Dziecko mnie nie słucha. Co robić?

Psycholodzy dopatrują się nieposłuszeństwa dziecka przede wszystkim w zbytnim pobłażaniu niektórym zachowaniom. Najczęściej zaczyna się od bezrefleksyjnego spełniania żądań i pragnień dziecka. Nieposłuszeństwo bywa także odpowiedzią na za mało zdecydowaną postawę rodziców czy brak umiejętności organizacji czasu. Sama znajomość przyczyn jednak nie wystarcza. Wielu rodziców zadaje pytanie – co zrobić aby dziecko mnie słuchało?

Dziecko mnie nie słucha – dlaczego?

Dzieci nie słuchają tych rodziców, którzy nie mają dla nich czasu. Bardzo często bywa, że zmęczona mama czy tata po całym dniu pracy odkładają na później wspólne spędzanie kilku chwil, rozmowę, grę czy czytanie bajek. Rośnie też tendencja do tego, by dzieckiem „zajmowała się” telewizja czy internet. Wielu rodziców woli po prostu mieć chwilę dla siebie, a dziecku włączyć bajkę, grę na tablecie czy PlayStation. Niektórzy mają też tendencje do wytykania błędów przy małej ilości pochwał. To też może sprawiać, że dziecko nie będzie słuchać, aby zwrócić na siebie większą uwagę.

Dziecko jest nieposłuszne – co robić?

Dziecko będzie mieć poczucie bezpieczeństwa, gdy będzie znać granice swojej swobody. Pozostawienie swojej pociechy samej sobie z własnymi myślami na temat tego, na co może sobie pozwolić, bardzo często ma złe konsekwencje. Może także obniżyć poczucie bezpieczeństwa . Warto więc nauczyć się odmawiać swoim dzieciom i pamiętać, że to rodzic ustala reguły i to on ma prawo decydować, co dla dziecka jest dobre i bezpieczne, a co nie będzie służyć jego rozwojowi.

Swoboda i uznanie

Z drugiej strony ważne jest także pozostawienie dziecku pewnej sfery wolności. Niech ma swobodę w wyborze ubrań do przedszkola i szkoły, niech czasem może zaproponować, co chce zjeść na obiad. Jednocześnie niezbędne jest, by znaleźć granicę – to rodzic powinien decydować, czy najpierw pójść na spacer, czy może zjeść obiad. Koniecznie trzeba też nauczyć się dostrzegać, co dziecko potrafi zrobić samo – można mu pomagać, ale nie wyręczać. Maluch musi się też nauczyć, że ma prawo głosu. Dobrze, by od poznawał sztukę negocjacji, co na pewno przyda się w kolejnych latach. Nie można oczywiście zawsze iść na ustępstwa, ale szukanie kompromisu i argumentowanie racji będzie dobrym rozwiązaniem – dziecko nauczy się przedstawiać swoje zdanie, a przede wszystkim zyska poczucie, że jest szanowane przez rodzica.Tutaj również jednak wymagany jest rozsądek – nie można pozwalać dziecku na wszystko, gdyż to nauczy je wymuszania. Najważniejsza jest równowaga między mówieniem „nie” a zgadzaniem się na pewne ustępstwa i wysłuchiwaniem potrzeb swojej pociechy.

Otwartość na potrzeby

Nieposłuszeństwo dziecka często wynika także ze zbyt małej ilości czasu, jaką poświęcają mu rodzice. Ważne więc, by zawsze wygospodarować chwilę na wspólną grę planszową, czytanie bajek czy pójście na spacer. Warto też doceniać swojego malucha, chwalić, jeśli na to zasłużył. Wszystkie te rzeczy sprawią, że dziecko zyska poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie, będzie bardziej skłonne słuchać rodzica.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content