Czy spisywanie wydatków jest dobrym rozwiązaniem?

Spisywanie wydatków to kwestia wręcz fundamentalna jeżeli chce się zaplanować swój budżet domowy. Czy wyobrażacie sobie taką sytuację, że podczas wojny Generał nie ma planu i mówi jakoś to będzie? Albo jakby architekt nie miał planu i powiedział, że wyjdzie w praniu? Istnieją na świecie rzeczy, które nie mogą być prowadzone samopas. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniej kontroli nad swoimi finansami to w pewnym momencie one zaczną kontrolować nas, a tego raczej nikt nie chce. Trzeba również zdać sobie sprawę, że samo spisywanie wydatków nie ma być Waszym celem, ale jest to pewien stały element, dzięki któremu będziecie w stanie zmienić swoje nawyki, a to w ostateczności pomoże Wam w planowaniu przepływów finansowych. Warto również zauważyć, że spisywanie wydatków da Wam jasny obraz sytuacji czy stać Was na daną rzecz, czy też nie i to nie tylko przez pryzmat dnia dzisiejszego, ale np. w perspektywie tego co będzie za pół roku, a nawet rok.

Zacznij od stałej zmiany nawyków

Podstawową kwestią, o której musisz pamiętać i najlepiej żeby pamiętali również o tym wszyscy domownicy, z którymi mieszkasz, jest to, abyście zaczęli zbierać paragony. Obojętnie gdzie udasz się na zakupy zawsze bierz i chowaj paragon. Nieważne czy płacisz gotówką czy kartą. W tym drugim przypadku powinieneś również pamiętać o tym, aby zbierać również potwierdzenie płatności kartą. Pozwoli Ci to na zdefiniowanie, z którego konta wyszły Twoje pieniądze. Oczywiście może być to również karta kredytowa, albo inne źródła bezgotówkowych finansów. Chodzi o to, abyś miał potwierdzenie skąd te pieniądze po prostu sobie poszły.

Bardzo często jednak się zdarza, że sprzedawca nie chce wydać paragonu. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? A no kwestia jest zasadniczo bardzo prosta. Postaraj się poprosić o paragon. Przecież to nie jest nic problematycznego. Sprzedawca ma obowiązek wydać Ci paragon, pod groźbą sankcji prawnych. Oczywiście nie masz go tutaj straszyć, że poinformujesz odpowiednie służby, albo coś w tym stylu. Po prostu ma on taki obowiązek i tyle. Jeżeli widzisz kasę fiskalną to znaczy, że sprzedawca bez wyjątku powinien Ci wydać paragon. Nie ma on najmniejszego powodu, aby tego nie robić, dlatego też nie bój się i po prostu poproś.

Co jednak w sytuacji, gdy nie masz dostępu do paragonu bo np. kupujesz na bazarze? Wtedy sytuacja również jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy, że zapiszesz sobie swoje wydatki. Nie będzie to wymagało od Ciebie wielkiego zaangażowania. Możesz wziąć telefon, albo kartkę i długopis i zapisywać ile wydałeś tego i tego dnia. Pamiętaj, żeby uwzględniać każdy wydatek. Kiedy kupujesz chusteczki i gumę do żucia to też staraj się mieć to wszystko pozapisywane w taki sposób, aby móc bez najmniejszego problemu zliczyć swoje wydatki.

Kiedy spisywać wydatki?

Jeżeli chcesz spisywać wydatki to pamiętaj przede wszystkim o tym, aby robić to regularnie. Możesz robić to codziennie, co tydzień, a nawet co dwa tygodnie. Wydaje mi się, że jednak opcja z codziennym spisywaniem wydatków nie jest zbyt dobra, ponieważ często może prowadzić do tego, że tak nadal będzie się miało dużo do spisywania. 30 dni, to 30 zsumowanych wydatków, które również trzeba podliczyć. Według mnie najlepszą alternatywą jest spisywanie raz w tygodniu. Da Wam to odpowiedni rezultat i zajmie mniej czasu niż raz na 2 tygodnie. Jeżeli macie wolną chwilę np. w weekend, w sobotę, albo w niedzielę. Usiądźcie i spiszcie swoje wydatki.

