Kamienie kałowe, złogi kałowe – oto dlaczego chcesz się ich pozbyć!

Ależ niesmaczny temat sobie wybrałem na początek. Okrutnie. Ale od czegoś trzeba ten fitstyle zacząć. A że lubię zaczynać od końca, to zacznę od dupy. A w zasadzie nie od dupy, ale od czegoś, co się w niej znajduje, bo pisać chcę o kamieniach kałowych, które są nieszczęściem każdego z nas znajdującym się w odbytnicy. Ale zacznijmy po kolei. Dziś chcę powiedzieć Ci czym są kamienie kałowe, skąd się biorą, jakie są objawy ich występowania, napiszę krótkie wprowadzenie do tego jak można się ich pozbyć, a także podpowiem Ci jak można zapobiegać ich pojawianiu się. Jedziemy od początku.

Czym są kamienie kałowe?

Kamienie kałowe, złogi kałowe - oto dlaczego chcesz się ich pozbyć!

Jeśli trafiłeś na tego bloga parentingowego z wyszukiwarki, to pewnie masz już blade pojęcie o tym czym są kamienie kałowe. Jeśli z kolei jesteś moim ulubionym czytelnikiem, który odwiedza mnie regularnie i z przerażeniem wszedłeś w ten artykuł, to przygotuj się na mocne wrażenia.

Kamienie kałowe nazywane też złogami kałowymi są krótko rzecz ujmując twardymi i ubitymi fragmentami kału, które to utkwiły gdzieś w końcowym fragmencie jelita grubego. W informacji tej nie ma nic odkrywczego, wszak nawet dedukując z ich nazwy można stwierdzić, że są to twarde kamienie ubite z kału. Mogą mieć różny kształ, mogą mieć różną wielkość, mogą mieć różny poziom twardości. Wszystko zależy od egzemplarza. Łaczy je jedno: są paskudne i mają paskudny wpływ na nasz organizm.

Objawy występowania kamieni kałowych

Jeśli wpadłeś tu tylko dlatego, że cierpisz na podejrzane dolegliwości i zastanawiasz się nad tym czy przypadkiem nie masz problemu z kamieniami kałowymi, to już teraz chcę zapoznać Cię z objawami ich występowania. Pierwszym sygnałem podpowiadającym, że coś jest nie tak i że możesz mieć złogi kałowe są mocne zaparcia. Krótko mówiąc: jeśli czujesz, że chcesz kupę, a nic nie możesz z siebie wycisnąć, to coś jest nie tak, tym „nie tak” mogą być właśnie kamienie kałowe. Nie przejmuj się jednak, jeśli zaparcia trwają u Ciebie dzień czy dwa, to zdecydowanie musi być o wiele bardziej odczuwalne. Prawdziwy problem pojawia się wówczas, gdy problem z wypróżnieniem trwa nawet kilkanaście dni.

Dodatkowymi objawami występującymi u osób, u których zdiagnozowano kamienie kałowe są: bardzo mocne bóle brzucha i jelit, nudności oraz wymioty. U niektórych pojawiają się krwawienia z odbytu (ciśniesz, ciśniesz, nić nie wychodzi aż jakaś żyłka pęka), jego ból czy też bardzo słaby apetyt, ale to dotyczy już innego otworu 😉

Ostatnim, nieodzownym, objawem występowania kamieni kałowych jest wrażenie odczuwania tego, że ma się pełną odbytnicę przy jednoczesnym braku parcia na stolec. Mówiąc po ludzku: czujesz, że kupa czycha za rogiem, jelita są ciężkie i pełne, ale ni cholery nie chce Ci się wypróżnić.

Skąd biorą się złogi kałowe?

Jeśli wciąż wytrzymujesz czytanie wpisu na ten przykry temat i nadal chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat złogów kałowych, to teraz uświadomię Cię w kwestii powodów wywołujących pojawianie się złogów kałowych. Bo skoro temat Cię interesuje, to z pewnością chcesz wiedzieć skąd to dziadostwo bierze się w naszych jelitach.

Jak wiesz kał powstaje w naszym jelitku na skutego tego, że jemy. Organizm trawi jedzenie, a to co jest mu nieprzydatne ląduje w jelicie grubym, a później w kiblu. Nasze jelito nie jest króciutkim, prościutkim „rękawem” bez żadnych zakamarków. Jelito jest długie, pomarszczone i brzydkie. Ma masę zakamarków, kątów, i innych miejsc, w których może się coś zatrzymać. To te właśnie miejsca są rajem dla kamieni kałowych, które odkładają się w nich bardzo powoli. Po prostu w zakamarki takie dzień po dniu trafiają małe fragmenty kału, które ubijają się zamieniając się w kamienie kałowe.

