Hemoroidy po porodzie

Sam nie spodziewałem się, że będę przygotowywał kiedyś tego typu tekst, w którym omawiał będę tak intymny kobiecy problem. No, ale jednak, zrobiłem to pomimo tego, że było to dla mnie bardzo bolesne i bardzo męczące, niczym hemoroidy z resztą. Wszystko dlatego, że według moich danych około 2000 kobiet w ciągu miesiąca wpisuje w Google hasło takie jak „hemoroidy po porodzie„. Niewątpliwie są one świeżo upieczonymi mamami, a mi zależy na tym, aby mogły one znaleźć mój blog parentingowy, polubić go, a później na niego wrócić. Zależy mi też na tym, aby dostarczyć im porcję rzetelnej wiedzy, dzięki której łatwiej będzie im zrozumieć ten problem, a także podjąć walkę mającą na celu jego likwidację. I tak właśnie powstał ten tekst, w którym opowiem Ci nieco o hemoroidach, które pojawiają się u kobiet nie tylko w czasie ciąży, ale też po porodzie.

Dziewczyny, bierzcie się więc za lekturę i za walkę z tym dziadostwem. I pamiętajcie, nie ma się czego wstydzić, czy czym krępować. Serio – problem ten doskwiera całej masie młodych mam. A większość z nich potrafi pozbyć się go bez wizyty u specjalisty. Mam nadzieję, że w Twoim przypadku będzie podobnie.

Domowe sposoby na leczenie hemoroidów po porodzie

Nie jestem lekarzem. Nigdy nim nie będę. Sam z siebie nie miałem więc żadnej rozbudowanej wiedzy w zakresie hemoroidów i metod ich leczenia. Musiałem przewertować całą masę stron internetowych, aby być w stanie zebrać tu esencję przydatnych informacji. I tak buszując po tym internecie stwierdziłem, że na zdecydowanej większości stron internetowych autorzy opisują nie metody leczenia hemoroidów po porodzie, a sposoby ich zapobiegania. Dzieje się tak dlatego, że po prostu łatwiej zapobiegać hemoroidom, niż je leczyć. Prawda jest jednak taka, że nie zawsze da sie to zrobić. No bo przecież przy naturalnym porodzie nie da sie uniknąć parcia, które to znacząco wpływa na częstotliwość pojawiania się u kobiet tego problemu.

W każdym razie ja przesiałem te informacje i podzieliłem na kilka grup. Oto one.

Dbaj o sposób odżywiania

O walce z hemoroidami powinnaś myśleć już w czasie ciąży. Jednak skoro tu jesteś, to znaczy, że albo tego nie zrobiłaś, albo w niczym Ci to nie pomogło. W każdym razie problemy z wypróżnianiem się, przesadnie twarde stolce nie chcące opuścić końcowego fragmentu jelita grubego i ogólne zaparcia są czymś, co tylko pomaga w rozwoju hemoroidów nadwyrężając wiadome fragmenty Twojego ciała. Jednym z podstawowych pomysłów na to, jak możesz pomóc swojemu organizmowi w leczeniu hemoroidów po porodzie jest rozsądne zaplanowanie swojej diety. Powinnaś jeśc dużo owoców i warzyw, a także innych pokarmów bogatych w błonnik. To on bowiem zbawiennie wpływa na nasz układ trawienny wspomagając jego pracę. Ba, możesz nawet pomyśleć o zakupie błonnika witalnego, który to swobodnie spożywany może być i przez ciężarne i przez karmiące.

W takiej diecie niezwykle ważne jest również to, aby odpowiednio nawadniać organizm. Zarówno kobiety w ciąży, jak i kobiety karmiące powinny pić dużo wody. W okresie tym zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na płyny. Zużywa on więcej energii na rozwój dziecka czy produkcję pokarmu, przez co staje się z lekka „wysuszony”. A jak jest sucho, to wiadomo, wszystko idzie jak po grudzie. Dlatego zwłaszcza kobieta walcząca z hemoroidami powinna wypijać 2 litry wody dziennie, jak nie więcej.

Było już o tym co powinno się jeść. To teraz o tym, czego jeść nie wolno. Tutaj odpadają wszelkiego rodzaju potrawy: wzdymające, mocno pikantne czy ostre. Zamiast pieczywa jasnego warto pomyśleć o takim pełnoziatnistym.

Dbaj o odpowiednią ilość ruchu

W mojej ocenie to bardzo ważna kwestia. Wiadomo, że żadna kobieta dwa dni po porodzie nie zacznie robić pompek, nie będzie biegała maratonów czy robiła ćwiczeń typu skalpel Ewy Chodakowskiej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po okresie połogu zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Unikaj ciągłego siedzenia, zacznij wychodzić z dzieckiem na dłuższe spacery, gimnastykuj się czy wykonuj jakieś ćwiczenia dla kobiet w ciąży lub młodych mam. Ja polecam dodatkowo zakup psa, który do spacerowania po prostu zmusza 😛

Nie obciążaj swojej dupencji i dbaj o nią

W czasie leczenia hemoroidów po porodzie broń Boże nie możesz robić czegokolwiek, co obciąża Twój odbyt i Twoją piękną dupcię. W związku z tym zapomnij o dźwiganiu ciężkich przedmiotów, daruj sobie jakieś mocniejsze parcia i zbyt długie przesiadywanie na kibelku (o pomocy w tym temacie za chwilę). W walce z hemoroidami nie pomoże Ci też seks analny i przetrzymywanie kupy, które jak wiadomo narażają te rejony na niebezpieczeństwo.