Warto zauważyć, że na początku kiedy zaczniecie spisywać swoje wydatki to możecie mieć z tym problemy. Zaczniecie się w pewnym momencie zastanawiać po co to kupiłem, a po co kupiłem tamto i tak dalej, i tak dalej. W wielu przypadkach może Was to naprawdę sfrustrować. Pamiętaj, że z czasem to się wszystko zmieni. Dzisiaj się niepotrzebnie denerwujesz, ale jeżeli się z tym odpowiednio oswoisz to zrozumiesz, że nie jest to nic strasznego, ponieważ za te zakupy jesteś odpowiedzialny Ty, albo ktoś z Twojej rodziny. Jeżeli będziesz to Ty, to zadanie będzie ułatwione, ponieważ wystarczy, że zaczniesz się pilnować i pozmieniasz swoje nawyki, jeśli okaże się, że to ktoś inny to może się wydać, że no nie jest tak różowo jakby mogło być.

Jeżeli zaś chodzi o kwestię paragonów to najlepiej jeżeli wieczorem będziecie je układać w jednym miejscu. Najlepiej gdybyście zaplanowali sobie jedno, stałe miejsce, w którym by się one znajdowały. Kiedy wszystko w ciągu tygodnia spiszecie i sprawdzicie czy wszystko jest dobrze to możecie je wyrzucić, no chyba że będą Wam potrzebne.

Pamiętaj również o tym, aby nie ufać samemu sobie, a tym bardziej swojej pamięci. Człowiek jest taką istotą, że nawet jeżeli myśli, że zapamięta to i tak zapomni. Poszukaj programu, który pomoże Ci przypominać o takich rzeczach, albo zapisz sobie w kalendarzu na czerwono, że tego i tego dnia musisz spisać swoje wydatki. Zwróć również uwagę na to, aby nie poddawać się za szybko. Jeżeli chcesz oszczędzać to wiedz, że na początku może okazać się to trudne, jednak z czasem wszystko będzie o wiele prostsze.

Posegreguj płatności

Zanim przejdziesz w ogóle do spisywania swoich rachunków i chcesz to zrobić jak najlepiej to kategoryzuj swoje wydatki. Wszystkiego rodzaju paragony, faktury, czy karteczki, które pozbierałeś uporządkuj tak, aby wszystko do siebie pasowało. Powyciągaj wszystkie paragony jakie masz i na samym początku poszukaj paragonów i odpowiednich do nich potwierdzeń. Pomoże Ci to ustalić, którą kartą dokonałeś płatności. Kolejnym aspektem, o którym musisz pamiętać jest ułożenie paragonów w konkretne stosy. Niech jeden stos odpowiada każdemu osobnemu rachunkowi i oczywiście niech będzie osobny na gotówkę.

Dzięki takiemu ułożeniu paragonów będziesz w stanie w programie wszystko dobrze spisać i posegregować swoje wydatki. Gdy opiszesz jedno konto, przejdziesz do następnego, aż spiszesz wszystkie rachunki.

Pierwszy raz może wydać się bardzo trudno, ale nie martw się istnieje duża szansa, że z czasem sobie ze wszystkim poradzisz. Po pewnym czasie wejdzie Ci to w nawyk i stanie się dla Ciebie czymś zupełnie normalnym, dlatego nie przejmuj się tym. Tak samo jeżeli gdzieś zapodziejesz jeden paragon to nie powinieneś panikować. Pamiętaj, że takie rzeczy mogą się zdarzyć. Staraj się by to się nie działo, ale gdy już tak będzie to nie ma sensu do paniki.

Użyj programu do budżetu domowego

Posługiwanie się programem do tworzenia budżetu domowego jest naprawdę o wiele lepszym rozwiązaniem niż spisywanie wszystkich swoich wydatków samemu. Jest mnóstwo powodów, dzięki którym takie spisywanie okaże się o wiele bardziej komfortowe i efektywne i pozwoli Ci to zaoszczędzić czas:

 • Stałe kontrolowanie swojego salda, bez konieczności wchodzenia na konto
 • Symulowanie przepływu finansów
 • Prostota we wprowadzaniu i kategoryzowaniu swoich wydatków
 • Bezproblemowe tworzenie budżetu
 • Rozpisana lista płatności
 • Precyzyjnie rozpisane raporty

Dzięki raportom tak naprawdę uzyskuje się najwięcej profitów. Zwłaszcza, że taki program pozwala na proste tworzenie nowych raportów. Dzięki nim można stwierdzić ile tak naprawdę się wydaje pieniędzy. Patrząc na swoje raporty wstecz możecie stwierdzić co pochłonęło Wasze wydatki, albo możecie przeanalizować ile wydajecie np. rocznie na jedzenie, wodę, czy też inne rzeczy. Dają one Wam suche liczby, z którymi musicie się uporać.

