Jak długo zrasta się ciemiączko?

Na pewno niejedna „świeżo upieczona” mama zauważyła u swojego dziecka – które dopiero co przyszło na świat – dziwny kształt głowy. Czasami jest wydłużona, czasami nieco spłaszczona po bokach, co może budzić niepokój, lecz jest jak najbardziej normalne i naturalne.

„Ruchome” kości czaszki u noworodka

Dziecko podczas porodu musi przeciskać się przez bardzo ciasny kanał rodny, o dużo mniejszej średnicy niż jego głowa. Co prawda, jest na tyle rozciągliwy, że parcie powoduje rozstąpienie się ścianek i powolny proces narodzin, ale konsekwencją tej sytuacji może być chwilowa deformacja czaszki noworodka.

Fakt wydłużonej czy nieco zdeformowanej głowy u zdrowego dziecka jest całkowicie odwracalny – po kilku dniach lub paru tygodniach głowa wraca do właściwego, kulistego kształtu.
Możliwość tego typu regulacji kości czaszki została nam dana przez naturę – noworodek bowiem rodzi się z niezrośniętymi przestrzeniami tak zwanymi ciemiączkami. Podczas porodu, kości w okolicach ciemiączek mogą zachodzić na siebie dopasowując się do średnicy kanału rodnego, co w żaden sposób nie szkodzi maluchowi, gdyż jego mózg otoczony jest bardzo wytrzymałą i sprężystą błoną.

Jak długo zrasta się ciemiączko?

Z pewnością, każda mama widziała u swojego dziecka na czubku głowy delikatną lekko pulsującą przestrzeń, okrytą skórą – to właśnie ciemiączko przednie. Drugie ciemiączko znajduje się z tyłu główki, jest zdecydowanie mniejsze i kształtem przypomina trójkąt. Obydwa ciemiączka zrastają się w pierwszym roku życia dziecka, czasami ten proces przeciąga się do osiemnastu miesięcy. Zrastanie ciemiączka tylnego odbywa się dużo wcześniej – najpóźniej do szóstego miesiąca życia dziecka.

Możliwość badania USG przez ciemiączko

Ciemiączko usytuowane na czubku głowy jest zawsze badane przez lekarza podczas okresowych wizyt – jego wygląd określa fizyczny stan dziecka. Często, po trudnym porodzie poprzez ciemiączko wykonywane jest badanie USG w celu sprawdzenia, czy mózg dziecka nie ucierpiał w trakcie „podróży” na świat.
W pierwszym miesiącu życia dziecka należy obserwować zachowanie się ciemiączka przedniego – jeżeli znajduje się na poziomie kości czaszki – nie ma powodu do obaw, nawet jeżeli podczas płaczu dziecka napina się. Gdy wraca do normy po jego uspokojeniu – zjawisko to jest zupełnie normalne.

W sytuacji, gdy ciemiączko jest nadmiernie zapadnięte lub zbyt wypukłe bez wyraźnej przyczyny – należy natychmiast skonsultować się z lekarzem pediatrą. Niepokojący kształt ciemiączka może być przyczyną choroby, która jeszcze nie jest w pełni widoczna.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content