Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

Małe dziecko z początku karmione jest tylko mlekiem, a potem podczas posiłku wspomagane jest przez swoich rodziców. Nadchodzi jednak moment, gdy maluch powinien nauczyć się samodzielnego jedzenia.

Początki są trudne

Niezbędna okaże się cierpliwość przy nauce jedzenia łyżeczką. Maluch, który zniechęci się do łyżeczki, przez długi czas może odmawiać spożywania innych posiłków niż mleko. Właśnie dlatego trzeba wybrać odpowiedni moment na pierwszą lekcję. Warto się upewnić, że dziecko jest na to fizycznie gotowe i nie wypchnie z buzi językiem tego, co się w niej znajdzie. Nauka nie może się także odbywać, gdy dziecko jest głodne, senne czy rozdrażnione.

Odpowiednia łyżeczka

Połowa sukcesu to wybór odpowiedniej łyżeczki. Do nauki jedzenia nie można używać łyżeczki do herbaty, ale trzeba wyposażyć się w specjalną łyżeczkę dla niemowląt. Powinna być ona mała, płaska, wąska, mieć gładkie krawędzie i długą rączkę. Niektóre modele mają także antypoślizgowe uchwyty, które świetnie sprawdzą się, gdy dziecko zacznie próbować samodzielnego jedzenia.

Pierwsze karmienie

Podczas pierwszego karmienia łyżeczką trzeba zadbać o komfort malucha. Można posadzić go na krzesełku do karmienia albo na kolanach u mamy – najlepiej w miejscu, które będzie wolał, co pozwoli mu oswoić się z nową sytuacją. Na łyżeczkę trzeba nałożyć niewielką ilość pokarmu, zachęcić dziecko do otworzenia ust, a potem włożyć ją pionowo tak, by dziecko mogło zgarnąć zawartość wargami. Kolejnym krokiem jest czekanie, aż maluch przeżuje i połknie jedzenie. Nie trzeba się przejmować, gdy część pokarmu wypłynie na brodę – wynika to z braku wprawy w jedzeniu.

Samodzielne jedzenie łyżeczką

Kolejnym krokiem jest nauka samodzielnego jedzenia, która zazwyczaj ma miejsce między 9 a 12 miesiącem życia. Odpowiedni moment można poznać po tym, że dziecko samo zacznie sięgać po łyżeczkę i wkładać ją do buzi. Na początku najlepiej podawać niewielką porcję jedzenia. Po tygodniu maluch powinien być gotowy na samodzielne spożywanie całego posiłku. Nawet jednak gdy dziecko nauczy się jeść łyżeczką, nie obędzie się bez bałaganu. Warto więc sadzać swoją pociechę z dala od ścian czy tapicerowanych mebli.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content