Czy warto kupić mieszkanie? A może wynajem?

W większości przypadków zakup mieszkania jest dla każdego z nas wręcz życiową inwestycją, która wiąże się z największymi wydatkami. Posiadanie własnej nieruchomości może stanowić najważniejszy składnik Waszego majątku. Będzie to swoisty fundament, który będzie określał Waszą sytuację finansową. Posiadając dom, albo mieszkanie trzeba się pogodzić z tym, że przeżywać się tak będzie wiele wspaniałych i niesamowitych rodzinnych chwil, ponieważ to w nim będą dorastać Wasze dzieci oraz tutaj właśnie będziecie spędzać najwięcej czasu i celebrować wszystkie święta.

Dom to przecież azyl, w który możemy zamknąć się przed otaczającym nasz światem. Dlatego też na decyzję związaną z zakupem mieszkania, albo domu wpływ mają naprawdę spore emocje, a w przypadku decyzji finansowej nie są one czymś dobrym, a w większości przypadków potrafią więcej zaszkodzić niżeli pomóc.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że konsekwencje finansowe takiego zakupu mogą wpływać na Wasze życie przez następne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego też bardzo istotne jest to, żeby postarać się podjąć taką decyzję, żeby była ona jak najbardziej optymalna dla każdego z Was. Im więcej pieniędzy zawsze chcecie zainwestować tym bardziej musicie zastanowić się nad tym czy to co orbicie naprawdę jest dobre i słuszne. Jeżeli Wasza decyzja nie będzie miała podstaw logicznych i nie przeanalizujecie jej odpowiednio to możecie naprawdę męczyć się z daną inwestycją przez bardzo długi okres. Dlatego postaram się w tym wpisie pomóc Wam odpowiedzieć na pytanie co będzie dla Ciebie lepsze, wynajmowanie mieszkania czy też jego zakup.

Argumenty za zakupem mieszkania

Na razie postaram się nie wypowiadać mojej własnej opinii na ten temat, ale po prostu napiszę to co najczęściej można usłyszeć z ust osób, które twierdzą, że zdecydowanie lepiej kupić mieszkanie niż je wynajmować.

  • Posiadanie czegoś swojego
  • Zakupione mieszkanie w pełni należy do Was i możecie zrobić z nim co chcecie
  • Kupno mieszkania to dobra inwestycja, ceny mieszkań zawsze rosną
  • Ceny mieszkań stale rosną, dlatego warto kupić je teraz, ponieważ za kilka lat nie będzie w ogóle pieniędzy na jego zakup
  • Nawet gdy bierze się kredyt to po jakimś czasie się go spłaci i zostanie się z mieszkaniem, które w 100% jest Wasze
  • Kredy hipoteczny mimo tego, że zaciąga się na 20-30 lat to spłaca się go zazwyczaj o wiele szybciej
  • Rata kredytu nie jest wcale większa niż czynsz najmu. Spłacanie raty wpływa na budowanie kapitału
  • Zakup nieruchomości gotówką to inwestycja, która jest odporna na wszelkiego rodzaju zawirowania na giełdzie, czy też obniżenie oprocentowania na lokatach
  • Okres wysokiej inflacji nie wpływa na ceny nieruchomości, a poza tym kredyt będzie coraz mniejszy, zaś cena najmu będzie szła
  • zdecydowanie w górę
  • Jest to wartościowy element spadku, który zostawi się przyszłym pokoleniom
  • Własne mieszkanie to również inwestycja na starość, dzięki możliwości „odwróconej hipoteki”
  • Ludzie bogaci kupują mieszkania, a nie je wynajmują
  • Własne mieszkanie daje możliwość zameldowania się i bez kłopotu można zapewnić dzieciom dostęp do szkoły publicznej. Najemcy rzadko kiedy godzą się na meldunek.
  • Prawo lokatorskie dyskryminuje kobiety w ciąży oraz rodziny z małymi dziećmi
  • Dzieci źle się będą czuć, gdy będą im towarzyszyć ciągłe przeprowadzki. One potrzebują stabilizacji
  • Użeranie się z najemcą i kłótnie na temat podwyżki czynszu będą zawsze problematyczne
  • Najemca zawsze będzie chciał zarobić więcej pieniędzy, dlatego nie będzie dbał o lokatorów