Spodobało się? Daj lajka lub udostępnij znajomym. Za każdym razem, kiedy tego nie zrobisz, uronię małą łezkę. A jeśli to zrobisz, to poczujesz same korzyści: zawsze dowiesz się o nowym poście, na FB zobaczysz więcej zabawnych historyjek z naszego życia, no i będziesz mógł obserwować fotki, które wrzucam na Instagram, są tak fantastyczne, że klękajcie narody.

13 komentarzy do “Czy spisywanie wydatków jest dobrym rozwiązaniem?”

 1. Kontrola własnych wydatków to zdecydowanie dobra decyzja. Mamy kontrolę nad swoimi wydatkami. Możemy sprawdzić, czy w jakiejś dziedzinie swojego życia nie trwonimy niepotrzebnie naszych pieniędzy np. na niezdrowe przekąski, czy używki jak papierosy. Niby drobne sumy a jak się spojrzy ile potrafią pochłonąć miesięcznie kasy to się można przerazić

 2. Właśnie najlepiej mieć przygotowaną listę zakupów gdy idziemy do sklepu bo później latanie, szukanie i wydawanie oczywiście za dużo a później brakuje na nieprzewidziane wydatki albo na inwestycję 🙂

  1. Dokładnie wiem o czym mówisz. Przypominam sobie stare czasy jak jeszcze sam podchodziłem do tego swobodnie i widzę ile czasu zmarnowałem 😉

 3. Ja osobiście jestem bardziej fanem tworzenia budżetu domowego. Sam budżet zmusza nas do kontroli wydatków. Bo jak masz np plan 500zł na jedzenie to widzisz ile Ci zostało w portfelu.

 4. ja już od dawna robię sobie listy zakupów, nie kupuję raczej nigdy tego co jest ponad program, a i z rachunkami i innymi wydatkami postępuję tak samo, mam super planik w excelu 😀 to najlepsze rozwiązanie na oszczędzanie 🙂 pozdrawiam 🙂

 5. no w sumie Marcin dobrze mówi 🙂 każdy sposób jest dobry jeśli tylko pozwala nam osiągnąć to, czego oczekujemy 🙂 ale zawsze warto mieć jakieś opcje, żeby móc wybierać i wśród nich manewrować aby oszczędzać jak najwięcej 🙂 fajny blog, pozdrawiam 🙂

 6. Żona miała taki pomysł, aby w ten sposób kontrolować nasze domowe wydatki. Sądziła, a wręcz wciąż sądzi, że są rzeczy, na których zdecydowanie możemy zaoszczędzić. Nie wydał mi się ten pomysł najlepszy, ale po przeczytaniu tego artykułu zmieniłem zdanie i sam podsunę jej tą myśl, aby jednak zacząć zbierać paragony.

 7. Spisywanie wydatków jest to czynność, którą sam wykonuje już od kilku lat i do której staram się przekonywać wszytskich czytelników mojego bloga. Dzięki tym kilku minutom poświeconym na przejrzenie paragonów i spisanie wszytskich wydatków zyskujemy rozeznanie na co i w jakiej ilości rozchodzą się nasze pieniądze. Możemy w ten sposób zatrzymac ich niekontrolowany wyciek i pokierować w dobrym kierunku. Warto zacząć spisywać wydatki. Ten prosty nawyk na prawdę otwiera oczy na wiele spraw i sprawia, że w lepszy sposób zaczynamy zarządzać swoimi pieniędzmi.

 8. Spisywanie wydatków to świetny sposób na to, aby zyskać rozeznanie w tym na co i w jakiej ilości rozchodzą się nasze pieniądze. Kiedy widzimy przed sobą te wszytskie sumy, otwierają się nam w tedy oczy i widzmy to czego wcześniej mogliśmy nie zauważać. Dzięki spisywaniu wydatków jesteśmy w stanie przejąć kontrolę nad tym na co rozchodzą się nasze pieniądze. Sam spisuję wydatki i prowadzę budżet od wielu lat i zachęcam do tego również czytelników mojego bloga. To świetna sprawa. Polecam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry