Czy warto zdecydować się na wykup ubezpieczenia na życie?

W zasadzie prawda jest taka, że raczej większość osób, które posiadają rodzinę chciałąby zapewnić im spokojną oraz bezpieczną przyszłość. Niestety w sytuacji gdy nagle okaże się, że Was zabraknie to kto będzie mógł o nich zadbać? Z czym zostaną żoną/mąż, czy też dzieci? W takiej sytuacji większość osób zaczyna rozmyślać nad ubezpieczeniem na życie, jednak czy warto się ubezpieczyć, a może lepiej poszukać jakichś alternatywnych metod zabezpieczenia finansowego? Dlatego warto w takiej sytuacji przeanalizować dokładnie czy istnieje większe sens, żeby zawrzeć ubezpieczenie, zwłaszcza jeżeli popatrzy się na to przez pryzmat myślenia o budowaniu stabilizacji finansowej.

Kto powinien zdecydować się na ubezpieczenie na życie?

Prawdą jest to, że polisa ubezpieczeniowa może zostać wykupiona przez każdą osobę, jednak praktyka pokazuje, że tego typu produkty powinny być rozpatrywane przez osoby, które posiadają kogoś za kogo są odpowiedzialni i mają cel aby zbierać tego typu pieniądze, ponieważ nie będzie miało to większego sensu jeżeli nikt nie otrzyma pieniędzy, które obiecała ubezpieczalnia. Teoretycznie ubezpieczanie na życie powinno pozwolić zabezpieczyć egzystencję Waszych najbliższych, w momencie gdyby Was zabrakło. Tego typu fundusze mogą być świetnym ratunkiem dla rodziny, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę sytuację, kiedy to zmarły był naprawdę jedyną osobą, która pracowała, albo osobą, która zarabiała w domu najwięcej pieniędzy. Polisa ubezpieczeniowa jest dobrą decyzją w momencie, kiedy to małżonkowie decydują się na wzięcie zobowiązania finansowego, którego bez pomocy nie będą w stanie spłacić. W wyniku długiego czasu obowiązywania umowy to wysokość składki nie odbije się zbytnio na rodzinnych finansach, zaś zabezpieczenia przyszłości Waszych bliskich w przypadku ewentualnej śmieci będzie sprawą bardzo istotną.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że polisa na życie to nie jedyny sposób, aby zapewnić swojej rodzinie stabilizację finansową po Waszej śmierci. Osoby, które są nieco bardziej przedsiębiorcze są w stanie poradzić sobie w odmienny sposób, ponieważ wystarczy tutaj tak naprawdę dyscyplina. Jeżeli posiadacie konkretną ofertę oraz zaznajomiliście się z wysokością składki, którą będziecie musieli co miesiąc uiszczać to możecie zdecydować się na odkładanie pieniędzy samodzielnie na swoje konto oszczędnościowe. Istnieje również inny, jednak zdecydowanie bardziej ryzykowny sposób, a dokładniej chodzi tutaj o inwestowanie swoich zgromadzonych pieniędzy chociażby w fundusze, waluty czy też złoto. Muszę Wam jednak powiedzieć, że jest to zabawa dla nieco bardziej zaawansowanych i stabilnych emocjonalnie osób. Pamiętajcie jednak, że suma zebrana z inwestycji czy też oszczędności raczej nie będzie mogła się równać z wysokością ubezpieczenia, które otrzymacie z polisy, jednak zawsze będą to jakieś konkretne środki, które będą mogły wspomóc Waszych najbliższych. Oczywiście minusem tego typu rozwiązania jest to, że odłożenie nieco konkretniejszej sumy pieniędzy może zająć Wam naprawdę dużo czasu. Z drugiej strony plus tego jest taki, że z tych środków można korzystać w zasadzie cały czas. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie polisy oraz oszczędności i inwestycji własnych, jednak tego typu sytuacja będzie wymagać od Was bardzo dużo ciężkiej pracy i dosyć wysokich zarobków, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę, że mimo wszystko ciągle trzeba utrzymać rodzinę, dom oraz pamiętać o innych zobowiązaniach finansowych.

Osoby, które w zasadzie są pewne tego, że nie będą mogły zostawić swoich dóbr komuś bliskiemu mogą odpuścić sobie ubezpieczenie. Zwłaszcza osoby starsze, które w dużej mierze są samotne to wcale  nie ma potrzeby, aby zawracały sobie tego typu rzeczami głowę. Kwestia związana z ubezpieczeniem również tyczy się osób, które już zbudowały w miarę rozsądną poduszkę finansową, posiadają spory majątek i są świadome tego, iż po ich ewentualnym zgonie wszelkie fundusze zostaną zapewnione dzieciom, albo partnerom spokojne i bezstresowe życie, przynajmniej na jakiś czas.

Czy warto zdecydować się na produkty łączone?

Zasada generalnie jest taka i o tym powinno powiedzieć Wam większość doświadczonych oraz uczciwych ubezpieczycieli, czyli że nie ma sensu łączyć dwóch całkowicie innych produktów. Ubezpieczenie powinno działać na zasadzie ograniczenia ryzyka, które będzie wynikało z tempa przeciętnego życia. Dokładniej chodzi o to, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe przejmuje na swoje barki ryzyko, które wynika z Waszej śmierci i zobowiązuje się do tego, że gdy taka sytuacja nastąpi to wypłaci Waszym bliskim kwotę, która została zawarta w umowie. Suma pieniędzy, którą pozyska Wasza rodzina nie będzie ani mniejsza, ni większa, a dokładnie taka jaka widniała na dokumentach związanych z polisą ubezpieczeniową, którą podpisaliście.

Bardzo często jednak można spotkać się z produktami hybrydowymi, czyli takimi które łącza w jedno zasady wynikające ze zwykłego ubezpieczenia na życie oraz  z inwestowania środków. W sporym uproszczeniu można powiedzieć, iż firma ubezpieczeniowa pobierze od Was sumę pieniądze, którą później zainwestuje i będzie Was zapewniać, iż po dłuższym okresie będziecie mogli otrzymać naprawdę mnóstwo pieniędzy. Niestety prawda jest nieco bardziej brutalna, ponieważ z jednej strony możecie naprawdę dużo zyskać, zaś z drugiej strony naprawdę dużo stracić, ponieważ takiego rodzaju produkty bardzo często są wręcz naszpikowane mnóstwem opłat, które zależą od tego czym dokładnie jest ten produkt. Jestem zdania, że nie ma sensu w zasadzie łączyć kwestii związanej z inwestowaniem oraz ubezpieczenie. Ubezpieczenie nie powinno być loterią, pewnego rodzaju grą. Pieniądze, które otrzyma Wasza rodzina z polisy ubezpieczeniowej muszą być pewnymi środkami, na których będą mogli polegać. Jeżeli chcecie inwestować pieniądze to osobne środki inwestujcie na giełdzie, zaś ubezpieczanie ma być produktem bezpieczny, który posiada jasne zasady oraz gwarancję, że pieniądze, na które się umówiliście przede zawarciem polisy zostaną Wam wypłacone.

Czym jest charakter ochronny polisy?

Po śmierci osoby, która była właściciele polisy to suma pieniędzy, która została wcześniej określona jest wypłacana najbliższym. Tego typu ubezpieczenie może również zawierać fundusz inwestycyjny, z którego chociażby za kilkadziesiąt lat będzie można wypłacić pieniądze jako chociażby dodatek do emerytury. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu polisa obarczona jest pewnego rodzaju ryzykiem, ponieważ Towarzystwo Ubezpieczeniowe również inwestuje Wasze pieniądze, dlatego też istnieje szansa, że zamiast je pomnożyć to je straci. Dlatego lepiej nie decydować się na tego typu inwestycje. Decydując się na zakup zwyczajnego ubezpieczenia czy to terminowego, albo bezterminowego macie jasne warunki umowy. Podpisujecie umowę, w której będzie podane, że jeżeli przez np. okres 10 lat umrzecie w trakcie co miesięcznego opłacania tej polisy to Wasza rodzina otrzyma pieniądze.

Lepsze ubezpieczenie indywidualne czy grupowe?

Towarzystwa podobnie jak banki szukają nowych klientów, więc prześcigają się coraz bardziej w tym, żeby zaoferować jak najbardziej atrakcyjne oferty, które będą w stanie zachęcić potencjalnych klientów. Oferta ubezpieczeń jest naprawdę bardzo szeroka, jednak w zasadzie polisy można podzielić na dwie kategorie:

  • Ubezpieczenie indywidualne, które zawierane jest pomiędzy Towarzystwem Ubezpieczeniowym, a jednym człowiekiem, który jest zobowiązany do tego, aby opłacać składki np. co miesiąc.
  • Ubezpieczenie grupowe, które przeznaczone jest dla pracowników firm. W wyniku grupowej umowy ubezpieczeniu podlega minimalnie kilku ludzi, a dzięki temu składki nie muszą być takie, aż tak kosztowne jak gdyby każdy z nich zdecydował się na ubezpieczenie indywidualne. Polisy grupowe często posiadają również możliwości wypłaty odszkodowania w wyniku niespodziewanego wypadku, czy z okazji narodzin dziecka.

Top content