Jak pielęgnować pępek noworodka?

Niezwykle mi miło, gdy trafiają na moją stronę czytelniczki, które następnie podzielić chcą się swoją wiedzą z innymi osobami. Tak właśnie było w przypadku jednej z nich, gdy zerknęła na mojego bloga i przekonała się, że brakuje na nim informacji o tym, jak pielęgnować pępek noworodka. Z mojej strony mogę podziękować jej za czujność i chęć pomocy, a także przeprosić za to niedopatrzenie. Mam nadzieje, że poniższy tekst, który został przez nią przygotowany, będzie pomocny dla kolejnych młodych mam i ojców.

Pępek dziecka powstaje poprzez odcięcie i zawiązanie pępowiny. Niejednokrotnie młodzi rodzice mają problem z pielęgnacją pępka i nie wiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę. Tymczasem nie jest to wcale nic trudnego.

Pielęgnacja pępka noworodka

Gojenie pępka trwa około 10 do 14 dni – po tym czasie powinien sam odpaść. Na początku kolor pępka jest niebiesko-biały, by następnie schnąć, ciemnieć i twardnieć. Jeśli po upływie trzech tygodni pępek nie odpadnie, konieczne okaże się pójście z dzieckiem do lekarza. Warto też zgłosić specjaliście wszystkie niepokojące zmiany w obrębie pępka takie jak chociażby ropne wycieki. Pępek można pielęgnować między innymi poprzez przemywanie go spirytusem, który będzie jednocześnie odkażał i wysuszał pępowinę. Powinien on być rozcieńczony z wodą. Należy smarować tę część ciała za pomocą patyczków lub gazików minimum dwa razy dziennie, a najlepiej przy każdej zmianie pieluchy. Nie trzeba się także obawiać, że pielęgnacja sprawia dziecku ból – jest to bowiem tkanka martwa, a ewentualny płacz dziecka nie jest reakcją na ból, a jedynie na zimno.

Zakładanie pieluszki przed zagojeniem się pępka

Ważny jest także sposób założenia pieluszki. Nie może ona uciskać ani ocierać w żaden sposób pępowiny dziecka. Warto upewnić się, że pielucha jest wygodna, dzięki czemu pępek u noworodka będzie goił się bez niepotrzebnego wydłużenia tego czasu. Jeśli panują upały, warto zakładać dziecku luźniejsze ubranka, by z żadnej strony nie było ucisku.

Warto zwrócić uwagę na te kwestie związane z pielęgnacją pępka noworodka. Jeśli się je zaniedba, to zwyczajnie znacząco wydłuży się proces gojenia rany i pozbycia problemu, który towarzyszy rodzicom od momentu narodzin dzieciątka.

Kąpiel noworodka

Przy opiece nad dzieckiem ważna jest także kąpiel. Jeśli pępek noworodka jeszcze nie odpadł, należy unikać zmoczenia go, co przyspieszy gojenie się pępka i odpadnięcie kikuta. Jeśli jednak podczas kąpieli pępek zostanie zmoczony, trzeba go wysuszyć i zdezynfekować. Nie należy jednak niczym zasłaniać pępka ani go zaklejać, gdyż brak powietrza powoduje infekcje i wydłuża czas gojenia. Moment, gdy kikut odpadnie, nie oznacza też, że należy zaniechać przemywania tej części ciała. Warto dezynfekować pępek spirytusem jeszcze jakiś czas, by ułatwić mu prawidłowe gojenie się.

Chcąc uspokoić młodych rodziców chcę dodać, że chyba każdy z nas, na myśl o usychającej i odpadającej pępowinie czuł się na początku słabo. Baliśmy, aby dziecku nie sprawić bólu, aby wszystko fajnie wyleczyć i aby sprawić, że nie będzie po niej śladu. Proszę, nie stresujcie się tym i postępujcie zgodnie z poradami odnośnie tego, jak pielęgnować pępek noworodka, a zapewniam, że wszystko będzie dobrze. Jeśli z kolei widzielibyście, że coś jest nie tak, to nie zapominajcie o możliwości kontaktu z położną lub lekarzem. Oni od tego są. Powodzenia!

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Top content