Czy można pożyczać pieniądze najbliższym?

Jak się okazuje pożyczanie pieniędzy przyjaciołom, czy innym bliskim osobom jest dosyć problematyczne. Patrząc na ten temat można powiedzieć, że trudno jest stwierdzić czy takowa osoba ma rację czy też jej nie ma. Co powinno się jednak uczynić, gdy bliska Wam osoba przyjdzie do Was z prośbą o to, abyście udzielili jej kredytu od zaraz? Zapewne bardzo dużo osób stwierdzi, że czemu by nie pożyczać, zaś inna gruba powie, że nie ma takiej mowy. Podejście do tematu jest zależne od tego jakie dany człowiek posiada doświadczenia życiowe.

Po co nam przyjaciele?

Zapewne niejednokrotnie słyszeliście, albo spotkaliście z takimi sytuacjami, że istniało dwóch bliskich znajomych, można by rzec, że nawet wieloletnich przyjaciół, którzy wiele chwil spędzali razem. Chodzili na imprezy, jeździli za miasto, ogólnie widać było, że takie osoby lubią ze sobą spędzać czas. Niektóre osoby mogłyby nawet na widok dwójki takich przyjaciół rzec, że znają się jak łyse konie. Dlatego też nie ma co się dziwić, że w pewnym momencie ktoś od kogoś pożyczył pieniądze. Osoba, która pożyczała drugiej zrobiła to bez większego wahania, ponieważ jak to się mówi prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Tylko, że później przyszedł czas rozliczenia i nagle okazało się, że dwójka najbliższych przyjaciół już tak się często ze sobą nie spotykała. Po pewnym czasie osoba, która pożyczyła pieniądze przestała nawet odbierać telefony czy odpowiadać na SMSy, można by powiedzieć, iż całkowicie wyparowała. Kiedy nawet później doszło do konfrontacji to obie osoby zachowywały się już całkowicie inaczej, tak jakby znały się raptem kilka tygodni, a temat pożyczki wzbudzał wiele negatywnych emocji i jedna strona próbowała zwalić winę na drugą.

Zrujnowana przyjaźń

Takich sytuacji jest naprawdę mnóstwo i dzieją się one wśród wielu ludzi, czasem nawet rodzeni bracia postępują tak w stosunku do siebie. Czemu takie sytuacje mają miejsce? Czemu dana osoba, która pożycza pieniądze stara się za wszelką cenę odciąć od jakby nie patrzeć osoby sobie bliskiej i dlaczego nie jest wdzięczna za pomoc, a cechuje się postawą roszczeniową?

Przede wszystkim trzeba zacząć od spraw wręcz fundamentalnych, czyli od tego, że po tym, gdy udzieli się komuś pożyczki to Wasze relacje całkowicie się zmienią. Pożyczka jest długiem, a nie ma takiej opcji, aby dłużnik nie stał się swoistym niewolnikiem osoby, która jest jego wierzycielem. Kilkaset lat temu ludzie za posiadane długi tracili swoją wolność i byli skazani na łaskę osób, u których się zadłużyli. W dzisiejszych czasach takich kar się już nie stosuje, jednak niestety, ale trzeba mieć świadomość, że gdy się u kogoś zadłużycie to zawsze będzie tracili pewnego rodzaju wolność osobistą. Jest to prawda, która znana jest od wieków. Już nawet w Biblii o takich kwestiach pisali, gdzie w Księdze Przysłów jest dokładnie napisane, że dłużnik jest sługą wierzyciela.

Kiedy zaciągacie u kogoś dług przestajecie być na równi z taką osobą, a zaczynacie wchodzić w relację pomiędzy zadłużonym, a swoistym kredytobiorcą. Naprawdę nie jest to proste, ponieważ mimowolnie stan emocjonalny danych osób ulega zmianie. Zobrazuj sobie taką sytuację, że zdecydowałeś na pożyczenie jakieś osobie kilku tysięcy złotych. Po jakimś czasie spotykasz daną osobę w jakimś sklepie, albo w pubie. Co wtedy przychodzi Ci do głowy? Zapewne to, że robi to wszystko za Twoje, ciężko zarobione pieniądze. Dodatkowo myślisz sobie, że Ty nie jesteś w stanie sobie kupić jakiś fajnych rzeczy, ponieważ pożyczyłeś tej osobie pieniądze w dobrej wierze. Już nawet nie ma co mówić o tym, że osoba zadłużona gdzieś wyjedzie, ponieważ wtedy to naprawdę zrobi się wielki problem.

W zasadzie cała kwestia z perspektywy widzenia osoby zadłużonej prezentuje się w sposób podobny. Jeśli jesteś komuś winny kilka tysięcy i nie masz czasu oddać tych pieniędzy to też nie czujesz się z tym zbyt dobrze. Przez cały czas będziesz starał się unikać kontaktów z daną osobą, której wisisz pieniądze, nawet jeżeli byliście dla siebie naprawdę bliscy. W momencie, gdyby doszło do sytuacji, że wierzyciel zobaczyłby Ciebie podczas kupowania jakiś rzeczy to naprawdę źle byś się z tym czuł, ponieważ miałbyś nieodparte wrażenie, że robisz coś złego.

Im dłużej jest się u kogoś zadłużonym, tym tenże kredytobiorca coraz bardziej ma poczucie, iż ma nieodparte prawo do kontrolowania dłużnika i rozliczania go z tego jak on żyje. Takie coś jest naprawdę bardzo uciążliwe, a dłużnik ma na sobie drzemię niewolnika, a ze względu na frustrację, która w nim narasta może doprowadzić do tego, iż w pewnym momencie wybuchnie i zacznie przelewać swoje złe emocje na osobę, u której jest zadłużony. Dlatego też wierzyciel zawsze ma przekonanie, iż powinno się być mu wdzięcznym, a zazwyczaj jedyne co dostają to wyzwiska, czy inne niezbyt miłe słowa, które personalnie go dotykają.

