Dlaczego dzieci nie czytają? Książki które warto przeczytać dzieciom

Dlaczego dzieci nie czytają? Książki które warto przeczytać dzieciom

Coraz częściej słyszy się, że młodzież nie czyta książek. Nie chcą, nie lubią lub po prostu nie nauczono ich w domu miłości do słowa pisanego. Mam młodszego brata i odkąd był mały ja albo rodzice czytaliśmy mu do poduszki albo w wolnej chwili. Chciałabym podzielić się listą kilku książek, które zachęcą dzieci do czytania. Skończy się przymuszanie i pytania „dlaczego muszę ?”. Szkoły nie oferują interesujących lektur więc sami zadbajmy by dziecko się rozwijało i samo sięgało po książki 🙂

Podane przeze mnie książki są dla dzieci między 7 a 10 rokiem życia.

1. Dzieci kapitana Granta

Powieść akcji dla dzieci autorstwa Juliusza Verne’a. Podczas jednego z rejsów kapitan Grant znika. Po pewnym czasie dzieci zwracają się o pomoc do lorda Glenarvan. I tak zaczyna pełna wzruszeń i napięcia podróż w celu odszukania kapitana Granta. Po wielu przygodach i zwrotach akcji następuje zaskakujące zakończenie. Książka wspaniała dla chłopców i dziewczynek. Dostępny również w formie książki czytanej.

2. Wyprawa Tapatików

Przezabawna opowieść Marty Tomaszewskiej o Tapatikach. Pierwsza część „Wyprawa Tapatików” to opis podróży mieszkańców Tapatii na Ziemię. Babcia, dziadek, Tapati, Tapatik ich kuzyk i robot domowy przeżywają pełną przygód międzyplanetarną podróż. Świetnie napisana książka, potrafi zaciekawić nawet największą marudę. Osobiście śmiałam się razem z bratem przez prawie całą książkę. Kiedy dzieci pokochają już Tapatiki można spotkać się z nimi ponownie w kolejnych częściach : „Tapatiki na ziemii” i „Tapatiki kontra Mandiable”

3. Akademia Pana Kleksa

Kto z nas nie zna stworzonego przez Jana Brzechwę Ambrożego Kleksa i jego niezwykłej szkoły. Każdy pamięta Adasia Niezgódkę i szpaka Mateusza. Pokażmy dzieciom to co znamy i lubimy. Uwielbiałam tą książkę i polecam ją każdemu dziecku. Poczytajmy najmłodszym o podróżach między bajkami, jadalnych farbach i innych wspaniałościach w świecie pana Kleksa. Nie znam dziecka, które nie pokochało tej bajki o bajce. Pobudźmy wyobraźnię i ciekawość świata książką a nie kolejną kreskówką bez sensu.

4. Harry Potter cz. 1-3

Mimo wielu kontrowersji pierwsze trzy części polecam gorąco dla dzieci od 8 roku życia. Ta książka uczy wielu niezwykłych rzeczy : odwagi, oddania, przyjaźni i poświęcenia. Nie przekonuję na siłę ale ta książka zaczaruje każdego dzieci i dorosłych. Poświęćmy trochę czasu i czytajmy rozdział każdego wieczoru. Zapewniam że i rodzicom i dzieciom sprawi to wielką przyjemność.

5. Seria „Mikołajek”

Przygody małego Mikołajka i jego opowieści rozbawią was do łez. Książka a właściwie książki pokazują w jaki sposób z niczego może wyniknąć wielka afera 🙂 Dla każdego rodzica i dziecka ( nawet tych starszych). Warto zajrzeć choćby po to by dowiedzieć się co się stało na urodzinach u Kleofasa (Nowe przygody Mikołajka) Autor René Goscinny.

6. Dynastia Miziołków

Kolejna arcyśmieszna książka bawiąca całą rodzinę. Polecam audiobooka by razem zaśmiewać się do łez. Oto zwykła przeciętna rodzina… o przepraszam ale to nie ta bajka. Szalone życie pełne niespodzianek, śmieszny nieporozumień, kłótni, żartów i mnóstwo zabawnych sytuacji. Polecam na długie zimowe wieczory gdy wszyscy są już w domu. Bez ograniczeń wiekowych 🙂

7. Scooby-Doo

A teraz coś dla starszych dzieci kochających zagadki. Pojawiła się seria książek „Scooby-Doo Czytaj i zgaduj”. Brygada detektywów pomoże czytelnikowi znajdować ślady i wskazówki, sprawdzać podejrzanych, analizować tajemnicze zdarzenia. Możesz rozwiązywać zagadki potworów, czarownic, upiorów, i straszydeł. Dla każdego miłośnika wiecznie głodnego psa, zagadek i dobrej zabawy.

8. Królowa Śniegu

Krótka znana wszystkim bajka. Przeczytajmy ją jeszcze raz. Przypomnijmy sobie dzielną Gerdę, Kay’a, Królową Śniegu i resztę postaci, które towarzyszą nam w mroźnej, czasem mrocznej opowieści o odwadze i przyjaźni.

Jak na razie to wszystko. Mam nadzieję, że pomogłam w przygotowaniu nowego pokolenia „pożeraczy” książek. Jeśli nie to liczę na to, że pomogłam zająć marudy chociaż na chwilkę.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę. A jeśli to zrobisz, to poczujesz same korzyści: zawsze dowiesz się o nowym poście, na FB zobaczysz więcej zabawnych historyjek z naszego życia, no i będziesz mógł obserwować fotki, które wrzucam na Instagram, są tak fantastyczne, że klękajcie narody.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry