Dolegliwości w ciąży, czyli co dokucza Twojej ciężarnej żonie

Sądzę, że większość facetów patrząc na stękającą i marudzącą ciężarną myśli sobie, że kobieta ta przesadza. Przecież to nie może być aż tak straszne. A jednak może.

Wpis ten, w którym zapoznam Cię z dolegliwościami występującymi u kobiet ciężarnych dedykuję zwłaszcza facetom, którzy myślą, że ciąża to mały pikuś, a noszenie w brzuchu dziecka to sama przyjemność. Ucieszy mnie jednak to, jeśli na ten artykuł trafi też jakaś kobieta zastanawiająca się nad tym, co może dokuczać jej w jednym z trymestrów ciąży (jeśli jesteś nią Ty, to ciepło Cię pozdrawiam).

No to zacznijmy od tego pierwszego trymestru 😉

Dolegliwości w ciąży – 1 trymestr

Dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży często nie są kojarzone z czymś złym i uciążliwym, ale z czymś wspaniałym. Są one bowiem dla wielu matek wyraźnym sygnałem, że udało im się zajść w ciążę. Jest tak jednak tylko na początku, bo później robi się tu już dość męczące. Najpopularniejszymi dolegliwościami w pierwszym trymestrze ciąży są:

  • nudności pojawiające się nie tylko o poranku, ale też o każdej innej porze dnia. Często występują w połączeniu z pawiem i bólami głowy
  • obolałe piersi, które nie lubią ani uciskającego stanika, ani rąk faceta, który się do nich dobiera
  • zwiększona częstotliwość wizyt w łazience w celu wysikania się, a skoro już przy łazience jesteśmy, to spotkać można się w niej z innymi dolegliwościami, a mianowicie z zaparciami
  • cofanie się jedzonka, czyli takie prawie wymioty, wraz z nimi pojawia się zgaga, wszystko to jest efektem działania progesteronu, za sprawą którego dochodzi do rozluźnienia zwieracza pomiędzy przełykiem a żołądkiem
  • senność, oj tak, przyszłym mamom chce się spać 😉

Skoro jesteśmy przy tym pierwszym trymestrze, to muszę powiedzieć też o czymś bardzo przykrym. To właśnie w tym okresie dochodzi do największej ilości poronień, to dlatego, że organizm już na początku wyczuwa, że dzidziuś jest za słaby lub źle rozwinięty, przez co sam może chcieć go wykończyć. Brzmi brutalnie, ale ja tak to sobie tłumaczę. Niepokojące dolegliwości, takie jak: bóle brzucha o charakterze skurczowym, omdlenia czy mocne krwawienia są wyraźnym sygnałem, że coś jest nie tak i należy udać sie do lekarza.

Dolegliwości w ciąży – 2 trymestr

W drugim trymestrze ciąży w zakresie dolegliwości dokuczających ciężarnej dochodzi do kilku zmian. Część z nich znika, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Nie ma lekko. Większość z ciężarnych w drugim trymestrze nadal zmagać musi się z problemami takimi jak: zaparcia i zgaga, na etapie tym odpuszczają na szczęście nudności. Przejdźmy jednak do nowości:

  • skurcze łydek, która pojawiają się nie tylko z uwagi na niedobór w organizmie magnezu, potasu i wapnia, ale też przez to, że rosnący dzieciaczek sprawia, że macica ciężarnej jest coraz większa, przez co uciska na naczynia krwionośne, to z kolei przekłada się na słabsze krążenie krwi, które też wywołuje skurcze.
  • puchnące nogi i stopy, podobnie jak powyżej – naciska uciska na żyłę główną dolną, co doprowadza do zatrzymywania się wody w organizmie ciężarnej, woda ta najczęściej wędruje do nóg i stóp, które puchną niewyobrażalnie. Moja żona ma w tej chwili kostki napuchnięte tak, jak ja miałem przy ich skręceniu (ale wtedy przynajmniej pomagały domowe sposoby na opuchliznę).
  • bóle kręgosłupa, to chyba jasne – rośnie dziecko, rośnie masa kobiety, która dźwiga ze sobą coraz więcej kilogramów. Jest jej ciężko, ciężko jest też kręgosłupowi. No i mamy bóle.
  • popuszczanie moczu, nie chodzi tu o popuszczanie litra moczu, ale o ich kilka kropelek. Może zdarzyć się to w czasie wysiłku, w czasie śmiechu, a czasem zaraz po zejściu z kibelka, gdy kobiecie wydaje się już, że wysikała się do końca.
  • rozstępy, tu też nie ma się co rozwodzić. Rośnie dzieciak, rośnie brzuch, przez co rozciąga się skóra. Często pojawiają się na niej rozstępy, z którymi trzeba żyć. Chociaż w necie znajdziecie coraz więcej producentów różnego rodzaju chemii, którzy twierdzą, że znaleźli sposoby na to, jak rozstępów tych można się pozbyć. Są też jakieś kremy przeciwko rozstępom, ale z moich badań wynika, że jeśli rozstępy mają się pojawić, to się pojawią i nie przeszkodzi im żaden magik z żadną magiczną miksturą.
  • duszności i zadyszka, tu znowu wracamy do rosnącej macicy. Staje się ona coraz większa, coraz mocniej uciska na przeponę, przez co kobiecie trudniej jest oddychać.
  • krawiące dziąsła przy myciu zębów, kolejna bardzo popularna dolegliwość. Ten problem ciężarne zawdzięczają hormonom, przez które dziąsła są bardziej rozpulchnione i łatwiej je podrażnić
  • swędząca skóra, brzuszek rośnie, skóra się rozciąga, zwiększa się jej napięcie, przez co może swędzieć. Dodatkowo w ciąży często dochodzi do sytuacji, w których kobieca skóra jest bardziej wrażliwa na kosmetyki, które często wywołują swędzenie.
  • cukrzyca ciążowa, tu nie będę się rozpisywał, bo nie ogarniam tematu. Mówiąc krótko: w czasie ciąży dojść może do tzw. cukrzycy ciążowe, która pojawia się ponoć przez działanie hormonów łożyska obniżających poziom produkcji insuliny.
  • żylaki, one pojawiają się zwłaszcza u tych ciężarnych, które większość czasu spędzają na siedząco. Aby ich uniknąć trzeba pamiętać o regularnym podnoszeniu nóg

Dolegliwości w ciąży – 3 trymestr

Wydawać by się mogło, że trzeci trymestr to już sama przyjemność związana tylko i wyłącznie z oczekiwaniem na dzidziusia. Tak jest jednak tylko w przypadku taty. Mama nadal cierpi. Oto co dolegać może kobiecie w 3 trymestrze:

wszystko to co w 2 trymestrze plus gratis:

  • skurcze macicy
  • kołatanie serca związane z jego bardziej intensywną pracą
  • hemoroidy pojawiające się na skutek zaparć
  • ból stawów biodrowych
  • wycieki pokarmu z piersi, a to wielka szkoda, bo pierwszy pokarm jest dla maluszka najważniejszy, ale na całe szczęście cierpią na to tylko nieliczne mamy

Podsumowując więc, chciałbym powiedzieć, że ciąża to z pewnością jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Noszenie pod sercem dziecka, to jedno z najprzyjemniejszych rzeczy, jakich kobieta może doświadczyć. Wszystko to wiąże się jednak ze sporą dawką bólu, nieprzyjemności, dyskomfortu i innych dolegliwości. Musimy być tego świadomi, aby w przypadku kobiet lepiej przygotować się na ciążę, a w przypadku facetów pamiętać o wsparciu i zrozumieniu, którego nasze ukochane tak bardzo potrzebują.

A może Tobie dolegało coś innego? Pochwal się 😉

Top content