Argumenty za wynajęciem mieszkania

Z drugiej strony barykady stoją osoby, które wolą wynajmować mieszkanie. Warto zobaczyć jakich argumentów oni używają w takiej rozmowie:

  • Możliwość mieszkania w lepszej dzielnicy, w której zakup mieszkania byłby dużym problemem
  • Można wynająć większe mieszkanie, niż byłoby się w stanie kupić, dlatego komfort życia jest większy
  • Wynajmując mieszkanie ma się większą mobilność. W dowolnej chwili można się wyprowadzić
  • Nie trzeba się przejmować kosztami napraw, ubezpieczenia, czy podatku od nieruchomości
  • Nie obarcza się kredytem na 20-30 lat
  • Nie trzeba płacić odsetek, a dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze
  • Nie ma potrzeby, aby trzymać się tylko jednej pracy, nie jest się niewolnikiem banku. Na wskutek problemów finansowych wystarczy zmienić mieszkanie na mniejsze
  • Można zmieniać swoje położenie i podróżować po całym świecie nie martwiąc się o stan mieszkania
  • Brak jakichkolwiek zobowiązań finansowych
  • Nie trzeba się stresować ratami
  • Poczucie wolności

Jak można zauważyć każda strona posiada jakieś argumenty i przemawiają one zarówno za kupne mieszkania, jak i za wynajęciem. Zapewne gdyby postawić dwie osoby, które reprezentują takie poglądy i miałyby one ze sobą dyskutować to żadna ze stron nie wyszłaby z tego zwycięsko. Wynika to z tego, że mimo wszystko takie osoby tak naprawdę posiadają argumenty, które pasują do ich stylu życia. Jeżeli ktoś nie poszukuje stabilizacji, nie ma ochoty na zobowiązania, woli luźne podejście do życia to zdecydowanie będzie starał się wynajmować mieszkania, jednak jeżeli ktoś ma dzieci, albo stara się takowe mieć, poszukuje stabilizacji, nie ma zamiaru już szukać nowych wrażeń to zdecydowanie zakup mieszkania będzie tutaj lepszym wyjściem. Taka decyzja zależeć będzie od każdej osoby. Nie oznacza to jednak, że przed podjęciem takiej decyzji nie powinno się zapoznać z faktami. Pozwoli to osobom niezdecydowanym na podjecie jak najlepszej decyzji.

Jak to wszystko wygląda z punktu finansowego?

Kupno swojego mieszkania jest sensowne pod warunkiem, że planuje się mieszkać w nim przez dłuższy czas. Podczas krótszych okresów najem będzie o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem. Im dłużej zamierza się mieszkać w jednym miejscu, tym zakup staje się bardziej rozsądną decyzją.

Pod koniec rozważanego okresu będziecie w posiadaniu mieszkania, które ma określoną wartość i jest ona znacznie większa niż kredyt, który pozostał Wam do spłaty. W takiej sytuacji możecie spieniężyć Waszą nieruchomość. W takim przypadku można założyć, że ceny na rynku nieruchomości będą rosły tak samo jak inflacja. Z czasem wręcz pewnym jest, że ceny będą się wahały. Każdy rynek jest cykliczny i rynek nieruchomości również. Trzeba jednak zauważyć, że w tempie inflacji wzrośnie również cena najmu.

Niższy kredyt przemawia za zakupem własnego mieszkania, a wyższy za najmem. Wiadomym jest, że najbardziej opłacalny będzie zakup za gotówkę, ponieważ w takim przypadku nie będzie trzeba obawiać się żadnych odsetek.

Kiedy ceny nieruchomości spadają, czynsze rosną, a zakup finansuje się wysokim kredytem na bardzo długi czas to najem okazuje się pod pewnym warunkiem bardziej korzystny. Dzieje się tak tylko w takiej sytuacji, kiedy podczas wynajmowania mieszkania wszystkie pieniądze się inwestuje. Jeżeli nie będzie inwestować zgromadzonych środków, tylko będziecie je wydawać na bieżące wydatki to nie będzie takiej możliwości, abyście mieli z tego jakikolwiek zysk. Większość osób, które wynajmują mieszkania niestety podchodzi do tego lekkomyślnie i nie myślą o oszczędzaniu, a starają się swobodnie żyć na wysokim poziomie, wydając nadmiar pieniędzy na konsumpcje. Jeżeli jednak będziecie całość, albo większość zaoszczędzonych pieniędzy inwestować, albo kupować to będziecie mogli powiększyć swój stan majątkowy. W innej sytuacji nie będzie takiej możliwości.

Co ja myślę o zakupie mieszkania dla rodziny?

Osobiście do zakupu własnego mieszkania nie podszedłem jako do inwestycji. Stwierdziłem, że potrzebuje miejsca, w którym mogę wygodnie oraz przyjemnie spędzać czas, a nie czegoś dzięki czemu będę mógł się wzbogacić. Oczywiście każdy dobrze zdaje sobie sprawę, że mieszkanie utrzymanie oraz kredyt kosztują sporo pieniędzy, jednak jest to cena, na którą się godzimy, po to aby móc świadomie płacić za ten przywilej, że posiada się własne miejsce na ziemi. Takie podejście jest wtedy spójne z tym czego się potrzebuje, o czym się marzy i z tym jakim się jest. Osoby, które zdecydują się na kredyt i będą chciały mieszkać w mieszkaniu jak najdłużej to postaraj się w głównej mierze skoncentrować tylko i wyłącznie na jak najszybszej spłacie tego kredytu.

Jeżeli sam posiadasz takie potrzeby i znalazłeś nieruchomość, w której sam się dobrze czujesz, albo jeżeli masz rodzinę to również oni też się tam świetnie czują to osobiście nie widzę powodu, abyś miał się na to nie decydować, pod warunkiem, że masz możliwości. Zwłaszcza, gdy myślisz o tym mieszkaniu jako o miejscu, w którym zamieszkasz naprawdę długo przynajmniej przez 10/15 lat. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma sensu porywać się z motyką na słońce, a zakup mieszkania powinien być dokonany tylko w takim momencie, kiedy będzie go na Was stać, ponieważ w innej sytuacji nie będzie to miało żadnego logicznego wyjaśnienia. W takim przypadku najlepiej mieć gotówkę, ponieważ bardzo łatwo określić czy posiada się pieniądze, czy też się ich nie posiada. Jeżeli jednak nie macie takich środków to zakup takiego mieszkania musi wiązać się z zapoznaniem z kilkoma kwestiami, które trzeba spełnić:

  • Odłożone fundusze bezpieczeństwa – Jeżeli posiadasz co najmniej na swoim koncie ulokowane 6 miesięcznych wydatków, a ponadto tego funduszu nie masz zamiaru przeznaczać na zakup, ani na urządzenie mieszkania to w takiej sytuacji możesz o tym pomyśleć.
  • Posiada się przynajmniej 20% własnego wkładu w tę inwestycję
  • Kredyt zaciągacie maksymalnie na okres 20 lat. Jeżeli wydłużycie okres kredytowania powyżej 20 lat to będzie mijało się to z celem. Jeżeli zdecydujecie się na dłuższy okres to w takiej sytuacji kwota raty będzie nieco niższa, zaś odsetki zdecydowanie większe. Przez pierwsze kilka lat w zasadzie będziecie spłacać tylko i wyłącznie odsetki, czyli w sumie nie będzie się to różnić niczym więcej niż wynajem.
  • Rata kredytu hipotecznego nie może być większa niż 30% Waszych dochodów netto. Jeżeli zdecydujecie się na zaciągnięcie większego zobowiązania to możecie w taki sposób zdecydowanie za bardzo narazić siebie oraz swoją rodzinę na ewentualne niebezpieczeństwo. Może to zagrozić Waszemu budżetowi domowemu oraz wpłynąć negatywnie na finansowe bezpieczeństwo.

Jeżeli nie jesteście w stanie stwierdzić, że spełniacie te warunki to jest to po prostu jednoznaczne z tym, że jeszcze nie jesteście w dobrym momencie życia, aby zakupić mieszkanie i zdecydowanie lepszym wyjściem będzie dla Was wynajmowanie mieszkania. Skupcie się przez ten czas, aby nagromadzić jak najwięcej oszczędności, odłóżcie własny wkład pod mieszkanie oraz postarajcie się zwiększyć swoje dochody. Jeżeli dokonacie zakupu, nie przygotowując się do tego odpowiednio to Wasze wymarzone mieszkanie stanie się dla Was prawdziwym koszmarem.

Top content