nie tylko automatycznie zdiagnozują temperaturę mleka następnie je podgrzewając, ale też zajmą się sterylizacją butelki czy innych akcesoriów niezbędnych do karmienia. Cena? Znajdzie się już coś od 50zł, ale wg mnie lepiej zainwestować w fajniejszy sprzęt za około 150zł.

Ale prawdę mówiąc nigdy nie miałem z takim do czynienia, po prostu sam nie lubię kupować najtańszego dziadostwa :D, co nie znaczy, że takie nie jest czasem najlepsze.

Jak podgrzać mleko matki na spacerze?

Z pewnością znajdą się tu również tacy czytelnicy, którzy zastanawiać będą się nad tym jak podgrzać mleko matki w czasie spaceru. Czyli mówimy o sytuacji, w której mąż wychodzi na spacer z dzieckiem. Nie ma przy sobie żony, która mogłaby wyjąć cycusia. Mądry mąż ma jednak przy sobie buteleczkę z odciągniętym wcześniej mlekiem. Jeśli spaceruje latem, to po prostu wyciąga je z lodówki i trzyma w torbie, w upalnej temperaturze mleko z pewnością samo się nagrzeje. Co innego zimą. Wtedy siły natury nam nie pomogą. Ale są inne cuda, jak specjalne termoopakowania na butelki z mlekiem. Wtedy mleczko podgrzewamy w domu, wkładamy je do takiego termoopakowania i idziemy spacerować będąc pewnym, że dziecko nie wpadnie nam w głodową histerię.

Jak nie podgrzewać mleka matki?

Wymieniłem już kilka rozsądnych sposobów na to, jak podgrzać mleko matki, a teraz chciałbym powiedzieć jak tego nie robić. Po pierwsze nie należy podgrzewać mleka w mocno gotującej się wodzie czy w piekarniku, gdzie narażone na wysoką temperaturę zagotuje się i straci wszystkie witaminki. Nie wolno również podgrzewać mleczka w mikrofalówce. Warto również zapamiętać, że mleko podgrzać można tylko raz. Czyli jeśli dzieciak nie dopije swojej porcji, to reszta ląduje niestety w zlewie. No chyba, że któryś z rodziców sam chcę ją dopić 😀

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Jeśli chcesz karmić dziecko mlekiem odciągniętym z piersi, to musisz zadbać o to, aby było ono pełnowartościowe. Aby tak się stało trzeba o nie zadbać i dobrze je przechowywać. Opcje są trzy:

  • przechowywanie w lodówce – mleko można przechowywać w lodówce do pięciu dni, później trzeba się go pozbyć
  • przechowywanie w zamrażalce – w zamrażalce mleczko może spędzić 3 miesiące. Przy uprzędzeniach głęboko zamrażających może to być aż 6 miesięcy. Mleczko zamraża się w specjalnych woreczkach lub pojemnikach. Na rynku pojawiły się też buteleczki, które mogą nam do tego służyć.
  • przechowywanie na „wolnym powietrzu” – jeśli macie odciągnięte mleko, a nie macie ani lodówki, ani zamrażalki, to możecie przechowywać je gdziekolwiek chcecie, byle byłoby to w temperaturze do 25 stopni celcjusza. W ten sposób mleko może być przechowywane do 6 godzin.

Mam nadzieję, że teraz podgrzewanie odciągniętego mleka matki dla nikogo nie jest już tajemnicą.

Top content