Jak sobie radzić z tym problemem?

Przede wszystkim musisz sobie uzmysłowić jedną rzecz, że każda Twoja decyzja, którą podejmiesz w swoim życiu nie może zagrażać Tobie oraz Twojej rodzinie, więc nawet decyzje finansowe nie mogą być powodem do tego. Jeśli okazałoby się, że jesteś w stanie komuś pożyczyć pieniądze, ale musiałbyś w takim momencie zdecydować się jednocześnie na to, aby skorzystać z pieniędzy, które zostały zaoszczędzone na całkowicie inne cele, chociażby te, które zostały zgromadzone w funduszu bezpieczeństwa to zwyczajnie odmów. Przede wszystkim chroń swoją rodzinę, nawet jeżeli masz pieniądze to nie musisz ich nikomu pożyczać, ponieważ jeśli zaoszczędziłeś je to po to, aby wyciągać z kłopotów swoją rodzinę, gdy będzie w tarapatach. Jeżeli dana osoba stwierdzi, iż nie jesteście już przyjaciółmi to nie ma co się załamywać, ponieważ pokazuje to, że tak naprawdę ta przyjaźń nie była nic warta. Pierwszym oraz Twoim najbardziej istotnym zadaniem jest to, aby dbać o swoją rodzinę. Nawet jeżeli okaże się, że będzie to wiązało się z tym, że będziesz musiał rozczarować swojego bliskiego znajomego.

Co jednak robić, gdy masz wystarczająco pieniędzy na udzielenie pożyczki? W takiej sytuacji podstawową kwestią, o której musisz pamiętać to patrzenie na ten temat w sposób całkowicie bez emocjonalny. Kieruj się tutaj tylko i wyłącznie rozumiem. Przede wszystkim odpowiedz sobie dlaczego ktoś zdecydował się przyjść po pieniądze właśnie do Ciebie? Możliwe, że tak się stało, ponieważ nie dali mu ich w banku. Jeśli tak jest to może być to jednoznaczne z tym, że posiada on dosyć spore problemy finansowe, więc istnieje możliwość, że będziesz musiał pogodzić się z tym, że raz pożyczone pieniądze zostaną utracone, albo że będziesz czekał na zwrot pieniędzy o wiele dłużej niż Ci się wcześniej wydało. Nie znaczy to, że z góry twierdzę, iż nie wolno pożyczać. Pożyczaj jeżeli możesz, ale postaraj się robić to tak, aby była to taka suma pieniędzy, która nie zaboli Cię w momencie, gdy dana osoba Ci jej nie odda. Niech będą to takie pieniądze, które nie spowodują rewolucji w Twoim życiu, a gdy przyjaciel będzie potrzebował więcej czasu to możesz mu go spokojnie dać, a jeżeli okaże się, że nie ma pieniędzy i widzisz, że naprawdę ledwo wiąże koniec z końcem to możesz nawet machnąć na to wszystko ręką i stwierdzić, że nie ma najmniejszego problemu i że odda Ci wtedy, gdy będzie miał taką możliwość, jeżeli będzie chciał. W zasadzie nie ma innej racjonalnej metody na pożyczanie pieniędzy przyjaciołom, czy znajomym, ponieważ dopiero dzięki takiej sytuacji jest się w stanie uniknąć problematycznej relacji jaką jest dłużnik oraz wierzyciel. Jeśli przyjaciel odda pieniądze to fantastycznie, będziesz się z tego cieszyć, a jeżeli nie to trudno, jakoś sobie z tym poradzisz i nie będziesz musiał go dręczyć dniami i nocami.

Jest też innego rodzaju wyjście z tej sytuacji, a dokładniej chodzi o to, że masz możliwość poręczenie kredytu. W zasadzie na pierwszy rzut oka wygląda to bardzo niewinnie, ponieważ to tylko raptem jeden podpis, jednak jak się okazuje to rezultaty tego mogą być katastrofalne. Bank prosi o poręczenie w takich momentach, kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że dana osoba nie spłaci kredytu. Jeśli takie coś będzie miało miejsce to na podstawie aktualnego prawa to właśnie osoba poręczająca jest zobowiązana to zapłacenia kredytu. Dlatego też musisz pamiętać, aby w żadnej sytuacji nie decydować się na poręczenie kredytu, żadnej osobie. Nie ma takiej relacji, która miałaby prawo wprowadzać ludzi w długi. Chyba, że masz tyle pieniędzy, że nie masz z tym problemu.

Pamiętaj, że własne finanse mają to do siebie, że jak sama nazwa wskazuje są własne, czyli Twoje. Takie finanse są powiązane z wieloma problematycznymi decyzjami, uczuciami i kłopotami życia codziennego. W momencie gdy doda się do tego jeszcze element przyjaźni, wyrzutów sumienia czy poczucia winy to jesteś w stanie doprowadzić do tego, że cała ta sytuacja skończy się dla Ciebie bardzo niefortunnie, ponieważ istnieje możliwość, że nie tylko Twoje oraz Twojej rodziny finanse legną w gruzach, ale przy tym przyjaźń, która była budowana przez naprawdę wiele lat również zostanie zniszczona. Nie ma co się więc dziwić, że kwestią niezwykle istotną jest fakt, aby wszelkie uczucia oddzielić od kwestii finansowych, dzięki czemu można podejmować racjonalne decyzje, a nie kierować się sercem, które nierzadko jest bardzo zwodnicze.

A czy Wy macie może jakieś historie związane z własnymi finansami, którymi chcielibyście się podzielić? Jeżeli tak to piszcie o tym w komentarzach.

Top content