Co jeszcze można zrobić, aby zadbać o swoją pupcię? W czasie odpoczynku pamiętaj, aby nie siedzieć cały czas na czterech literach. Czasem warto się położyć, aby nie obciążać odbytu. Musisz pamietać też o tym, aby odpowiednio zadbać o higienę okolic odbytu. Bardzo łatwo może dojść tam do różnego rodzaju infekcji, jeśli więc hemoroidy drażnią Cię nawet najbardziej na świecie, to nie drap ich i nie podrażniaj. Nawet przy podcieraniu się rób to bardzo delikatnie i zwracaj szczególną uwagę na to, aby niczego nie uszkodzić. Aby ochronić te rejony przed papierem możesz pomyśleć o tym, aby po załatwieniu się zamiast atakować je papierem przemywać je letnią wodą. No i zdecydowanie powinnaś zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do higieny intymnej, którym będziesz sie myć.

Stosuj maści, żele, tabletki, czopki

Jeśli udasz się do apteki i powiesz miłej pani z okienka, że masz problem z hemoroidami po porodzie, to wyciągnie ona ze swej głowy około pierdyliarda nazw różnych leków, które mogą Ci pomóc. Jedne zmniejszą ból i będą miały właściwości odkażające, inne pomogą w wypróżnieniu się. Jedne będą w tabletkach, inne w czopkach, a jeszcze inne w żelu. Jest tego sporo, oczywiście mówię tu u lekach sprzedawanych bez recepty.

To właśnie tego typu środki skutecznie pomogą Ci i w zmniejszeniu dolegliwości i w powstrzymaniu rozwoju hemoroidów. Nie chcę wymieniać tu konkretnych specyfików, o wyborze zdecyduj sama. Ja mogę powiedzieć Ci tylko to, abyś zwróciła uwagę, aby wybrany lek mógł być stosowany przez kobietę karmiącą. A także to, że jeśli masz problemy z zaparciami, to zdecydowanie postawić powinnaś na czopki doodbytnicze. No chyba, że podrażnienia są zbyt wielkie, aby zdecydować się na ich użycie. Wtedy… idź do lekarza.

Rób sobie okłady, kąpiele, nasiadówki

Sporą ulgę i pomoc w skutecznym leczeniu hemoroidów po porodzie  przynieść mogą Ci różnego rodzaju kąpiele, okłady czy nasiadówki, np. z kory dębu.

Jak nie w domu, to lecz hemoroidy u specjalisty

Jeśli żaden z domowych sposobów na hemoroidy nie okazał się w Twoim przypadku skuteczny, to niestety nie pozostaje Ci nic innego jak wizyta u lekarza oraz późniejsze leczenie właśnie u specjalisty. Na całe szczęście medycyna rozwinęła się na tyle, że w chwili obecnej znanych jest przynajmniej kilka zabiegów, dzięki który pozbyć można sie hemoroidów. Także tych poporodowych.

Mowa tu między innymi o zabiegach takich jak: krioterapia, skleroterapia, rubber binding, fotokoagulacja czy po prostu operacyjne usuwanie żylaków odbytu. O wyborze zabiegu i o nim zamym opowie Ci już jednak sam lekarz.

Przyczyny pojawiaja się hemoroidów

Skoro napisałem o tych hemoroidach już tak dużo, to dodam jeszcze kilka zdań na temat przyczyn ich występowania. Sama zauważysz, że w dużej mierze łączą się one z tym, co należy robić, aby hemoroidów się pozbyć.

Niemniej jednak muszę powiedzieć Ci, że jeśli masz mieć hemoroidy, to prawdopodobnie nawet jeśli staniesz na głowie, zastosujesz wszystkie możliwe sposoby zapobiegania hemoroidom, a później pojedziesz na porodówkę, będziesz wytężała swój organizm, parła rodząc dziecko, to i tak jest mega duża szansa na to, że Twój odbyt ucierpi, w efekcie czego pojawią się hemoroidy. I nic Ci tu nie pomoże. Bo to jest główna przyczyna hemoridów występujących u kobiet po porodzie. A oto reszta z nich:

  • brak aktywności fizycznej
  • siedzący tryb życia
  • zła dieta – za mało błonnika, za mało płynów
  • zmiany hormonalne zachodzące w organizie ciężarnej (na to nic nie poradzisz)
  • dziecko uciskające na układ żylny (na to nic nie poradzisz)
  • złe nawyki związane z wypróżnianiem się: wstrzymywanie kupy, przesiadywanie na wc, opóźnianie wizyty w wc

Dobra, kończę to, bo dawno pisanie jakiegokolwiek tekstu nie było dla mnie tak bolesne :D.

Top content