U jednych kamienie kałowe odkładają się szybciej, a u innych wolniej. Wszystko zależy od tego jak sprawnie pracują nasze jelita. Jeśli masz odpowiednią dietę, która bogata jest w błonnik, a dodatkowo prowadzisz aktywny tryb życia, to praktycznie problem ten nie powinien Ci doskwierać. Jeśli jednak Twój tryb życia jest mało aktywny, dużo leżysz, jesz dużo dziadostwa, nie zapewniasz organizmowi odpowiedniej ilości błonnika, to nie możesz się dziwić temu, że Twoje jelita nie wyrabiają, przez co odkładają się w nich jelitowe złogi kałowe. Podobnie jest z osobami, które mają dziwną manię spożywania środków przeczyszczających. One robią największą głupotę, bo samodzielnie odzwyczajają jelita od pracy, co w efekcie kończy się kamieniem. Nie milowym, a kałowym. Tak to działa.

Największego pecha mają osoby starsze i chore. One z naturalnych przyczyn skazane są na mało aktywny tryb życia. Mało tego, ich życie często ogranicza się do samego leżenia. O jakich chorobach mówimy? To proste: paraliż, niedowład – ogólne leżakowanie, hemoroidy, guzy na jelitach czy szczelna odbytnicza.

Chcąc nie chcąc osoby, o których mowa muszą zmierzyć się z problemem kamieni kałowych, który na całe szczęście można jednak pokonać.

Oczyszczanie jelit z kamieni kałowych

Omawiany przeze mnie problem to prawdziwa zakała dla ludzkości. Osoby zmagające się z zalegającymi w jelitach złogach mają ogromne problemy z normalnym funkcjonowaniem. A skoro jest to tak problematyczne, to nie dziwota, że co chwilę ktoś wskazuje nowy sposób na oczyszczenie jelit ze złogów kałowych. Metod tych jest bardzo dużo i nie chcę Ci tu dziś o nich opowiadać. Przygotuję o tym kolejny wpis (edycja, oto on: jak oczyścić jelita). Żeby zachęcić Cię do ponownego odwiedzenia mojego bloga powiem tylko, że wśród sposobów na oczyszczenie jelit z kamieni kałowych wymienić można specjalne diety, przeprowadzenie lewatywy, kurację błonnikową, kurację aloesową czy też inne liczne metody podpowiadane nam chociażby przez profesora Michała Tombaka.

Niezależnie od tego, którą metodę oczyszczania jelit wybierzesz musisz pamiętać, że wymagać będzie ona od Ciebie cierpliwości, samozaparcia i wytrwałości. Złogi kałowe nie pojawiły się u Ciebie w ciągu jednego dnia i tak samo nie da się ich w ciągu jednego dnia wyeliminować.

Zapobieganie pojawianiu się złogów kałowych

Na koniec zostawiłem kwestię najbardziej wartościową bo tę, która pomoże Ci w zapobieganiu wytwarzania się kamieni kałowych. To rarytas dla najbardziej wytrwałych, którym chciało się przeczytać ten długi wpis.

Skoro doszedłeś aż tutaj, to wiesz już jak paskudnym problemem są kamienie kałowe. Nie dopuść więc do tego, aby dokuczały one i Tobie. Bardzo mocno chcę Cię zachęcić do tego, abyś dbał i o siebie i o swoje jelita, bo to jest całym kluczem do sukcesu. Myśląc o zapobieganiu odkładania się masy kałowej w Twoim jelicie musisz zadbać o to, abyś miał dużo ruchu. Musisz również koniecznie pamiętać o rozsądnej diecie, w której znaleźć powinny się rozsądne ilości błonnika. W czym jest błonnik? To proste, wystarczy, że będziesz jadł spore ilości owoców, warzyw czy też kasz.

Jeśli już dziś zauważasz, że masz spore problemy z wypróżnianiem się, to zwróć na siebie szczególną ostrożność. Jeśli zaobserwujesz, że miałeś problem z wypróżnieniem się w ciągu ostatnich 3-4 dni, to nie czekaj, ale odrazu zaopatrz się w aptece w specjalne środki zmiękczające złogi kałowe. Przykładem może być tu dokuzynian sodu, laktuloza czy też parafina. Po ich zastosowaniu sprawisz, że jelito zostanie podrażnione i zmotywowane do wydalenia zalegającego stolca.

Top content